رییس انجمن ارگانیك ایران اعلام كرد

ایران چهل وسومین تولیدكننده ارگانیك، دولت باید به كشاورزان ارگانیك یارانه بدهد

ایران چهل وسومین تولیدكننده ارگانیك، دولت باید به كشاورزان ارگانیك یارانه بدهد

به گزارش گل چرم رییس انجمن ارگانیك ایران اعلام نمود كه حدود 60 میلیون هكتار از اراضی و باغات در جهان محصول ارگانیك تولید می كنند كه تعداد تولیدكننده های آنها به دو میلیون و 700 هزار نفر می رسد و ایران از نظر سطح و میزان تولید چهل و سومین كشور در جهان است و دولت برای توسعه این محصولات باید به كشاورزان ارگانیك یارانه پرداخت كند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، سیدرضا نورانی امروز در نشست خبری یازدهمین جشنواره ارگانیك تهران، اظهار نمود: 179 كشور در دنیا محصول ارگانیك تولید می كنند كه سطح آن به 60 میلیون هكتار و تعداد كشاورزان آن به دو میلیون و 700 هزار هكتار می رسد و ایران چهل و سومین كشور از نظر سطح زیر كشت و میزان تولیدات است.

وی افزود: استرالیا، آرژانتین و چین در صدر تولید محصول ارگانیك از نظر كشت قرار دارند و بیش ترین كشاورزان تولیدكنندگان محصول ارگانیك در كشورهای هند، اوگاندا و مكزیك است كه گردش مالی بیشتر از 100 میلیارد دلاری دارد و بیش ترین سرانه مصرف محصولات ارگانیك مربوط به كشورهای سوئد، دانمارك و سوئیس است.

رییس انجمن ارگانیك ایران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به این كه بیش ترین بازار ارگانیك در جهان به آمریكا، آلمان و فرانسه اختصاص دارد، اظهار داشت: دولت برای محصولات ارگانیك باید از تولیدكنندگان آن حمایت كند، اما اگر تابحال فرهنگی در این زمینه نهادینه شده، حاصل تلاش و فعالیت های انجمن ارگانیك ایران بوده است كه طی سال های گذشته بدون حمایت دولتی آنرا انجام داده است؛ تا امروز برخلاف گذشته كه دولت به كشاورزان برای مصرف كودهای شیمیایی یارانه پرداخت می كرد باید برای توسعه محصولات ارگانیك به كشاورزان و تولیدكنندگان ارگانیك یارانه بدهد.

وی تصریح كرد: میزان سطح زیركشت محصولات ارگانیك هم چنان در ایران كمتر از یك درصد است و اگر یك روز به یك درصد برسیم، نشان داده است كه همه حمایت ها برای توسعه محصولات ارگانیك صورت گرفته است.

چگونه محصولات ارگانیك را از تقلبی تشخیص دهیم

رییس انجمن ارگانیك ایران در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص این كه چگونه می توان محصولات ارگانیك را از غیر ارگانیك تشخیص داد، اظهار نمود: اگر بازاری خواستار بیش تری داشته باشد، بطور قطع تقلب در آن افزوده می شود، اما انجمن ارگانیك ایران با سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر دستگاه های متولی تفاهم نامه ای را امضا نموده است و درصدد است تا با متولیان امر جلوی تقلبات را در این زمینه بگیرد، اما مردم به هنگام خرید محصولات ارگانیك حتما از فروشندگان آن گواهی اش را دریافت كرده و محصولاتی را كه به صورت بسته بندی شده و دارای كد 18 رقمی است را خریداری كنند، چراكه با استفاده از این شناسه 18 رقمی، می توان به سایت انجمن ارگانیك ایران مراجعه نمود و از اصالت آن اطمینان حاصل كرد.

نورانی در بخش دیگری از صحبت های خود، افزود: البته طی سال های گذشته تولید محصولات ارگانیك توسعه پیدا كرده است كه می توان تولید انار در نی ریز فارس، خرمای خاش، پسته وحشی در منطقه مرزی استان خراسان رضوی و... اشاره نمود كه عموما از اتحادیه اروپا گواهی ارگانیك دارند و این نشان داده است كه تولید محصولات ارگانیك از نظر تنوع و میزان در ایران هم در حال گسترش است. الان هم استان های خوزستان، فارس، اصفهان و زنجان جزو چهار استان برتر تولیدكننده محصولات ارگانیك هستند و امیدواریم كه با عنایت به اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه، بتوانیم تولید محصولات ارگانیك را در كشور افزایش دهیم و سهم صادرات محصولات ارگانیك را كه نسبت به سال قبل افزایش پیدا كرده است را هم ارتقاء دهیم.

رییس انجمن ارگانیك ایران در انتها تصریح كرد: در تهران همه میادین میوه و تره بار یك غرفه عرضه محصولات ارگانیك دارند و به غیر از بعضی از فروشگاه های زنجیره ای كه قفسه جداگانه ای برای عرضه محصولات ارگانیك تعبیه كرده است، 30 واحد عرضه كننده این محصولات در تهران و بیشتر از 60 واحد عرضه كننده در كشور در اختیار داریم كه همگی تحت نظارت انجمن ارگانیك ایران هستند و دائما برروی آنها نظارت صورت می گیرد و امیدواریم به جای محصولات تراریخته كه امروزه در حال توسعه هستند، محصولات ارگانیك توسعه پیدا كند.

به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، یازدهمین جشنواره ارگانیك تهران، بیست و دوم تا سی ام آذرماه امسال در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفت وگو برگزار می گردد.
1397/09/18
14:06:11
5.0 / 5
5435
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم