رئیس سازمان دامپزشكی كشور:

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H۵N۸ در ژاپن مشاهده شد

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H۵N۸ در ژاپن مشاهده شد

گل چرم: رئیس سازمان دامپزشكی كشور در گزارشی از رخداد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8 در یك فارم مرغ گوشتی در ژاپن و اقدامات انجام شده و هشدارهای لازم در این خصوص آگاهی داد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علی صفر ماکنعلی در این خصوص اعلام نمود: در مورخ ۴ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی مصادف با ۱۴ آبان ماه امسال، اداره محلی دامپزشکی واقع در استان کاگاوا واقع در کشور ژاپن از یک فارم مرغ گوشتی خانگی گزارشی در مورد افزایش تعداد پرندگان تلف شده دریافت کرد.
وی با اعلان اینکه نمونه های استاندارد ستاندن و به آزمایشگاه اداره دامپزشکی محلی (مرکز خدمات بهداشتی دام Seibu؛ LHSC) ارسال شدند و نمونه های جمع آوری شده از پرندگان مرده از نظر کیت های جذب آنتی ژن از نظر ویروس آنفلوانزا A مثبت بود‏، اظهار داشت: این اداره محلی دامپزشکی در ۵ نوامبرLHSC آزمایش های RT-PCR و RRT-PCR را انجام داد و تأیید کرد که نوع H۵ است.
ماکنعلی با اعلان اینکه در ۶ نوامبر (۱۶ آبان ماه)، انستیتوی ملی بهداشت حیوانات (NIAH) آزمایش های تکمیلی را انجام و تأیید کرد که عامل آن ویروس H۵N۸ است و از نوع آنفلوانرای فوق حاد پرندگان است، اشاره کرد: معدوم سازی همه پرندگان حساس در فارم آلوده در حال اجراست و محدودیت های جابجایی و حمل و نقل به ترتیب در شعاع ۳ کیلومتری و ۳-۱۰ کیلومتری مزرعه فارم آلوده برای مزارع اعمال می شود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اعلان اینکه مقامات محلی در غرب ژاپن بعد از تأیید شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان برای اولین بار بعد از نزدیک به ۳ سال در این کشور، روز پنجشنبه مبادرت به کشتار حدود ۳۳۰ هزار قطعه مرغ کردند، اظهار داشت: دولت محلی استان کاگاوا به مزارع مرغداری در شعاع ۳ کیلومتری محل آلوده در میتوویو دستور داد که مرغ و تخم مرغ را جابجا نکنند و در حال بررسی همه جانبه برای مشخص کردن منشأ آلودگی و این نکته هستند که آیا آلودگی در مکان های دیگر رخ داده است یا خیر؟
به گفته وی، انتقال پرندگان و تخم مرغ از مزارع در شعاع ۱۰ کیلومتری خارج از منطقه ممنوع شده و در فارم آلوده در روز چهارشنبه در مجموع طی یک دوره چهار روزه تعداد ۳۸۰۰ مرغ تلف شده اند.
ماکنعلی با اعلان اینکه این اقدامات حدود ۴.۶۲ میلیون قطعه مرغ را در ۱۱۵ مزارع در شعاع ۱۰ کیلومتری پوشش می دهد، اشاره کرد: البته طبق گفته دولت استانی تا بامداد روز پنجشنبه گزارشی از تلفات دسته جمعی طیور در این منطقه گزارش نشده است، اما نیروی زمینی ارتش به درخواست دولت محلی به این عملیات پیوسته اند. وزارت محیط زیست هشدار سراسری خودرا برای پرندگان وحشی به بالاترین سطح در سه سطح افزایش داد. این هشدار هفته گذشته به دنبال شیوع آنفلوآنزای مرغی در کره جنوبی به سطح دو افزایش پیدا کرد.
وی اینگونه نتیجه گیری کرد: احتمال درگیری مزارع مرغ گوشتی حدود ۱ به ۶۵ نسبت به مزارع مرغ تخم گذار است و از آنجائیکه این ویروس امکان درگیری فارم های مرغ گوشتی را دارد؛ پس لازم است سیستم رصد و پایش غیرفعال در مرغداری های گوشتی به دقت مد نظر قرار گیرد.


منبع:

1399/08/18
13:51:18
5.0 / 5
1922
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گل چرم