مدیر شركت شهرك های كشاو. رزی استان قزوین:

شهركهای كشاورزی گامی در صیانت از آب و خاك و افزایش بهره وری

شهركهای كشاورزی گامی در صیانت از آب و خاك و افزایش بهره وری

به گزارش گل چرم مدیر شركت شهرك كشاورزی استان قزوین اظهار داشت: با ایجاد شهرك كشاورزی در استان گام مهمی در صیانت از منابع آب و خاك، افزایش بههر وری و رونق تولید برداشته شده است.


سید محمد رضا حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مدت ۵ سال است كه شركت شهرك های كشاورزی كشور به صورت هیئت امنایی و هیئت مؤسس با هدف ایجاد مجموعه ای كه بتواند شهرك های كشاورزی را ساماندهی كند شروع به كار كرده است. وی ادامه داد: شهرك های كشاورزی هم اكنون در مناطقی چون دشت مغان، دشت پنبه، مجتمع های كشاورزی، پرورش كرم ابریشم، مجتمع دامپروری پارس، سفید رود و هفت تپه فعال است كه ساماندهی آنها می تواند به افزایش بهره وری در كار كمك نماید. مدیر شركت شهرك های كشاورزی استان قزوین تصریح كرد: با پشتیبانی از شهرك های كشاورزی می توانیم گلخانه ها و شهرك های دامپروری و آبزی پروری را توسعه بخشیده و كشت های خاك كشی را به گلخانه ای تبدیل نموده و در مدیریت منابع آبی و افزایش بهره وری نقش مهمی ایفا كرد.
حسینی اشاره كرد: هم اكنون به جز استان قم در سایر استان های كشور شركت شهرك های كشاورزی راه اندازی شده و تمركز فعالیت آنها روی توسعه و تثبیت شهرك های گلخانه ای، دامپروری، آبزی پروری است. فعالیت ۱۵۸ شهرك كشاورزی در كشور وی درباب تعداد شركت شهرك های كشاورزی كشور هم اظهار داشت: هم اكنون ۱۵۸ شهرك كشاورزی در سراسر كشور فعال شده كه ۱۵ شهرك شیلاتی، ۱۴ شهرك دامپروری و ۱۲۹ شهرك گلخانه ای است كه در استان قزوین یك شركت دولتی داریم كه زمین آن متعلق به دولت می باشد و باید زیرساخت ها را در آن تأمین نماییم. حسینی تصریح كرد: شهرك كشاورزی نو دهك تاكستان به وسعت ۸۸۰ هكتار است كه ۱۰۰ هكتار آن در فاز اول تعریف شده و تابحال ۷۱.۵ هكتار در مرحله اجرا قرار دارد كه از سال ۹۶ عملیات اجرایی آن شروع شده است.
وی افزود: تأمین زیرساخت خط انتقال آب و شبكه آب، خط انتقال و شبكه برق، خط انتقال و شبكه گاز، حصار كشی و ساخت استخر ۶ هزار مترمكعبی آب، اتاقك نگهبانی، خیابان كشی، جدول كشی، راه اندازی ایستگاه گاز TBS با اختصاص اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال از محل منابع ملی و استانی انجام شده است. مدیر شركت شهرك كشاورزی استان قزوین گفت: ۵۳ قطعه از شهرك گلخانه ای نو دهك در تاكستان تابحال واگذار شده كه ۵۱ قطعه برای گلخانه و یك قطعه برای صنایع تبدیلی و یك قطعه بخش اداری است كه كه با اجرای آن ۵۹ هكتار فضای گلخانه ای جدید در استان ایجاد خواهد شد. پیش بینی تولید ۱۵ هزار تن محصول گلخانه ای در نو دهك حسینی اضافه كرد: در فضای ۵۹ هكتاری نو دهك تاكستان پیش بینی می شود در صورت تكمیل بیشتر از ۱۵ هزار تن محصول گلخانه ای تولید و روانه بزار شود كه در این مجتمع نیز حدود ۶۰۰ نفر مشغول كار خواهند شد.
وی اظهار داشت: راه اندازی این شهرك كه از مصوبات سفر رئیس جمهور به استان است در هر هكتار حدود ۳ میلیارد تومان و در مجموع ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. حسینی گفت: تسهیلات ارائه شده برای توسعه گلخانه ها از طرف دولت از محل بند الف تبصره ۱۸ با سود هفت درصدی داده می شود. پیش بینی سه شهرك كشاورزی در استان ایشان سپس درباب ظرفیت شهرك های كشاورزی هم اظهار داشت: در استان قزوین سه شهرك كشاورزی دولتی پیشنهاد شده كه شهرك تازه آباد و قازان چال در شهرستان آبیك، شهرك فارسیان در شهرستان قزوین، از آن جمله است كه فارسیان و قازان چال به سبب مالكیت و شبكه گاز دارای مشكلات جدی است و در تازه آباد مشكلات آب داریم كه اخیراً با یك شركت تفاهم شده تا برای تأمین نیازها اقدام گردد. حسینی اشاره كرد: شهرك دودانگه با ۱۶.۸ هكتار وسعت حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیكی دارد كه فازبندی شده و در فاز اول ۵.۵ هكتار واگذار شده كه ۲۷ میلیارد تومان تسهیلات گلخانه های گرفته شده است. وی تصریح كرد: در بخش خصوصی هم شهرك تقوی فرد در كهوانك آبیك برای ۵ هكتار مجوز صادر شده و ۱۷ میلیارد تومان برای آن تصویب شده است. حسینی افزود: یك شهرك كشاورزی بخش خصوصی هم در شهرستان البرز به وسعت ۲۰ هكتار مجوز گرفته كه فعال خواهد شد.
وی بیان كرد: سیاست كلی وزارت جهاد كشاورزی برای مدیریت منابع آبی، كنترل آفات و افزایش بهره وری است پس باید كشت های خاكی به گلخانه ای تبدیل گردد و با سرعت به این سمت خواهیم رفت تا از منابع آب و خاك صیانت شود. حسینی تصریح كرد: با ایجاد شهرك های گلخانه ای در واقع از زیرساخت هایی كه توسط دولت در این مناطق به صورت متمركز به وجود آمده استفاده مطلوب شده و هزینه های سرمایه گذاران بشدت كاهش خواهد یافت و ما نیز شرایط را تسهیل می نماییم تا متقاضیان بیشتری وارد این عرصه از كشاورزی مدرن شوند.
وی گفت: در صورت آبگیری سد نهب در آینده همین طور با تخصیص سهم آبی به میزان ۱۰ میلیون مترمكعب برای توسعه فضای گلخانه ای در تاكستان اقدام خواهد شد و در صورت تأمین آب قادر خواهیم بود تا سطح ۷۰۰ هكتار فضای گلخانه ای در این منطقه ایجاد نماییم. حسینی اضافه كرد: با اثبات اهلیت سرمایه گذاران و متقاضیان حضور در شهرك گلخانه ای نودهك تاكستان در كمیسیون ۵ نفره تنها كسانی كه شرایط لازم را داشته باشند می توانند مجوز لازم را دریافت نمایند.


منبع:

1398/10/13
19:33:19
5.0 / 5
4996
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان گل چرم
گل چرم