معاون وزیر راه و شهرسازی

ماجرای 250 هزار هكتار زمینی كه وزارت جهاد به راه و شهرسازی داد

ماجرای 250 هزار هكتار زمینی كه وزارت جهاد به راه و شهرسازی داد

به گزارش گل چرم معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: حتی یك سانتی متر از 250 هزار هكتاری كه وزارت جهاد كشاورزی به راه و شهرسازی منتقل كرد، زمین كشاورزی نیست.



محمود محمودزاده در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت اجرای طرح اقدام ملی مسکن گفت: افرادی که در این طرح نام نویسی کرده بودند، تا جمعه گذشته ۱۴ تیر فرصت داشتند تا اطلاعات خودرا در سامانه مربوطه ویرایش کنند.
وی اضافه کرد: از این پس دیگر نام نویسی برای این طرح نخواهیم داشت اما امکان ویرایش اطلاعات برای برخی از متقاضیان که شرایط انجام آنرا نداشتند، فعلاً برقرار است و این روند ویرایش اطلاعات آنها تا زمانی که پرونده های متقاضیان نهایی شود، وجود دارد.
کدام دسته از متقاضیان طرح ملی مسکن احتمال حذف شدن از پروژه را دارند؟
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: هر متقاضی ای که به سایت مراجعه کند و با کد رهگیری خود وارد شود، می تواند بطور کامل از آخرین وضعیت پرونده خود باخبر شود؛ اگر تا پیش از مرحله تأیید یا بررسی نهایی باشد، امکان ویرایش وجود دارد؛ اما ما به زودی تاریخی را اعلام می نماییم که اگر متقاضیانی که ثبت نام کرده اند و تشخیص صلاحیت برای آنها داده شده، تا تاریخی که اعلام خواهد شد، مراجعه نکنند، طبیعتاً این فرصت و نوبت به نفرات بعدی داده می شود.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون بارگذاری مدارک اینترنتی است، اظهار داشت: بعد از آن، باید به ادارات کل راه و شهرسازی استانها مراجعه کنند تا مدارکی که در سامانه بارگذاری شده، با اصل مدارکی که ارائه می شود، مطابقت داده شود؛ زمان مراجعه این دسته از متقاضیان به ادارات کل راه و شهرسازی استانها بوسیله ارسال پیامک به آنها مشخص خواهد شد.
مردم نگران وام طرح ملی مسکن نباشند / ‬منابع آن تامین اعتبار شد
محمودزاده درباره تسهیلاتی که به طرح اقدام ملی مسکن تخصیص داده می شود، بیان داشت: موضوع تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن با بانک مرکزی است و آنها خودشان برمبنای دستورالعمل هایی که دولت برای آنها مشخص می کند، سهم هر بانک عامل را تعیین خواهند کرد؛ این سهمیه هم اکنون به بانکهای عامل ابلاغ گردیده است.
وی تصریح کرد: ما نگرانی از بابت همکاری بانکهای عامل در تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن نداریم به خصوص که دولت هم از این مساله حمایت می کند.
همه چیز درباره انتقال ۲۵۰ هزار هکتار زمین از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت راه و شهرسازی
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره موضوع اختصاص ۲۵۰ هزار هکتار اراضی حاشیه شهرها به وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: این اراضی برای طرح اقدام ملی مسکن نیست؛ طبق قانون، اراضی ای که در محدوده شهرها قرار می گیرد، زمین شهری تلقی می شود و باید در اختیار وزارت راه و شهرسازی باشد؛ این اراضی اکثراً حریم شهر هستند و مسکونی نیستند؛ بلکه فرصتی است تا ذخیره زمین در وزارت راه و شهرسازی را افزایش دهیم و بتوانیم با تغییر کاربری و الحاق آن به شهرها، بستر افزایش تولید مسکن را فراهم نماییم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا با این کار، اراضی کشاورزی کشور به نابودی کشیده نمی شوند، تصریح کرد: این اراضی، کشاورزی نیستند؛ اراضی ملی در اختیار منابع طبیعی است و اراضی ای که قابلیت کشاورزی داشته باشند، در توسعه شهری از آنها استفاده نمی گردد.
حتی یک سانتی متر هم زمین کشاورزی نیست
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، بااینکه جهت استفاده از این زمین ها، نیاز به تغییر کاربری داریم، اما این اراضی، زمین کشاورزی نیستند بلکه زمین های پیش بینی شده در حریم هستند حتی سانتیمتری از این اراضی، زمین کشاورزی در حال استفاده یا حتی مستعد کشاورزی نیستند که به اقتصاد کشاورزی لطمه بزند.
شورای عالی شهرسازی تغییر کاربری اراضی ۲۵۰ هزار هکتاری را تصویب می کند
وی افزود: برای الحاق این محدوده ها به حریم شهرها، نیازمند مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری هستیم و در اختیار قرار می گیرد برای طرح های آتی مسکن؛ چون در ثبت نامی که برای طرح ملی مسکن انجام شده، زمین مورد نیاز تامین شده و هیچ مشکلی از نظر تامین زمین طرح اقدام ملی مسکن نداریم؛ ولی مقرر است بحث تامین مسکن در آینده به این اراضی ارجاع داده شود.
هزینه ساخت طرح ملی مسکن بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان
محمودزاده درباره هزینه ساخت طرح ملی مسکن اظهار داشت: از ابتدا پیش بینی ما این بود که هزینه ساخت در این طرح، بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان باشد الان هم با افزایش قیمت ها، تغییر شایان توجهی در برآورد هزینه ها نداشته ایم؛ اما اگر باز هم قیمت مسکن و نهادهای تولید افزایش یابد، بطور قطع در هزینه تمام شده ساخت در طرح اقدام ملی مسکن، اثرگذار خواهد بود نمی توانیم اعلام نماییم که هزینه ساخت در این طرح ثابت است و از همان ابتدا هم به متقاضیان گفتیم که برمبنای هزینه تمام شده ساخت، با آنها قرارداد امضا می شود اما تمام تلاش خودرا می نماییم تا با حداقل قیمت، به پایان برسد؛ ولی تامین مالی، جز تکالیف متقاضی است.
ماجرای کارت اعتباری مصالح به کجا رسید؟
دبیر شورای عالی مسکن درباره آثار کارت اعتباری مصالح بر قیمت تمام شده ساخت و ساز در طرح اقدام ملی مسکن اظهار داشت: شرکتی که مجری کارت اعتباری مصالح است، با مشارکت بنیاد مسکن و بانک عامل بخش مسکن ایجاد و برنامه ریزی شده تا در این پروژه، حداقل ۱۰۰ هزار واحد را تحت پوشش داشته باشد؛ اما بطور قطع در تامین مصالح و پایین آوردن قیمت تمام شده ساخت و ساز مؤثر است.


منبع:

1399/04/22
15:09:20
5.0 / 5
2906
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم