قرارداد ایران و هند نشان جذابیت مكران و چابهار

قرارداد ایران و هند نشان جذابیت مكران و چابهار

در جلسه توسعه سواحل مکران با حضور معاون اول رئیس جمهور، ضمن تاکید بر اهمیت حذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه این منطقه اعلام گردید که قرارداد ایران و هند در حوزه مکران و بندر چابهار، نشان از جذابیت این منطقه در مبادلات آتی بین المللی دارد.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، جهانگیری - معاون اول رئیس جمهور - از روز گذشته (چهارشنبه) وارد استان سیستان و بلوچستان شده است که طی سفری دو روزه در افتتاح و بازدید از چند طرح و برگزاری چند جلسه همچون توسعه سواحل مکران در منطقه آزاد چابهار و همینطور جلسه اقتصاد مقاومتی شرکت نماید.

این در حالی است که جلسه توسعه سواحل مکران در منطقه آزاد چابهار با حضور معاون اول رئیس جمهور و سایر مسؤلان همچون ویزر راه و شهرسازی، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار برگزار شده است.

بانک: ضرورت جذب سرمایه گذار خارجی و داخلی در توسعه مکران

مرتضی بانک - رئیس شورایعالی مناطق آزاد - در این نشست با تکیه بر اهمیت سواحل مکران در توسعه شرق کشور گقت که مزیت های اقتصادی و سیاسی این منطقه برای ایران به حدی است که می تواند بعنوان حلقه اساسی زنجیره حمل و نقل و لجستیک، هاب ترانزیت و تجارت بین الملل، دروازه صادرات انرژی، کریدور تردد تجار و گردشگران قلمداد و به جذابترین نقطه خاورمیانه برای تولید ثروت و شکوفایی اقتصادی تبدیل گردد.

به گفته وی، می توان با استفاده از این مزیت ها و همکاری با کشورهایی نظیر هند و پاکستان و چین و افغانستان، منافع بسیاری را از این گونه ظرفیت هابدست آورده و جایگاه سیاسی - اقتصادی خویش را در سطوح منطقه ای و فرامنطقه ای ارتقا داد.

بانک ضمن اشاره به اینکه سواحل مکران با تاکید دو سند بالادستی "برنامه ششم توسعه" و "سند توسعه منطقه ساحلی مکران"به مرکز تولید، صنعت، تجارت و ترانزیت تبدیل خواهد شد، اضافه کرد: مراحل عملیاتی پیشرفت این منطقه با سرعت در حال اجراست.

به گفته وی، توسعه آینده نیمه شرقی کشور، تا حد زیادی به سواحل مکران وابسته است و این امر منوط به طراحی و برنامه ریزی سیاست های کارآمد و بهره گیری بهینه از ظرفیت های این منطقه در کنار وضع قوانین و اقدامات تسهیل گرانه، جهت بهره مندی از ظرفیت های فزاینده آن است.

رئیس شورایعالی مناطق آزاد با اشاره به اینکه قرارداد ایران و هند در حوزه ی مکران و بندر چابهار، نشان از جذابیت این منطقه در مبادلات آتی بین المللی دارد، تصریح کرد که لازم است با عنایت به زیرساخت های در دست تأمین، جذب هر چه بیشتر سرمایه داخلی و خارجی برای توسعه و ارتقای جایگاه ژئواکونومیک این منطقه در دستور کار قرار گیرد.

کردی: ریمدان، ایران را به کریدور اقتصادی چین -پاکستان متصل می کند

همچنین در این جلسه کردی - مدیرعامل منطقه آزاد چابهار - اظهار داشت که در بازه ۸۲ هزار هکتاری که بعنوان محدوده جدید منطقه آزاد چابهار ابلاغ گردید، ۶۳۰۰ هکتار بعنوان نقطه منفصل در محدوده مرزی ریمدان به منطقه آزاد چابهار اضافه گردید که بعنوان نقطه حیاتی و حساس می تواند ایران را به کریدور اقتصادی چین ـ پاکستان متصل کند.

مدیرعامل منطقه آزاد اضافه کرد: ریمدان، نه تنها بازار پاکستان را در اختیار تولیدکننده و تجار ایرانی قرار می دهد، که حلقه اتصال ایران به پروژه «سی پک» خواهد بود.

وی همینطور با تکیه بر اهمیت ریمدان، بعنوان منطقه آزاد منفصل از چابهار، خاطرنشان کرد که یکی از نیازهای این نقطه حساس راه اندازی راه آهن چابهار ـ گوادر از راه مرز ریمدان است که آماده سازی اراضی ریمدان در فاز اول به مساحت ۱۳۰ هکتار آغازشده و توسعه صنعتی در ریمدان با تمرکز بر صنایع انرژی بر خواهد بود.

منبع:

1399/10/18
14:33:40
0.0 / 5
1574
تگهای خبر: بازار , تولید , سفر , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان گل چرم
گل چرم