یك مقام مسئول خبر داد:

افزایش ۲۸۱ درصدی یارانه تولید و خرید تضمینی

افزایش ۲۸۱ درصدی یارانه تولید و خرید تضمینی

به گزارش گل چرم یک مقام مسئول اظهار داشت: اعتبارات یارانه نهاده ها، عوامل تولید و خرید تضمینی محصولات کشاورزی به غیر از گندم در لایحه بودجه سال آینده ۲۸۱.۵ درصد نسبت به سال ۹۹ رشد کرده است.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر برنامه و بودجه این وزارتخانه اضافه کرد: دولت یارانه نهاده ها، عوامل تولید و خرید تضمینی محصولات کشاورزی به غیر از گندم از محل اعتبارات هزینه ای ملی وزارت جهاد کشاورزی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را ۲، ۴۸۰ میلیارد تومان پیشبینی کرده است.
حسن قاسمی عنوان کرد: این رقم در بودجه سال ۹۹ در همین ردیف ۶۵۰ میلیارد تومان بود.
وی اظهار داشت: دولت برای خرید تضمینی گندم و یارانه نان هم از محل دیگر یعنی از ردیف ۱۶ جدول تبصره (۱۴) لایحه بودجه ۱۴۰۰ مبلغ ۲۲ هزار میلیارد تومان پیشبینی کرده ضمن آنکه در سال ۱۴۰۰ با تصمیمات هیأت وزیران علاوه بر اعتبار فوق، منابع لازم برای خرید گندم از محل تسهیلات بانکی و منابع داخلی شرک بازرگانی دولتی ایران هم تأمین خواهد شد.
وی عنوان کرد: برای ساماندهی تولید و خرید تضمینی چای ۲۰۰ میلیارد تومان در جدول مصارف هدفمندسازی یارانه ها، مبحث تبصره (۱۴) از جانب دولت در لایحه ۱۴۰۰ پیشنهاد شده که نسبت به رقم ۱۶۰ میلیارد تومان سال ۹۹ در همین ردیف ۲۵ درصد رشد نشان داده است.
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی درباره یارانه خرید واکسن و واکسیناسیون دام اظهار داشت: اعتبارات واکسن و واکسیناسیون دام در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجموع ۶۵۰ میلیارد تومان لحاظ شده که حاکی از افزایش ۱۹۶.۴ درصدی نسبت به سال ۹۹ است.
وی افزود: از مبلغ یاد شده ۳۰۰ میلیارد تومان آن از محل اعتبارات هزینه ای ملی دامپزشکی کشور و ۳۵۰ میلیارد تومان دیگر از محل ردیف ۲۰ جدول مصارف هدفمندسازی یارانه ها برای واکسن و واکسیناسیون پیشبینی شده است.
قاسمی با اشاره به اینکه در بخش اعتبارات هزینه ای ملی برای اولین بار ردیف جدیدی بعنوان یارانه سود تسهیلات تولید و صادرات زعفران در لایحه بودجه سال آینده بوجود آمده است، عنوان کرد: یارانه سود تسهیلات تولید و صادرات زعفران در این لایحه از جانب دولت ۳۰ میلیارد تومان لحاظ شد. ه است
وی همینطور از اختصاص اعتبارات هزینه ای به مبلغ ۶ میلیارد تومان برای پرداخت پرسنلی شرکت سهامی هواپیمایی خدمات ویژه در ذیل اعتبارات هزینه ای شرکت مادر تخصصی خدمات برای اولین بار در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی به سهم ۲۱۲۰ میلیارد تومانی دولت در تقویت صندوق بیمه کشاورزی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اشاره نمود و اذعان داشت: این مبلغ به صورت نقدی یا اسناد خزانه اسلامی اختصاص می یابد.
وی درباره اعتبارات تولید و اشتغال اظهار داشت: در ردیف ۲۳ جدول تبصره (۱۴) مبلغ ۷ هزار میلیارد تومان بابت تولید و اشتغال (بند الف تبصره ۱۸) برای کل کشور در لایحه بودجه سال آینده پیشبینی شده که سهم بخش کشاورزی بعد از تصویب این لایحه از جانب سازمان برنامه و بودجه مشخص می شود.
قاسمی با اشاره به اینکه در تبصره (۱۹) لایحه بودجه ۱۴۰۰ در چارچوب اجرای ماده (۲۷) قانون الحاق (۲) دستگاههای اجرایی مکلف شدند شرایط واگذاری طرح های جدید، نیمه تمام و آماده بهره برداری را فراهم نمایند، اضافه کرد: این واگذاری از راه انعقاد قرارداد یا مشارکت با بخش خصوصی، تعاونی، شهرداری و دهیاری خواهد بود.
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی افزود: با عنایت به این تبصره، ۴۲ پروژه به ارزش ۲۵۲ میلیارد تومان برای شرکت شهرک های کشاورزی به منظور واگذاری پیشبینی شده است.
وی از نکات جدید دیگر در لایحه بودجه سال آینده به اختصاص ۳۰ درصد اعتبارات حاصل از دریافت آب بهای چاه های کشاورزی مجاز فاقد کنتور هوشمند برای اجرای طرح های افزایش بهره وری آب به وزارت جهاد کشاورزی در چارچوب بند (ه) تبصره (۸) اشاره نمود.
قاسمی اظهار داشت: در صورت تصویب از سال آینده بر مبنای بند (الف) تبصره (۳) لایحه بودجه ۱۴۰۰ سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی هم مجاز به استفاده از تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) برای تجهیز آزمایشگاه های خود می شود.
وی ضمن اشاره به جزو (۳) بند (الف) لایحه بودجه ۱۴۰۰ اذعان داشت: بر این اساس پیشبینی شده است، تسهیلات ارزی و ریالی از سوی بانکهای عامل به سرمایه گذاران بخش خصوصی، تعاونی و نهادهای غیر دولتی علاوه بر کارخانجات چغندرقند به کل طرح های صنایع تبدیلی و تکمیلی اختصاص پیدا کند.


منبع:

1399/09/24
14:08:45
5.0 / 5
1509
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم