تسهیلات جدید ۵۰ هزار میلیارد تومانی برای بخش صنعت و معدن

تسهیلات جدید ۵۰ هزار میلیارد تومانی برای بخش صنعت و معدن

به گزارش گل چرم معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش سقف اعطای تسهیلات برای بنگاه های تولیدی اطلاع داد و اظهار داشت كه علاوه بر آن تسهیلات جدید ۵۰ هزار میلیارد تومانی برای بخش صنعت و معدن در هفت محور در نظر گرفته شده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، سعید زرندی در جلسه کارگروه تأمین مالی اظهار داشت: به منظور هدایت و تخصیص منابع بانکی در جهت برنامه های جهش تولید پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به تصویب شورای پول و اعتبار رسید. این منابع دو تفاوت با سایر تسهیلات که تابحال به بخش صنعت، معدن اختصاص یافته شده دارد. اول اینکه این منابع با عنایت به برنامه های وزارتخانه اختصاص می یابد و ما برای نخستین بار توانستیم پیوندی بین تسهیلات بانکی و برنامه ها انجام دهیم و منابع مالی هدفمندتر اختصاص پیدا کند.
وی ادامه داد: مقرر شده است منابع ۵۰ هزار میلیارد تومان به هفت محور شامل: فعال کردن ظرفیت های خالی محصولات صنعتی منتخب، نهضت ساخت داخل، فعال سازی واحدهای راکد، تکمیل طرح های نیمه تمام، پیشران و گلوگاهی، توسعه مناطق محروم و کمتر برخوردار، اصناف تولیدی و همینطور احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس پرداخت گردد. ازاین رو متقاضیان این تسهیلات باید در چارچوب یکی از این محورها درخواست داشته و در این حوزه ها فعالیت داشته باشند.
به قول معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اتفاق دوم این بود که در مصوبه در کارگروه رفع موانع جهش تولید و شورای پول و اعتبار تصریح شده، این تسهیلات از راه فرآیند سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که همیشه در سال های قبل مورد بحث بود، این مساله است که نظام بانکی مدعی پرداخت اعداد و ارقام بالا در تسهیلات بانکی به بخش صنعت و معدن است، اما فعالان این حوزه در این خصوص نظرات متفاوتی دارند، خاطرنشان کرد: وزارتخانه هم امکان اطلاعات دقیق که هر واحد چه مقدار و از چه بانکی تسهیلات گرفته را نداشت. وقتی تسهیلات از راه سامانه وزارتخانه پرداخت گردد، برای ما شفاف خواهد شد که چه مقدار از مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومانی به چه واحدهای تولیدی و پروژه هایی عرضه شده است.
افزایش سقف اعطای تسهیلات برای بنگاه های تولیدی
وی با اشاره به اینکه با این اتفاق هم میزان دقیق پرداخت ها مشخص می شود، هم وزارتخانه می تواند پیگیری های لازم را برای تحقق کامل تعهدات نظام بانکی جهت اجرای برنامه جهش تولید انجام دهد، اظهار داشت: در مصوبه دیگری در شورای پول و اعتبار مقرر شد، سقف اعطای تسهیلات برای بنگاه های تولیدی افزایش یابد. به علت افزایش هزینه های تولید، نیازمند تغییر در سقف پرداخت های بانک ها به بخش صنعت و معدن بودیم.
به قول این مقام مسئول بر طبق این مصوبه، سقف مانده تسهیلات سرمایه در گردش اعطایی به بنگاه های تولیدی تا ۹۰ درصد فروش سال قبل بر اساس اعتبارسنجی بانک ها افزایش پیدا کرد. همینطور مصوب شد، سقف اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات یک بانک برای یک بنگاه تولیدی از ۳ درصد به ۵ درصد سرمایه ثبتی بانک مشمول افزایش یابد. با این مصوبه امکان افزایش سقف تسهیلات به یک واحد تولیدی فراهم گردید.
وی ادامه داد: بزودی با هماهنگی بانک مرکزی فرایند ثبت نام واحدهای تولیدی در سامانه بهین یاب جهت دریافت تسهیلات ایجاد خواهدشد که در این حوزه اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.
منبع:

1399/08/14
21:16:37
5.0 / 5
2038
تگهای خبر: تولید , فروش , محصول , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم