رئیس سازمان دامپزشكی در گزارش گل چرم

واكسیناسیون ۱5 هزار راس دام در سیستان

واكسیناسیون ۱5 هزار راس دام در سیستان

گل چرم: رئیس سازمان دامپزشكی با اشاره به كاهش ۹۶ درصدی تلفات ناشی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در كشور، اظهار داشت: در مناطق سیل زده ۱۵ هزار راس دام واكسینه شدند.



علیرضا رفیعی پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به كنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در كشور، تصریح كرد: طرح ملی كنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان كه ابلاغ گردیده باید مورد توجه همگان قرار بگیرد و طی این مدت ما در كنار رصد و پایش، آموزش بهره برداران، رعایت دقیق اقدامات بهداشتی، واكسیناسیون طیور صنعتی را هم در سال ۹۷ شروع كردیم كه مجموع این اقدامات در كنترل بیماری بسیار مؤثر بوده است.
وی با اشاره به كاهش كانون ها و تلفات بیماری در مهرماه ۹۷ نسبت به مهر ۹۶، اظهار داشت: تعداد تلفات طیور ناشی از این بیماری از ۲۶ میلیون قطعه به حدود ۳ میلیون قطعه و تعداد كانون های آلوده از ۷۰۰ واحد به ۴۰ واحد رسید ضمن اینكه امسال هم نسبت به سال قبل تعداد كانون های آلوده ۹۸ درصد و تعداد تلفات ۹۶ درصد كاهش داشته است.
گزارش ۲۵ كانون آلوده به ویروس آنفلوانزا در سال جاری
رئیس سازمان دامپزشكی كشور توضیح داد: در مجموع سال جاری تنها در ۲۰ كانون روستایی، دو كانون حیات وحش و در واحدهای صنعتی هم در سه استان آذربایجان شرقی، تهران و البرز هر استان یك مورد گزارش عرضه شد.
رفیعی پور خاطرنشان كرد: در این موارد هم اطلاع رسانی به صورت دقیق انجام شد، همكاران ما رجوع كردند و بیماری كنترل شد.
وی افزود: با عنایت به سرمای هوا كه هم در پایداری ویروس مؤثر است و هم در انتقال مكانیكی آن، تولیدكنندگان باید برای یك ماه تا ۴۰ روز آینده در حالت آماده باش باشند.
رفیعی پور افزود: احتمال گردش ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سه استان شمالی، قزوین، البرز، تهران، قم، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، فارس و مركزی كه جمعیت طیورشان زیاد است، وجود دارد.
حدود ۸۰ درصد جمعیت طیور صنعتی واكسینه شدند
رئیس سازمان دامپزشكی كشور با اشاره به اینكه انجام واكسیناسیون كمك زیادی به كنترل این بیماری در كشور كرد، اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد جمعیت طیور صنعتی كشور ضد این بیماری واكسینه شدند ضمن اینكه واكسن به اندازه كافی وجود دارد و مشكلی در تأمین آن نداریم.
رفیعی پور با اشاره به اینكه در واحدهایی كه گزارش آلودگی اعلام شده یكی از علل آن عدم انجام واكسیناسیون است، اضافه كرد: برخی مباحث اقتصادی را دلیل عدم انجام واكسیناسیون عنوان می كنند كه از نظر ما این بحث درستی نیست چون خسارتی كه بعداً امكان دارد بیماری به واحد تولیدی وارد كند چندین برابر هزینه واكسن است.
وی افزود: همینطور واكسن دارای طول عمر ایمنی است و اگر تولیدكنندگان بخواهند مرغ ها را به مدت زیادی نگهداری كنند باید مجدداً مبادرت به واكسینه كردم آنها نمایند.
معرفی واحدهای غیرمجاز به مراجع قضائی
این مقام مسئول خاطرنشان كرد: بعضی از واحدهای مرغداری كه مبادرت به انجام واكسیناسیون نكرده بودند و گرفتار آلودگی شدند از مراكز غیرمجاز جوجه تهیه كرده بودند كه این واحدها را به مراجع قضائی معرفی كردیم.
رفیعی پور درباره اینكه آیا تمام هزینه واكسیناسیون بر عهده مرغدار است؟، اضافه كرد: واكسن زمانی به مرغ تخم گذار داده می شود كه پولت و جوجه است ازاین رو این هزینه بر عهده واحد مرغ مادر است.
۱۵ هزار رأس دام در سیستان واكسینه شدند
رفیعی پور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتشار تصاویر گسترده از تلف شدن دام ها در سیل سیستان، اظهار داشت: بعضی از بخش های پنج شهرستان استان متأثر از سیلاب بوده است.
وی با اشاره به اینكه دامداری های این مناطق بیشتر سنتی است و صنعتی نیستند، اضافه كرد: بعضی از این دام ها در راه رودخانه و سیل بوده اند كه باعث تلفات آنها شده و عكس و فیلم های انتشار یافته هم مربوط به همین موارد است ضمن اینكه برخی واحدهای دامداری روستایی هم كه در كنار منازل قرار داشته، خراب شده اند و دام ها از بین رفته اند.
رفیعی پور با اشاره به اینكه اقدامات حمایتی، درمانی و بهداشتی در این مناطق شروع شده است، اظهار داشت: دام های تلف شده با كمك سایر دستگاه های مربوطه جمع آوری و دفن بهداشتی می شوند، سپس تلفات و خسارات را صورت جلسه می نماییم و صندوق بیمه كشاورزی خسارت آنرا پرداخت می كند.
وی با اشاره به اینكه بیشتر از ۱۵ هزار رأس دام های روستاییان در مناطق سیل زده واكسیناسیون شده اند تا از شیوع بیماری های دامی پیشگیری شود، اضافه كرد: همینطور تابحال ۳ هزار رأس دام كه وضعیت بد آب و هوایی و همینطور بیمار بودند تحت درمان قرار گرفته و درمان شده اند ضمن اینكه ۲۰۰ رأس دام هم به صورت بهداشتی دفن شده اند كه البته هنوز دام های تلف شده ای هستند كه زیر گل و لای مدفون شده اند و باید از ماشین آلات سنگین برای خارج كردن آنها استفاده گردد.

1398/10/27
19:09:25
5.0 / 5
5566
تگهای خبر: تولید , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گل چرم