له شدن تولید كننده و بیكاری ۲۰ كارگر بخاطر لج بازی!

له شدن تولید كننده و بیكاری ۲۰ كارگر بخاطر لج بازی!

به گزارش گل چرم كهگیلویه و بویراحمد به دنبال تعطیلی شركت صنایع غذایی رُزبشار(با نام تجاری بامس) یاسوج در استان كهگیلویه و بویراحمد، ۲۰ كارگر بیكار شدند.


در سالهای گذشته شرکت صنایع غذایی رُزبشار(با نام تجاری بامس) یاسوج تعطیل شده است و همه ۲۰ کارگر آن بیکار شده اند. از قرار معلوم، لج بازی و حمایت نکردن و همکاری نداشتن برخی مسؤلان و نبود مواد اولیه از این واحد تولیدی دلیل تعطیلی این واحد صنعتی اعلام شده است.
این پروژه در سال ۸۳ راه اندازی شد اما بعد از ۹ سال فعالیت به دلیل کارشکنی ها و همکاری نکردن برخی دستگاههای اجرایی و متولی این واحد صنعتی به صورت کامل تعطیل شد. کارگران این مجتمع تولیدی و صنعتی الان بیکار شدند که بعضی از آنها در سایر مشاغل به عنوان مسافر کشی، منشی و شاگرد فعالیت می نمایند.
در حالی که سال جاری به نام سال جهش تولید نامگذاری شده است از مسؤلان و متولیان امر انتظار می رود که جهت فعال زایی و بازگشت به تولید این واحد تولیدی همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند.
«حسین مرزبانی»، یک تولید کننده کهگیلویه و بویراحمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در این خصوص اظهار نمود: واحد صنعتی نخستین کارخانه تولید آبمیوه با تکه های میوه در کشور بود که از سال ۸۳ با ۲۰ نفر اشتغالزایی با ظرفیت تولید سالانه ۲ هزار تن آبمیوه با بسته بندی آبمیوه قوطی به بهره برداری رسید و سال ۹۱ به علت شرایط خشکسالی، نبود مواد اولیه و فشارهای اقتصادی تعطیل شد. جهت راه اندازی این واحد صنعتی تابحال ۳۰ میلیارد تومان هزینه کرده ایم.

وی ادامه داد: کارگران این واحد صنعتی از ساعت ۸ تا ۱۴ کار می کنند و ماهانه از یک میلیون تا دو میلیون تومان هر کدام حقوق دریافت می کردند، سرویس ایاب ذهاب، عیدی و پاداش، صبحانه و نهار هم داده می شد.

مرزبانی اظهارکرد: طی سال ۹۴ دستگاههای جدید جهت راه اندازی خط پت خریداری و نصب کرده ایم که برای توسعه کارخانه زمین بغل کارخانه را از شرکت شهرک های صنعتی استان خریداری کردیم اما مدیر وقت قرارداد را امضا نکردند و نتوانسته ایم زمین را تحویل بگیریم و خط جدید را راه اندازی نماییم.
مدیرعامل شرکت صنایع غذایی رُزبشار(با نام تجاری بامس) یاسوج تصریح کرد: طرح توسعه ای ما به علل برخی مسایل سلیقه ای و کارشکنی ها از جانب کسانی که متولی تولید بودند و ادعای رفع موانع تولیدشان گوش فلک را کَر کرده بود، به مرحله تولید نرسید.
مرزبانی خاطرنشان کرد: سال ۹۷ خط تولید آبمیوه شیشه و لیوانی را خریداری نموده ایم و در فضای فعلی راه اندازی و به تولید رساندیم اما فضا کافی نبود، البته طی سال ۹۸ با کارشکنی هایی از جانب مدیرکل وقت تعزیرات استان در حالیکه در حال تولید آزمایشی بوده ایم سرلج بازی مبادرت به پلمب دستگاههای ما کرده اند به این مسئله اعتراض کردم اما به بد رفتاری با بازرسان مواجه شدیم.
وی افزود: وقتی به معاونت غذا و دارو و تعزیرات استان جهت اعتراض رجوع کردم، وقتی متوجه شدند که اشتباه کردند، نامه ای به من دادند که برو فک پلمب کنید و کار را ادامه دهید اما به آنها اعلام کردم که بعد از عذرخواهی و جبران خسارات وارده آغاز به فعالیت خواهم کرد اما کسی پاسخگویم نبود و همچنان خط های تولیدی پلمب هستند.
این فعال اقتصادی اظهار داشت: ۴هزار متر زمین برای توسعه این واحد و راه اندازی دو خط پت و یخمک نیاز داریم که از مسؤلان و متولیان امر بویژه شرکت شهرک های صنعتی استان انتظار دارم همکاری، حمایت و کمک کنند و دست از بنگاه داری بردارند و تولیدکنندگان را حمایت کنند.
مرزبانی تصریح کرد: همینطور حدود سه میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش ارزانقیمت با سود ۹ درصد نیاز داریم که در این صورت اشتغالزایی این واحد صنعتی را به ۴۰ نفر خواهم رساند.
وی اظهارکرد: تابحال ۳۰ میلیارد تومان جهت راه اندازی این واحد صنعتی هزینه کرده ام و منزل شخصی و دو دستگاه خودرو خویش را جهت راه اندازی و توسعه کارخانه فروخته ام.
این تولید کننده کهگیلویه و بویراحمدی اظهار داشت: بعضی از مسؤلان از اقوام و فامیل شان برای کار در کارخانه نیرو تحمیل می کردند که هر وقت هم منظم نبودند و درست کارشان را انجام نمی دادند تهدیدم می کردند که در صورت اخراج کردن این نیرو نمی گذاریم ادامه فعالیت دهید. در این زمان با مشکلات زیادی مواجه بوده ام و در صورتیکه زیرمیزی می دادم و توقعات بی جا را اجابت می کردم کارم راحتتر راه می افتاد و الان هم کارخانه تعطیل نبود و با این مشکلات مواجه نبوده ام.
مرزبانی با اشاره به اینکه آماده راه اندازی و تولید دو خط بسته بندی قوطی و شیشه ای هستم، اظهار داشت: با عنایت به نوسانات قیمت مواد اولیه برای عرضه تولید با کیفیت و رقابت با رقبا مقرون به صرفه نیست اما اینکه تعدادی جوان بیکار می تواند از این محل امرار معاش داشته باشند، از مسؤلان انتظار داریم که مواد اولیه، شکر، شیشه، درب شیشه، قوطی و کنستانتره را به قیمت مناسب تری به دستمان برسد.
وی ادامه داد: در صورتیکه مشکلاتم برطرف شود دو خط تولید یخمک و آبمیوه پت را در فاز توسعه راه اندازی می کنم و تعهد می دهم که ۴۰ تا ۵۰ نفر اشتغالزایی ایجاد کنم اما واقعا اگر مسؤلان کمک نمی کنند خواهشا سنگ اندازی نکنند، رفتارهای دوگانه برخی مسؤلان و متولیان امر ناامیدم کرده است.

مدیرعامل شرکت صنایع غذایی رُزبشار(با نام تجاری بامس) یاسوج اظهارکرد: دریافت پروانه ها و مجوزهای لازم از دستگاههای مختلف واقعا وقت زیادی از تولیدکننده می گیرد و بروکراسی اداری تولیدکنندگان را خسته می کند و انرژی برایش نمی گذارد که بتواند واحدصنعتی را راه اندازی کند.
مرزبانی تصریح کرد: در حالیکه ۲۰ میلیون تومان هزینه زمین را برای طرح توسعه طی سال ۸۸ به شرکت شهرک های صنعتی پرداخت کرده ام قرار داد هم منعقد شد اما تابحال زمین به بنده تحویل داده نشده و به تازگی بعد از پیگیری های زیاد به ما اعلام گردید که زمین را به نرخ روز به شما واگذار می نماییم. با وجود پیگیری ها و مکاتبات صورت گرفته جهت راه اندازی کارخانه از راه شرکت شهرک های صنعتی استان، بازرسی سازمان صنایع کوچک کشور، سازمان صمت و کارگروه فوریت رفع موانع تولید اما تابحال به جایی نرسیده اند و تابحال جواب مثبتی نگرفته ام.
وی خاطرنشان کرد: آمده ام به استان که کار تولیدی انجام دهم و اما زیر بار مشکلات و کارشکنی ها له شدم و پشتم را خالی کرده اند و هر کجا دنبال و پیگیر مشکلات واحد می شدم دنبال تحمیل کردن نیرو بوده اند. از لحاظ روحی، روانی و اقتصادی نابود شدم.
مدیرعامل شرکت صنایع غذایی رُزبشار(با نام تجاری بامس) یاسوج با اشاره به اینکه دو میلیارد بدهی به بانک دارم که تا کنون اقساط آن معوق نشده است، افزود: از استاندار و رئیس کل دادگستری استان تقاضا دارم به مشکلات اینجانب به عنوان یک تولید کننده رسیدگی کنند.
مرزبانی تصریح کرد: درصورتی که مسؤلان حمایت کنند و برای رفع مشکلات سرمایه درگردش، زمین جهت فاز دوم، تأمین مواد اولیه به قیمت مناسب و موظف کردن ادارات جهت استفاده از محصولات این واحد گام بردارند ۴۰ تا ۵۰ نفر اشتغالزایی خواهم کرد و با کار کردن در دو شیفت این تعداد اشتغالزایی را به حدود ۹۰ نفر خواهم رساند.
وی اظهار داشت: بازار مصرف تولیدات این واحد صنعتی در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد و استان های تهران، اصفهان، فارس، خوزستان و یزد بوده است و در صورت حمایت مسؤلان تولیدات این واحد قابلیت صادرات دارد.
مدیرعامل شرکت صنایع غذایی رُزبشار(با نام تجاری بامس) یاسوج اظهارکرد: چون می دانستم این استان محروم است و نیروی کار مستعد دارد گفتم هم خودم یک نانی می خورم و هم نان چند خانواده را تأمین می کنم اما با انبوهی بُخل مسؤلان روبرو شده ام. دستگاههای میلیارد ام در حال خاک خوردن و فرسوده شدن هستند.

مرزبانی با اشاره به اینکه تحریم داریم اما مشکلات ما به تحریم ها ربطی ندارد بلکه گرفتار خود تحریمی شده ایم، خاطرنشان کرد: برخی ها به بهانه راه اندازی واحد تولیدی و صنعتی وام و تسهیلات گرفتند خانه خریدند و خودرو شاسی بلند سوار شدند اما نیت و قصد ما کار و تولید بود که خودرو های شاسی بلندم را فروختم و متاسفانه با این مشکلات مواجه شدم.
وی بیان نمود: الان ۲۰ نفر کارگر این واحد تولیدی و صنعتی بیکار شدند که بعضی از آنها در سایر مشاغل همچون مسافر کش، منشی و شاگرد فعالیت می نمایند.

سید هاشم موسوی قوام آباد، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کهگیلویه و بویراحمد در مورد واگذاری زمین جهت توسعه این واحد تولیدی و صنعتی به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: به اندازه پولی که واریز کرده به قیمت قبل زمین به این واحد صنعتی واگذار می نماییم و مابقی زمین مورد نیاز را به قیمت روز حساب و واگذار می نماییم.
وی در ارتباط با پرداخت تسهیلات سرمایه درگردش به این واحد صنعتی اضافه کرد: باید با رفتن به سازمان صنعت، معدن و تجارت و ثبت نام در سایت بهین یاب فرآیند دریافت تسهیلات جهت سرمایه درگردش خویش را بپیماید.
"دارا فرامرزی" معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در مورد سرمایه در گردش به این واحد صنعتی، اظهار داشت: در صورتیکه مدیرعامل این واحد صنعتی برنامه زمانبندی راه اندازی واحد را عرضه نماید بعد از بررسی و کارشناسی، درخواست تسهیلات این واحد صنعتی به کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان معرفی می شود.
وی ادامه داد: در صورتی موافقت کارگروه با پرداخت تسهیلات به این واحد صنعتی، به بانک عامل جهت دریافت تسهیلات معرفی می شود که بعد از آنکه شرایط بانک را محقق کند از محل تبصره ۱۸ یا رونق تولید تسهیلات پرداخت خواهد شد.
فرامرزی بیان نمود: در صورتیکه این واحد صنعتی فعال و شکر موجود باشد بخشی از شکر مورد نیاز واحد را تأمین خواهیم کرد.
منبع:

1399/08/28
14:01:36
5.0 / 5
2533
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
گل چرم