مالیات ۴۰۰ تومانی بر سیگار، خوب یا بد!؟

مالیات ۴۰۰ تومانی بر سیگار، خوب یا بد!؟

به گزارش گل چرم در صورتی كه رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت به تازگی خواهان افزایش مالیات بر سیگار در بودجه سال ۱۳۹۹ شده و از درآمد ۲۴ هزار میلیارد تومانی در اثر وضع مالیات ۴۰۰ تومانی بر هر نخ سیگار خبر داده، رئیس انجمن تولیدكنندگان محصولات دخانی اعتقاد دارد این مالیات سهم ۲۰ درصدی سیگار قاچاق در بازار را ˮبه شدتˮ افزایش خواهد داد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، به تازگی علیرضا رئیسی - معاون وزارت بهداشت - اعلام نموده بود كه ۲۰ هزار میلیارد تومان از درآمد ناشی از افزایش نرخ بنزین می توانست از افزایش ۱۰ درصدی مالیات بر سیگار تامین گردد.
به قول وی، "با توجه به اینكه افزایش قیمت بنزین ۱۰۰۰ تومانی به ۳۰۰۰ تومان، سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمدزایی دارد، مالیات بر سیگار به تنهایی می توانست سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد به دنبال داشته باشد، اما مافیای سیگار اجازه این كار را نداد."
اما چند روز بعد محمدرضا تاجدار - رئیس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی - با رد این صحبت های معاون وزیر بهداشت، عرضه برخی آمار و ارقام این چنینی از جانب وزارت بهداشت و دیگر سازمان ها و نهادهای مبارزه با مصرف دخانیات را "غیرواقعی" و "بدون پشتوانه كارشناسی" توصیف كرد كه این صحبت ها باردیگر با واكنش بهزاد ولی زاده - رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت - روبه رو شد.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون مالیات بر خرده فروشی محصولات دخانی ۲۰ درصد است و اینكه این عدد باید به ۷۵ درصد قیمت خرده فروشی محصولات دخانی برسد تا شكل استاندارد جهانی به خود بگیرد، اظهار داشت: در صورتیكه بر هر نخ سیگار ۲۰۰ تومان مالیات وضع شود، به ازای هر پاكت، 4000 تومان ایجاد درآمد از راه مالیات خواهد نمود كه در نهایت با عنایت به حجم تولید هر نخ سیگار در كشور درآمد ۱۱هزار میلیاردی به ارمغان خواهد آورد. در نظر بگیرید كه همین میزان مالیات اگر به ۴۰۰ تومان برسد، درآمد ۲۴ هزار میلیاردی به دنبال خواهد داشت كه البته این رقم تنها شامل حال سیگار می شود و این ارقام ذكر شده جدای از مالیات بر توتون و تنباكو است.
در این رابطه رئیس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: به نظر می آید اطلاعات جدیدی كه از جانب ریاست دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت، انتشار یافته در جهت اصلاح مصاحبه قبلی معاونت محترم وزیر بهداشت انجام شده است؛ چونكه در مصاحبه جدید گفته شده در صورت وضع مالیات ۲۰۰ تومانی و ۴۰۰ تومانی به هر نخ سیگار سالانه به ترتیب ۱۱ و ۲۴ هزار میلیارد تومان برای كشور عایدات خواهد داشت.
وی ادامه داد: با این وجود در این استدلال جدید یك نقطه تورمی وحشتناك نهفته است كه منجر به تقویت سرمایه گذاری های كلانی می شود كه تابحال در كشورهای همسایه و برخی اقلیم های خودمختار برای تامین قاچاق سیگار مورد نیاز كشور ما در بخش تولید محصولات دخانی انجام شده است.
به قول تاجدار، در صورت وضع مالیات ۴۰۰ تومانی برای هر نخ سیگار، قیمت خرده فروشی یك پاكت سیگار در گرید A به ۱۸ هزار تومان خواهد رسید كه به دنبال آن امكان دارد سهم سیگار قاچاق كه هم اكنون ۲۰ درصد از بازار است، افزایش قابل ملاحظه ای پیدا كند.
وی با اشاره به اینكه آمار مصرف سالانه ۴۴ میلیارد نخ و تولید ۵۵ میلیارد نخ سیگار كه از جانب ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت عرضه شده، با گزارشات عرضه شده از جانب مركز آمار و مركز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات كشور مغایرت دارد، خواهان عرضه مستنداتی درباره آمار و ارقام عرضه شده در خصوص خسارت ۳۰ هزار میلیارد تومانی به سلامت و ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی به بدنه دولت در اثر مصرف محصولات دخانی شد.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، ولی زاده در جدیدترین مصاحبه خود با اشاره به اینكه برخی افراد و انجمن ها با بزرگنمایی در میزان تقاضای سیگار در كشور به دنبال توسعه صنعت خود هستند، مصرف سالانه سیگار در كشور را ۴۴ میلیارد نخ عنوان كرده و گفته بود كه مصرف محصولات دخانی سالانه ۱۱۰ هزار میلیارد تومان ضرر به بدنه دولت وارد می كند كه ۳۰ هزار میلیارد آن متوجه بخش سلامت كشور است.
این در شرایطی است كه مركز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات كشور در گزارشات ماهانه خود مصرف سالانه سیگار را ۶۵ میلیارد نخ در كشور عنوان كرده است.
تاجدار در انتها اظهار داشت: سیاست های وزارت بهداشت در جهت ایجاد محدودیت تولید و واردات قانونی تنباكوی معسل سبب شده بخش قابل توجهی از نیاز بازار از مبادی غیررسمی و به صورت قاچاق یا از راه تولیدات جعلی تامین گردد.1398/09/15
22:03:55
5.0 / 5
6847
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم