وزیر ارتباطات اعلام كرد

علت تعلیق ثبت گوشیهای مسافری، بررسی امكان فعال سازی گوشیهای جامانده از رجیستری

علت تعلیق ثبت گوشیهای مسافری، بررسی امكان فعال سازی گوشیهای جامانده از رجیستری

گل چرم: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات علت تعلیق ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا و دلیل احداث مشكل هنگام استفاده از گوشی قدیمی برای بعضی از كاربران را تشریح نمود و از بررسی امكان فعال سازی گوشیهای خاموش و جا مانده در طرح شناسه دار كردن گوشیهای تلفن همراه آگاهی داد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، ابتدای هفته جاری گمرك در اطلاعیه ای اعلام نموده بود كه با عنایت به این كه سامانه همتا به سبب مسائل داخلی خود، نمایش خدمات و استفاده از سرویس های نمایش شده توسط گمرك را به منظور دریافت اطلاعات تلفن همراه مسافری، به حالت تعلیق درآورده است.
درباره توقف ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه نهمین سمپوزیوم مخابرات اظهار نمود كه قطع سامانه همتا و گمرك درست نیست؛ بلكه سوژه وصل سیستم سامانه نیروی انتظامی به گمرك مطرح است كه باید اتفاق می افتاد. قرار بود این اتصال برای مشخص شدن دقیق واردات گوشی از راه مسافر صورت بگیرد، نه این كه به اسم بار مسافر، بتوان خارج از روال های مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت، گوشی وارد كرد.
او در ادامه اضافه كرد: حالا فرآیند بار مسافر در حال پیاده سازی است و مشكلی در این زمینه وجود ندارد. برخی انتقاد دارند كه چون كانال های اصلی واردات به درستی كار نمی كند، جلوی واردات گوشی به شیوه مسافری گرفته شده و در بازار اختلال به وجود آورده است.
آذری جهرمی اشاره كرد كه همه باید مسئولیت قانونی خود در این بازار را انجام دهند؛ اگر كانالی در زمینه واردات گوشی گرفتار مشكل است، آن مشكل باید حل شود، نه این كه خلاف ضوابط، راهی جدید برای واردات در این زمینه باز شود.
وزیر ارتباطات هم چنین درباره مشكل ایجاده شده برای بعضی از كاربران هنگام استفاده از گوشیهای قدیمی اظهار نمود: سپس اجرای رجیستری، یك دوره ۳ ماهه برای این كه افراد گوشی قدیمی خودرا روشن و ثبت كنند قرار دادیم، اما برخی این كار را نكردند و با بحران های ارزی به وجود آمده قیمت گوشی هم بالا رفت؛ امروز بازار گوشی وضعیت چندان مناسبی ندارد و الان آن افراد می خواهند از گوشی قدیمی خود استفاده كنند كه گرفتار مشكل شدند.
وی افزود: حالا مسئولان ارتباطی و اپراتورها در حال انجام پردازش هستند و مواردی را بررسی می كنند كه بر طبق آن افراد ادعا می كنند گوشی هایشان قدیمی بوده است و آنها طبق آنالیز باید دریابند كه این گوشیها فعال بوده یا خیر.
آذری جهرمی با اشاره به نحوه انجام رجیستری گوشی توضیح داد: واقعیت این است كه سیستم ثبت تلفن همراه، از اتصال شماره تلفن و IMEI گوشی اتفاق می افتد و از آنجاكه برخی علاقه مند به قاچاق هستند، از IMEIهای قبلی برای گوشیهای جدید استفاده می نمایند و می گویند این گوشی فعال بوده است و جعل این IMEI موجب احداث مشكل در سیستم میگردد.
وی درانتها اظهار نمود: ما می دانیم این مشكل برای مردم وجود دارد اما هنوز چاره مناسبی برای حل این مشكل پیدا نشده است و در كارگروه فنی رجیستری به دنبال پیدا كردن راهی مناسب در این مورد هستیم.1397/09/27
15:19:54
5.0 / 5
5969
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم