رئیس سازمان امور عشایر:

۳ میلیون راس دام روی دست دامداران مانده و خریدار ندارد

۳ میلیون راس دام روی دست دامداران مانده و خریدار ندارد

به گزارش گل چرم رئیس سازمان امور عشایر اظهار داشت: سال جاری ۳ میلیون رأس دام در دست دامداران مانده و كسی نیست این دام را بخرد كه بخشی از این به علت برگزار نشدن مراسم حج و محرم بود.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: طی سال های ۹۸ و ۹۹، با اذن مقام معظم رهبری و تصویب مجلس، ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه برای تأمین آب آشامیدنی جامعه عشایری اختصاص یافته و برای ۲۳ هزار خانوار عشایری آب تا جلوی چادرهای آنان کشیده شده است.
کرمعلی قندالی با اشاره به اینکه طی این دو سال در مجموع ۶۲۵ پروژه تأمین آب در مناطق عشایری به بهره برداری رسیده است، تصریح کرد: در روز ۱۵ مهر "روز ملی روستا و عشایر" به صورت ویدئوکنفرانس پروژه تأمین آب بمرود در شهرستان زیرکوه خراسان جنوبی با ۶۵۰ خانوار بهره مند به صورت نمادین توسط رئیس جمهور افتتاح می شود.
وی با اشاره به اینکه زندگی عشایر متنوع و دشوار می باشد و طی دوره ۱۵ ساله خشکسالی، سال های سختی برای عشایر گذشته است، اضافه کرد: امروزه علیرغم مشکلات در حوزه عشایر، ۹۵ درصد عشایر به راه دسترسی دارند و ۷۰ درصد آنان هم از آب سالم برخوردار می باشند.
مشکلی در تأمین گوشت قرمز مورد نیاز کشور وجود ندارد
رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: سال جاری ۳ میلیون رأس دام در دست دامداران مانده و کسی نیست این دام را بخرد که بخشی از این به علت برگزار نشدن مراسم حج و محرم بود.
وی افزود: امروز این محصول استراتژیک را به حد قابل قبولی در کشور داریم و اگر صادرات هم باز شود در تأمین گوشت قرمز مورد نیاز کشور گرفتار مشکل نمی شویم.
قندالی با اشاره به سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور، اظهار داشت: در سرشماری عشایر در سال ۱۳۸۷ تعداد ۲۱۳ هزار خانوار عشایری با یک میلیون و ۲۰۰ هزار جمعیت در کشور وجود داشت که پارسال با همکاری مرکز آمار ایران سرشماری عشایر به صورت ثبتی مبنایی انجام شد که بر مبنای آمار اولیه آن، خانوارهای عشایری کشور به ۳۲۴ هزار خانوار رسیده که ۱۱۱ هزار خانوار اضافه شده و جمعیت آنان هم ۱۰۰ هزار نفر افزوده شده است.
وی افزود: نتایج سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور در اول آبان همزمان با "روز ملی آمار" با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور رونمایی می شود.
۱، ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت کرده ایم
رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه در چند سال قبل وارد حوزه تأمین انرژی خورشیدی برای عشایر کشور شدیم، اضافه کرد: کار دیگری که انجام شد توجه به معیشت و تولید عشایر بود و در این حوزه طرح محوری زنجیره تولید گوشت قرمز را در مناطق عشایری اجرا کردیم.
وی خاطرنشان کرد: در سال های گذشته ۱، ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت کرده ایم که ۵۵۰ میلیارد تومان آن با سود ۴ درصد و بازپرداخت ۵ ساله بوده است.
قندالی با اشاره به اینکه در گذشته تشکل های عشایری ورشکسته و بدهکار بودند، بیان داشت: اتحادیه مرکزی تعاونی های عشایری ۸۳ میلیارد تومان بدهکاری داشت که با مصوبه ای که از مجلس گرفتیم سود بانکی این بدهکاری بخشیده شد و مابقی آنکه ۲۱ میلیارد تومان بود در سال ۹۸ پرداخت گردید و امروز اتحادیه عشایری یک اتحادیه بسیار فعال است که وارد بازار خرید جو و ذرت از مردم شده است.
رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به افزایش ۴۰۰ درصدی سرمایه صندوق پشتیبانی از توسعه بخش کشاورزی عشایری از بدو تأسیس تاکنون، اظهار داشت: این صندوق امروز ۷۵ میلیارد تومان سرمایه دارد در صورتیکه در سال ۷۲ سرمایه آن ۱۳ میلیارد تومان بود.
وی اظهار داشت: در مبحث خصوصی سازی بهترین واگذاری ها در سازمان امور عشایر اتفاق افتاده و حدود ۲۹۰ مورد جایگاه های سوخت فسیلی، انبار و … به تشکل های عشایری واگذار شده است.
قندالی با اشاره به توافق با وزارت بهداشت جهت راه اندازی کانکس های سیار بهداشت در مناطق عشایری، اضافه کرد: تعداد ۱۸ کانکس سیار بهداشتی در مناطق عشایری استان فارس به بهره برداری رسیده و این کار به صورت فراگیر در همه مناطق عشایری کشور انجام می شود.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه هنوز چالش ها و کمبودهایی در مناطق عشایری وجود دارد که باید پیگیری نماییم این مشکلات برطرف شود، تصریح کرد: فراکسیون عشایری برای ما خیلی مهم می باشد و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت مجلس برای عشایر که یک جامعه نجیب، غیرتمند و مدافع ارزش ها هستند استفاده نماییم.


منبع:

1399/07/08
23:55:21
5.0 / 5
2042
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم