یك مقام مسئول خبر داد

بازار نهاده های دامی رو به تعدیل است

بازار نهاده های دامی رو به تعدیل است

به گزارش گل چرم یک مقام مسئول از تعدیل بازار نهاده های دامی اطلاع داد و اظهار داشت: عمده تخصیص ارز کنجاله سویا از شهریور به بعد بوده که هنوز وارد کشور نشده است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، محمد مهدی نهاوندی، عضو هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور در نشستی خبری با اشاره به اینکه از نظر فنی غیر ممکن است واردکنندگان بتوانند بدون نامه و مجوز وزارت جهاد کشاورزی کالای خویش را ترخیص کنند، اظهار داشت: حتی اگر واردکننده ای به شکلی بتواند این کار را انجام دهد، تعهد ارزی آنان برطرف نمی گردد، ازاین رو امکان اینکه ما بتوانیم کالا را جز به کسانی که وزارت جهاد کشاورزی تعیین و مشخص کرده بفروشیم وجود ندارد و واردکننده هیچ نقشی در تعیین مشتری، ترخیص کالا و تعیین قیمت آن ندارد.
وی افزود: حتی واردکنندگانی که سال قبل به علت شرایط بوجود آمده کالای خویش را پیش فروش کردند از خرداد سال جاری امکان این را نداشتند که خودشان کالا را به کسانی که پیش فروش کرده بودند تحویل دهند.
عضو هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ضمن اشاره به اینکه توزیع این حجم نهاده بین این همه مرغداری و دامداری در کشور کار راحتی نیست، اظهار داشت: هم اکنون واردکنندگان کمتر از ۳۰۰ نفر هستند اما حدود ۳۰ هزار بهره بردار در این حوزه داریم که انصافاً ساماندهی این بهره برداران، تطبیق نیاز آنها با میزان واردات کار راحتی نیست که وزارت جهاد کشاورزی انجام می دهد. بعضی از بهره برداران اصلاً به اینترنت دسترسی ندارند یا اینکه احتیاج به توجیه و آموزش های فنی در این حوزه دارند. وزارت جهاد کشاورزی همه این کارها را باید انجام دهد.
نهاوندی ضمن اشاره به اینکه بنا بر این احتمال اینکه در سیستم توزیع خطاهایی به وجود بیاید دور از ذهن نیست، اظهار داشت: یکی از علل نشتی نهاده ها هم به علت اشکالاتی بوده که در سیستم توزیع و سامانه بازارگاه وجود داشته که خوشبختانه این مشکلات به تدریج در حال اصلاح است و هم اکنون هم شاهد می باشیم که هم قیمت ها به تعادل بیشتری رسیده و هم تولیدکنندگان رضایت بیشتری نسبت به گذشته دارند.
وی افزود: بعنوان مثال قیمت کنجاله سویا از حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان رسیده که این نشان دهنده رفع بخش عمده مشکلات سامانه بازارگاه در کنار افزایش تأمین نهاده ها است.
این فعال بخش خصوصی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به فرایند راستی آزمایی تولیدکنندگان اظهار داشت: فرد تولیدکننده به درگاه مربوطه در مانیتورینگ وزارت جهاد کشاورزی رجوع می کند و اسناد و مدارک خویش را در آنجا عرضه می کند. وقتی که بررسی ها و راستی آزمایی انجام شد، او وارد بخش خریدار می شود و خوشبختانه هم اکنون زنجیره های تولید مرغ گوشتی به صورت هوشمند به هم متصل هستند و همزمان با خرید جوجه یکروزه توسط تولیدکننده اطلاعات او وارد سامانه می شود و بر این اساس مسؤلان وزارت جهاد کشاورزی راستی آزمایی می کنند.
نهاوندی در پاسخ به پرسش مهر در خصوص اینکه بعضی از تولیدکنندگان نهاده را دریافت می کنند و پس از آن مبادرت به معدوم سازی جوجه ها و فروش این نهاده ها در بازار آزاد می کنند، اظهار داشت: این اطلاعات دقیق نیست و اگر چنین اتفاقی افتاده، به علت گپ و تفاوت زمانی است که میان جوجه ریزی مرغدار با دریافت سهمیه او وجود دارد. بعنوان مثال تولیدکننده زمانی جوجه ریزی انجام می دهد که سهمیه او هنوز نرسیده و ازاین رو ناچار است که از فرد دیگری نهاده بگیرد و وقتی سهمیه او تحویل داده می شود، جوجه ریزی تمام شده و تولیدکننده دیگر نیازی به این سهمیه ندارد، ازاین رو آنرا به شخص دیگری واگذار می کند و این گپ سبب نارسایی هایی می شد که اخیراً با هوشمندسازی بخش عمده ای از سامانه بازارگاه این فاصله زمانی بسیار کوتاه تر شده و همین منجر به تعدیل قیمت ها در بازار شده است.
سه دلیل کاهش ترخیص کنجاله سویا
این مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه تا ۲۱ آذرماه سال جاری ثبت سفارش کنجاله سویا نسبت به سال قبل حدود ۹۰ درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: تخصیص ارز و تأمین ارز این محصول به ترتیب ۲۹ درصد و ۲۰ درصد افزایش یافته در حالیکه ارزش ترخیص آن ۲۸ درصد کاهش داشته است.
نهاوندی ضمن اشاره به علل کاهش ترخیص کنجاله سویا اظهار داشت: عمده تخصیص ارزی که برای واردات این محصول انجام شده از شهریور به بعد بوده که خریدها هم انجام شده ولی هنوز وارد نشده و در راه می باشد. همینطور افزایش ۲۰ درصدی قیمت جهانی کنجاله در این حوزه مؤثر بوده و بخشی از ارزهایی که در ماه های گذشته تأمین شده بود، قابلیت انتقال نداشتند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به رسوب حدود ۸۰۰ هزار تُن نهاده دامی شامل جو، ذرت و کنجاله سویا که عمدتاً هم جو و ذرت هستند، در گمرکات کشور اظهار داشت: از اواخر سال ۹۸ تا همین هفته گذشته این محموله ها وارد شده و منتظر تأمین ارز هستند.
نهاوندی با اشاره به اینکه در بعضی رسانه ها و محافل این بحث شکل گرفت که واردکنندگان کالاهای اساسی رسوبی به عمد محصولات خویش را ترخیص نمی کنند و منتظر فرصتی هستند تا با قیمت گران تر آنها را بفروشند، اظهار داشت: متأسفانه دوستان گمرک و ترخیص کننده هم گرفتار چنین سوءتفاهمی شدند و مقررات متروکه شدن برای این کالاها اعمال کردند، این در شرایطی است که برای کالاهایی که منتظر تخصیص ارز هستند نباید چنین مقرراتی اعمال شود چون که به شدت به واردکنندگان خسارت وارد می نماید و امکانات واردات مجدد را از آنان می گیرد.
این فعال بخش خصوصی ضمن اشاره به اینکه حدود یک ماه پیش تقسیم وظایفی بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت در زمینه واردات نهاده ها انجام شد، اظهار داشت: ما فهرست کالاهای رسوبی را برای وزارت جهاد کشاورزی فرستادیم ولی متأسفانه هنوز اطلاع نداریم فهرست به بانک مرکزی رفته باشد و این مساله برای تأمین نهاده در ماههای آینده ایجاد نگرانی می کند.
وابستگی ۸۰ درصدی در تأمین نهاده های دامی / چرا بازار کنجاله سویا بحرانی شد؟
در ادامه این نشست، عباس حاجی زاده دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور هم ضمن اشاره به اینکه نیاز کشور به نهاده های دامی حدود ۱۴ میلیون تن است، اظهار داشت: ۸۰ درصد نیاز کشور از راه واردات تأمین می شود.
وی ضمن اشاره به اینکه سال قبل میزان واردات کنجاله سویا افزایش یافته بود و حتی این کالا به زیر نرخ مصوب در بازار عرضه می شد، اظهار داشت: به علت شرایط خوبی که سال قبل داشتیم، متأسفانه در ۵-۴ ماه نخست سال جاری مسؤلان مربوطه در اعلام اسامی واردکنندگان به بانک مرکزی تعلل کردند و شرایط کرونا هم سبب تشدید این مساله شد، ضمن اینکه افرادی هم که به بانک مرکزی معرفی شده بودند به علت مشکلاتی که بانک با آنها مواجه بود، ارزهای غیرقابل انتقال دریافت کرده بودند و همین مساله سبب شد تا اواخر تابستان قیمت کنجاله سویا به ۵ برابر نرخ مصوب برسد و بازار بحرانی شود.
شرکت پشتیبانی امور دام ۸۹ درصد ارز کنجاله سویا را گرفت
وی افزود: زمانی که دولت متوجه وخامت اوضاع شد، از همه خواست که وارد عمل شوند تا بتوانند این مشکل را حل کنند و در این میان ارز بسیار زیادی به شرکت پشتیبانی امور دام اختصاص پیدا کرد تا تأمین نیاز متراکم بازار را انجام دهد و تابحال ۸۹ درصد ارز کنجاله سویا را بخش دولتی گرفته است.
این مقام مسئول اشاره کرد: سهم شرکت پشتیبانی امور دام در واردات نهاده های دامی پیش از سال ۹۶ کمتر از ۸ تا ۱۰ درصد بوده ولی هم اکنون به ۳۶ تا ۳۷ درصد رسیده است.
حاجی زاده ضمن اشاره به میزان واردات نهاده های دامی در سال ۹۸ اظهار داشت: سال ۹۸ چهار میلیون تن جو، ۸.۹ میلیون تن ذرت و دو میلیون و ۲۲۸ هزار تن کنجاله سویا وارد کشور شده که مجموع این ارقام ۱۵ میلیون و ۱۴۷ هزار تن می شود و تا ۲۱ آذر سال جاری کل واردات نهاده های دامی بعلاوه روغن خام و دانه های روغنی ۱۱ میلیون و ۳۳۹ هزار تن بوده که ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش دارد.
وی ضمن اشاره به اینکه در بخش تخصیص ارز خواهان شفاف سازی ضوابط تخصیص از جانب مسؤلان مربوطه هستیم، اظهار داشت: در سال ۹۸ چهارصد شرکت متقاضی واردات نهاده های دامی بودند که بین ۷۰ تا ۸۰ شرکت عضو اتحادیه هستند و نزدیک به ۸۰ تا ۸۵ درصد واردات نهاده ها را همین ۸۰ شرکتی که عضو اتحادیه هستند انجام می دهند.
به گفته حاجی زاده، تعداد متقاضیان واردات نهاده های دامی به علت شرایطی که سال جاری بوجود آمده از بیشتر از ۴۰۰ شرکت به کمتر از ۱۵۰ رسیده است.
وی درباره کاهش تولید مرغ در کشور هم توضیح داد: میانگین جوجه ریزی ۱۱۰ میلیون قطعه در ماه بوده که نسبت به سال قبل تفاوت زیادی نداشته است اما اتفاقی که افتاده در حوزه راندمان و ضریب تبدیل بوده است.


منبع:

1399/09/25
22:51:45
5.0 / 5
2108
تگهای خبر: آموزش , اتحادیه , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گل چرم