معاون سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی خبر داد؛

افزایش ۳۰ درصدی برداشت زعفران در آذربایجان شرقی

افزایش ۳۰ درصدی برداشت زعفران در آذربایجان شرقی

به گزارش گل چرم معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی از افزایش ۳۰ درصدی عملكرد تولید زعفران در استان امسال اطلاع داد.


به گزارش گل چرم به نقل از مهر، علی رخ افروز روز دوشنبه در یک گفت و گوی خبری اظهار نمود: سال جاری حدود ۳۵۰ هکتار از اراضی آذربایجان شرقی، زیر کشت زعفران است که نسبت به سال قبل نزدیک به ۲۰ درصد افزایش سطح زیر کشت را داشتیم، اما پیشبینی می شود که عملکرد تولید نزدیک به ۳۰ درصد افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه بارندگی شدید برف و سردی هوا در زمان برداشت زعفران، تهدیدی جدی برای میزان برداشت این محصول گرانبها به حساب می آید، افزود: سال جاری هوا بسیار عالی بوده و مشکلی از این بابت وجود ندارد و حتی با این نوع آب و هوا، در تمامی نقاط استان، می توان زعفران کشت کرد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی افزود: با عنایت به کاهش میزان آب های زیرزمینی، سازمان جهاد کشاورزی استان، برنامه ریزی کرده تا محصولات کم آب بر و با صرفه را در الگوی کشت محصولات استان جای دهد که زعفران هم در این الگو وجود دارد، چونکه زعفران به حداقل آب نیاز دارد و حداکثر می توان در دو نوبت و زمانی که محصولات دیگر احتیاج به آبیاری ندارند، مزرعه را آبیاری کرد.
رخ افروز با اشاره به اینکه متوسط عملکرد تولید زعفران خشک کشور، ۳.۴ کیلوگرم در هر هکتار است، اظهار داشت: با همت کشاورزان باسواد در استان، متوسط عملکرد این محصول در آذربایجان شرقی به چهار کیلوگرم در هر هکتار رسیده است.
وی عملکرد مزارع شاخص را بیشتر از ۸ کیلوگرم در هکتار اظهار داشت و اظهار داشت: میزان تولید زعفران خشک در استان آذربایجان شرقی در سالجاری، بالای ۱۴۰۰ کیلوگرم پیشبینی می شود.


منبع:

1399/08/19
15:14:10
5.0 / 5
1624
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گل چرم
گل چرم