قیمت خرید تضمینی گندم در شورای قیمت گذاری اصلاح می شود

قیمت خرید تضمینی گندم در شورای قیمت گذاری اصلاح می شود

به گزارش گل چرم رئیس نظام صنفی كشاورزی با اعلان اینكه مجلس با قیمت تعیین شده برای خرید تضمینی گندم موافقت نكرده است و قیمت ها به زودی اصلاح می شود، اظهار داشت: با تصویب شورای جدید توسط مجلس، خرید تضمینی گندم با قیمت 4000 تومان قانونا اعتباری ندارد و مورد قبول كسی نیست. امیدواریم در شورای قیمت گذاری بررسی های لازم صورت گیرد و بتوانیم قیمت نهایی محصولات كشاورزی را به درستی مشخص نماییم.محمد شفیع ملک زاده در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه امسال هم طبق روال سال های گذشته دولت قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی را به درستی اجرا نکرد، اظهار داشت: نظام صنفی کشاورزی هر سال با تمام توان پیگیر این بودند که دولت قیمت ها را عادلانه تعیین کند، امسال تا حدودی وزارت جهاد کشاورزی و مجلس جدید نیز همراهی کردند. در حقیقت کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با توجه به این که قانون خرید تضمینی هیچ سالی به درستی رعایت نشده و قیمت ها بر طبق قیمت تمام شده تولید نبوده و این مساله موجبات نارضایتی کشاورزان را رقم زد و به تعیین قیمت محصولات کشاورزی ورود کردند و در نخستین قدم قانون اصلاح خرید تضمینی گندم را با یک طرح دو فوریتی تصویب کردند.

وی افزود: در اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی مقرر شد شورای ۹ نفره ای متشکل از سه وزیر بخش دولتی، سه تشکل بخش کشاورزی ( نظام صنفی کشاورزی، اتحادیه تعاون روستایی و نظام مهندسی کشاورزی ) و سه کشاورز خبره تشکیل گردد و سه نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی نیز ناظر آن باشند و قیمت ها تعیین شود و از این به بعد این شورای قیمت گذاری مسئول تعیین قیمت محصولات کشاورزی باشد.

رییس نظام صنفی کشاورزی افزود: در صورتیکه تشکیل شورای قیمت گذاری در مجلس روال قانونی خودرا طی می کرد تا شورای نگهبان تایید کند، متاسفانه روزهای گذشته شورای اقتصاد شتابزده ورود کرد و با وجود برنامه های مجلس، یک قیمت ۴۰۰۰ تومانی را برای خرید تضمینی گندم تصویب و توسط رئیس جمهور اعلام نمود که مبنای مشخصی هم برای آن ارائه نشده است. هر سال نیز به همین روال بوده و هر چقدر درخواست کردیم که آنالیز قیمتی و مبنای خودرا هم انتشار بدهید ولی گوش شنوایی نیست و متاسفانه شورای اقتصاد فقط بر طبق میزان بودجه دولت این قیمت را تعیین می کند.

وی با اعلان اینکه مجلس نیز با این قیمت گذاری موافق نیست و این قیمت به زودی اصلاح می شود، اظهار داشت: در حقیقت با تصویب شورای جدید توسط مجلس، خرید تضمینی گندم با قیمت ۴۰۰۰ تومان قانونا اعتباری ندارد و مورد قبول کسی نیست. امیدواریم در شورای قیمت گذاری بررسی های لازم صورت گیرد و بتوانیم قیمت نهایی محصولات را به درستی مشخص نماییم.

به گفته وی باتوجه به تحریم های اقتصادی اساسا از فاکتورهایی صرف نظر می نماییم تا فشار زیادی به دولت وارد نشود و از آن طرف سود متعارفی عاید کشاورزان این بخش شود. بااینکه در کارگروه مشترک وزارت جهاد کشاورزی و تشکل ها قیمت تمام شده گندم را باتوجه به افزایش هزینه های نهاده های کشاورزی ۵۴۴۸ تومان در نظر گرفتیم اما امیدواریم که قیمت تعیین شده کمتر از ۵۰۰۰ تومان نشود تا کشاورزان از کاشت محصولات راهبردی استقبال کنند.

ملک زاده با اعلان اینکه شورای قیمت گذاری برای تمامی محصولات کشاورزی نظر کارشناسی می دهد، اظهار داشت: کلزا باید حداقل کیلویی ۱۱ هزار تومان، چغندرقند باید کیلویی ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان خریداری شود تا کشور در تولید شکر به خودکفایی برسد. همین طور قیمت جو نیز باید حداکثر با قیمت گندم ۲۰ درصد اختلاف داشته باشد.

رییس نظام صنفی کشاورزی اشاره کرد: اگر این شورا تشکیل گردد و قیمت چند محصول اساسی به صورت واقعی تعیین شود، اساسا الگوی کشت در کشور به صورت خودکار اجرا می شود.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا مدتی پیش در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، بعد از ارائه گزارش دستگاه های مرتبط درباب تامین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به صرفه تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که قبل از این در شورای اقتصاد مورد تایید قرار گرفته بود، برای سال زراعی آینده، ۴۰۰۰ تومان تعیین شد.

منبع:

1399/07/04
20:37:48
5.0 / 5
2709
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
گل چرم