مهر خبر می دهد؛

درخواست واردكنندگان نهاده های دامی از رئیس جمهور

درخواست واردكنندگان نهاده های دامی از رئیس جمهور

اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور در نامه ای از رئیس جمهور خواست تا با حذف ارز ترجیحی از واردات کالاها، فرصت رسیدن یارانه را به سفره دهک های پایین و اقشار لطمه پذیر جامعه فراهم آورد.


به گزارش گل چرم به نقل از مهر، اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران در نامه ای از رئیس جمهور خواست تا با حذف ارز ترجیحی از واردات کالاها، فرصت رسیدن یارانه را به سفره دهک های پایین و اقشار لطمه پذیر جامعه فراهم آورد. در متن این نامه آمده است:
جناب آقای دکتر روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام احترام: ضمن آرزوی توفیق دولت محترم در راهبری بهینه عرصه های مختلف اقتصادی اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در وضعیت سخت و دشوار تحریم های ظالمانه و بیماری و بحران های موجود. اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران بعنوان بزرگترین تشکل صنفی تحت پوشش اتاق تجاری ایران، به وسیله اعضا خود مسئولیت واردات و تامین بخش عمده ای از نهاده های دامی به کشور را به عهده دارد و لازم می داند نظر و درخواست خودرا به محضر حضرتعالی تقدیم نماید.
سالهاست دولت محترم برای تامین غذای مردم بوسیله تخصیص ارز ارزان اقدام نموده و در سال ۹۷ با تعیین مبلغ ۴، ۲۰۰ تومان برای ارز، امید بر این بود که ارز تک نرخی شده و در بازار با ایجاد رقابت کالای ارزان تری به دست مردم برسد و امسال نیز با همین ارز ۴۲۰۰ تومانی ترجیحی به ۵ قلم کالای اساسی موافقت شد که نسبتاً موفق هم بوده است. ولی از آنجائیکه با وجود تورم و گرانی یکباره نرخ ارز در بازار آزاد به تبع تشدید تحریم ها و درآمد محدود اکثریت جمعیت کشور، عملاً مزایای ارز مزبور بر خلاف اهداف دولت محترم نصیب اقشار مرفه جامعه شده و سفره مردم دهک های پایین مستمرا کوچک و محدودتر شده است. اتحادیه بارها مخالفت خودرا با واگذاری ارز ترجیحی برای تامین نهاده های دامی اعلام نموده است.
الان نیز با ارائه بودجه سال ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی ایران مجدداً با تاکید، درخواست حذف ارز ترجیحی و تک نرخی نمودن کامل ارز را در بودجه از محضرتان داریم. و صریحاً اعلام می نمائیم وجود ارز ترجیحی و رانت حاصل از آن تا رسیدن به دست عموم مردم دستخوش عوارض بسیاری می گردد و نهایتاً محصول تولیدی ارزان در دسترس قرار نمی گیرد. تاوان ناملایمات به وجود آمده در بخش تامین و تولید و مصرف، به سهولت بر دوش واردکنندگان تحمیل می گردد. حال آنکه برنامه ریزی و سیاستگذاری و تخصیص ارز و توزیع نهاده در اختیار دولت محترم می باشد. هرچند رانت موجود در ارز ترجیحی افرادی ناآشنا به این حرفه را فقط جهت استفاده از منافع آن جذب می نماید ولی بخش عمده ای از نهاده وارداتی با نرخ های مصوب و از کانال های قانونی، تحت نظارت سازمان های ذیربط عرضه شده و به فروش رسیده اند.
در وضعیت موجود تخصیص ارز ترجیحی و مراقبت از فعل و انفعالات آن، ده ها نهاد و ارگان نظارتی و حکومتی را درگیر نموده و ضمن ایجاد بدبینی در بین عموم، دستاورد مطلوبی نیز در اهداف تعیین شده نخواهد داشت. پس پیشنهاد می نماید دولت محترم ضمن حذف ارز ترجیحی از این حرفه، با تشکیل اتاق فکر متشکل از اقتصاددانان و اساتید علوم اجتماعی برای اختصاص یارانه لازم به قوت مردم و امنیت غذایی جامعه راهکارهای دیگری غیر بوسیله ارز ترجیحی تمهید نمایند. توفیق، سربلندی و عزت جنابعالی و دولت محترم را در خدمت به اقشار ضعیف جامعه از خداوند بزرگ خواستاریم.
منبع:

1399/10/22
17:27:49
0.0 / 5
1562
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تولید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان گل چرم
گل چرم