در گفت وگو با گل چرم اعلام شد

افزایش ۲۰ درصدی قیمت آب بسته بندی

افزایش ۲۰ درصدی قیمت آب بسته بندی

به گزارش گل چرم دبیر انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان آب های معدنی و آشامیدنی ایران از افزایش ۲۰ درصدی قیمت محصولات این صنعت به دنبال افزایش قیمت مواد اولیه از جانب صنایع پتروشیمی اطلاع داد و اظهار داشت: صنایع پتروشیمی با افزایش قیمت دلار در سامانه نیما محصولات خویش را گران می كنند و با این كار تیشه به ریشه صنعت غذا می زنند.


فروهر در گفتگو با ایسنا با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه بسته بندی صنایع غذایی در ماه های گذشته، اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم پت ( ماده اولیه تولید انواع بطری های پلاستیکی برای تولید انواع نوشیدنی ها) که اوایل سال جاری حدود ۱۱ هزار تومان بود، روز گذشته در بورس از ۲۰ هزار تومان و در بازار آزاد از ۲۷ هزار تومان عبور کرد. این ماده نقشه کلانی در صنعت آب معدنی دارد.
وی با اشاره به اینکه با افزایش قیمت مواد اولیه صنایع پتروشیمی همه صنایع غذایی گرفتار مشکل شدند خاطرنشان کرد: قیمت بسته بندی در صنایع غذایی در حال افزایش می باشد و در صورت تداوم این وضعیت تولیدکنندگان صنعت غذا در آستانه ضرر و زیان قرار می گیرند.
به قول دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی ایران، علت این وضعیت این است که صنایع پتروشیمی مبنای محاسبه قیمت محصولات خویش را نرخ ارز نیمایی قرار داده اند و با افزایش قیمت دلار محصولات خویش را گران می کنند؛ این در شرایطی است که خوراک و مواد مورد استفاده در این صنایع داخلی است.
صنایع پتروشیمی تیشه به ریشه صنعت غذا می زنند
فروهر با اشاره به اینکه صنایع پتروشیمی با این کار تیشه به ریشه صنعت غذا می زنند، خاطرنشان کرد: هم اکنون به حدی قیمت بسته بندی گران تمام می شود که خود ماده غذایی دیگر در قیمت محصول نهایی نقش زیادی ندارد.
وی در پاسخ به اینکه آیا تولیدکنندگان آب معدنی این مورد را وزارت صنعت پیگیری کرده اند یا خیر؟ اظهار داشت: در این رابطه سال های گذشته بارها با مقامات نامه نگاری کردیم؛ تولیدکنندگان دیگر خسته شده اند و انگیزه لازم برای پیگیری مشکلات ندارند. برای مثال ما ۱۰ سال است که می گوییم مگر تولید چقدر سود دارد که بانک ها ۲۸ درصد سود می گیرند ولی هیچ کدام از این مطالبات به جایی نرسیده است. این خستگی واحدهای تولیدی منجر به خاموشی صنایع غذایی خواهد شد.
دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی ایران در انتها از افزایش ۲۰ درصدی قیمت آب معدنی از اوایل مردادماه اطلاع داد و اظهار داشت: انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب معدنی طی سال های گذشته معمولا هر سال در ماه فروردین قیمت محصولات خویش را افزایش می داد، اما سال جاری در جهت پشتیبانی از مصرف کننده در شرایط فعلی کشور تصمیم گرفت که قیمت محصولات خویش را ثابت نگه دارد؛ اما تاب آوری واحدهای تولیدی در مرداد ماه به اتمام رسید و در انتها فصل رونق فروش آب معدنی، قیمت آب معدنی را حدود ۲۰ درصد بالا بردند. این در شرایطی است که افزایش قیمت آب معدنی برای تولیدکنندگان هم یک تیغ دو لبه است، چون که محصول ما در خانه جایگزین دارد و افزایش قیمت به نفع واحدهای تولیدی نیست.
پیشتر محمدرضا مرتضوی، رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی و دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از افزایش ۱۳۰ تا ۱۵۰ درصدی قیمت مواد پتروشیمی و به دنبال آن افزایش هزینه های بسته بندی صنایع غذایی در ماه های اخیر اطلاع داده و گفته بود که وقتی صنایع مادر مثل پتروشیمی، فولاد، برق و نظایر آن به صورت بی رویه افزایش قیمت داشته باشند روی صنایع دیگر هم تأثیر می گذارد؛ ازاین رو یکی از علل افزایش قیمت کالاهای مختلف در ماه های اخیر همین است و دلیل دیگر هم نوسانات نرخ ارز.
منبع:

1399/07/10
19:29:04
5.0 / 5
2157
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گل چرم