استاندار اردبیل:

محصولات كشاورزی اردبیل ۱۸ هزار تن افزایش می یابد

محصولات كشاورزی اردبیل ۱۸ هزار تن افزایش می یابد

استاندار اردبیل اظهار داشت: با بهره برداری و افتتاح چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین پیشبینی می شود میزان محصولات کشاورزی استان اردبیل ۱۸ هزار تن افزایش یابد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، اکبر بهنام جو روز پنجشنبه در آئین بهره برداری از ۲۵ هزار هکتار شبکه های آبیاری و زهکشی اراضی غرب و شمالغرب کشور و بهره برداری از ۷۸ هزار هکتار زهکشی اراضی استان گلستان از تلاشهای وزارت جهاد کشاورزی در جهت تحقق طرح های آبیاری نوین و زهکشی اراضی سد خداآفرین استان اردبیل قدردانی نمود و اظهار داشت: با بهره برداری از چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی دشت مغان تحولی عظیم در اجرای طرح آبیاری نوین در این منطقه بوجود آمده و امیدواریم با بهره برداری از این پروژه شاهد افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی در این شهرستان باشیم.
وی به امکانات و سیستم های نوین و پیشرفته به کار رفته در این اراضی هم اشاره نمود و اضافه کرد: مطابق با بررسی های انجام گرفته با به کارگیری این تجهیزات نوین در اراضی دشت مغان، علاوه بر خود کفایی در خیلی از محصولات کشاورزی زمینه اشتغال برای جوانان این منطقه هم فراهم خواهد شد.
استاندار اردبیل از افزایش بیشتر از ۱۸ هزار تن محصولات کشاورزی در استان اردبیل اطلاع داد و خاطرنشان کرد: خاک مناسب و زرخیز دشت مغان در کنار به کارگیری سیستم های نوین آبیاری و زهکشی پایاب سد خدا آفرین نوید روزهای پر رونق کشاورزی را در سال آینده می دهد.
بهنام جو بیان نمود: با افزایش تولیدات محصولات کشاورزی در آمد کشاورزان این منطقه هم به بیشتر از ۱۰ برابر افزایش خواهد داشت و زمینه اشتغال و صادرات هم فراهم خواهد شد.
پایاب سد خدا آفرین پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی دارد
استاندار اردبیل ضمن اشاره به اینکه پایاب سد خدا آفرین ظرفیت ۴۲ هزار هکتاری را دارا می باشد اضافه کرد: سال قبل ۵ هزار هکتار از این اراضی به بهره برداری رسید و امروز هم با آغاز به کار ۴ هزار و ۵۰۰ هکتاری از این پایاب، شاهد تحقق ۱۰ هزار هکتاری توسعه کشاورزی در مناطق شمالی استان هستیم.

وی با اشاره به اینکه ۳۲ هزار هکتار از این اراضی تابحال به مرحله بهره برداری کامل نرسیده است اظهار داشت: الان ۹۰ درصد پایاب سد خدا آفرین از لحاظ فیزیکی به پایان رسیده و در تلاش هستیم با جذب اعتبارات و منابع مالی کشوری زمینه افتتاح سایر اراضی پایاب سد خدا آفرین را فراهم نماییم.
بارانداز ریلی ایران و آذربایجان نقطه عطف صادرات در استان اردبیل
بهنام جو به جلسه کمیسیون اقتصادی کشور در تهران با حضور مسئولین استان اردبیل در ماه گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: طبق توافق صورت گرفته بازسازی بخشی از زمین های تخریب شده آذربایجان در جنگ قفقاز و ارمنستان به استان اردبیل اختصاص پیدا کرد و مطابق با این قرارداد ساخت پل های تاریخی، مساجد، بناهای فرهنگی زیر نظر معماران و مهندسان اردبیلی صورت خواهد گرفت.

وی همسایگی استان اردبیل با کشور آذربایجان را نقطه عطفی در توسعه صادرات و ارز آوری به کشور عنوان نمود و اظهار داشت: در این راستا و در جهت تبادل کالاها و محصولات کشاورزی استان با جمهوری آذربایجان نخستین بارانداز ریلی کشور در شمال غرب راه اندازی می شود.
استاندار اردبیل افزود: الان مراحل تحقیقاتی و راه اندازی این بارانداز ریلی شروع شده و نمایندگان دو کشور هم در حال رایزنی جهت تعیین مکان هستند که با افزایش محصولات کشاورزی در سال آینده در دشت مغان پیشبینی می شود زمینه صادرات از راه این بارانداز ریلی به خوبی فراهم گردد.

1399/11/10
14:56:57
0.0 / 5
1446
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
گل چرم