وقتی دولتها هم مواد غذایی احتكار می كنند!

وقتی دولتها هم مواد غذایی احتكار می كنند!

گل چرم: تنها مصرف كنندگان عادی نیستند كه در بحبوحه شیوع ویروس كرونا به انبار كردن مایحتاج ضروری خود می پردازند. حالا بعضی از دولتها نیز درصدد تضمین تامین مواد غذایی در شرایط فعلی برآمده اند.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، قزاقستان كه یكی از بزرگترین صادركنندگان آرد گندم در جهان است، صادرات این كالا را به همراه كالاهای دیگری مانند هویج، شكر و سیب زمینی ممنوع كرده است. ویتنام موقتا صادرات قراردادهای جدید برنج را متوقف كرده است. صربستان صادرات روغن آفتابگردان و سایر كالاها را متوقف كرده و روسیه نیز با بیان ارزیابی هفتگی اوضاع، احیانا ممكنست به ممنوعیت صادرات اقدام نماید.

اقدامات اخیر صادركنندگان مذكور این پرسش را برانگیخته كه آیا این سرآغاز موج ناسیونالیسم غذایی است كه زنجیره تامین مواد غذایی و جریان تجارت جهانی را مختل خواهدنمود.

تیم بنتون، مدیر تحقیقات در اندیشكده كاتام هاوس لندن در این زمینه اظهار داشت: ما شاهد وقوع چنین اتفاقی هستیم و آنچه می بینیم این است كه اوضاع بدتر خواهد شد.

با این كه عرضه غذایی فراوانی وجود دارد اما موانع لجستیكی رساندن كالاها را دشوارتر كرده است برای اینكه انتشار ویروس كرونا، كشورها را به اقدامات كم سابقه ای واداشته و موجب خرید وحشت زده و خطر كمبود نیروی كار شده است.

مصرف كنندگان در سراسر جهان به انبارسازی مایحتاج خود می پردازند و نتایج اقتصادی شیوع ویروس كرونا تازه شروع شده است. شبح محدودیتهای تجاری بیشتر تجربه های گذشته را به یاد می آورد كه چگونه حمایت گرایی بجای فایده، ضرر بیشتری به دنبال داشته است. این مسئله حالا به خوبی صدق می كند برای اینكه احتكار ناشی از اضطراب بوده است و ربطی به زیان زراعی یا مشكلات دیگر عرضه ندارد.

برخی از كشورها به ذخایر راهبردی خود اضافه كرده اند. چین كه بزرگترین تولیدكننده و مصرف كننده برنج در جهان است، وعده داده محصول داخلی را بیشتر از گذشته خریداری كند در صورتیكه دولت چین هم اكنون ذخایر عظیمی برنج و گندم دارد كه برای یك سال مصرف كافی است.

واردكنندگان بزرگ گندم شامل الجزایر و تركیه هم مزایده های جدید صادر كرده اند و مراكش اعلام نموده است تعلیق تعرفه واردات گندم تا اواسط ژوئن تمدید می شود.

اتخاذ رویكرد ناسیونالیستی از طرف دولتها خطر مختل شدن سیستم بین المللی را برمی انگیزد كه در چند دهه گذشته به میزان فزاینده ای به هم پیوسته بوده است.

قزاقستان قبل از اعلام ممنوعیت صادرات آرد گندم، صادرات كالاهایی مانند گندم سیاه و پیاز را ممنوع كرده بود و اقدام اخیر این كشور تبعات بزرگی داشته و روی شركتهای سراسر جهان كه برای تهیه نان به صادرات این كشور وابسته بودند، تاثیر می گذارد.

برای بعضی از كالاها بعضی از كشورها مسئول عمده صادرات هستند و اختلال در صادرات چنین كالاهایی تبعات جهانی خواهد داشت. بعنوان مثال روسیه بزرگترین صادركننده گندم در جهان و تامین كننده مهم گندم برای آفریقا بشمار می رود یا ویتنام كه سومین صادركننده بزرگ برنج است، خیلی از محموله های خودرا به فیلیپین می فرستد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بنتون از كاتام هاوس آگهی داد اگر دولتها با یكدیگر برای تضمین عرضه كافی جهانی همكاری نكنند و كشور خودرا در اولویت قرار دهند، در این صورت وضعیت بسیار وخیمتر خواهد شد. خرید وحشت زده مردم به همراه سیاستهای حمایت گرایانه دولتها ممكنست به بالاتر رفتن قیمت مواد غذایی منجر شده و این چرخه دائمی شود.

منبع:

1399/01/08
13:57:13
5.0 / 5
5288
تگهای خبر: تجربه , تولید , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم