كارگران می پرسند:

هپكو قرن جدید را با تولید شروع می كند یا نه؟

هپكو قرن جدید را با تولید شروع می كند یا نه؟

گل چرم: مرکزی کارگران شرکت هپکو امروز در اعتراض به وضعیت شرکت و آنچه نگرانی از شروع نشدن انجام تعهدات مسئولان ارشد کشور در قبال تهاتر بدهی های این شرکت عنوان کردند بر روی ریل راه آهن شمال به جنوب تجمع کردند.


در ماه های اخیر کمتر صدایی از اعتراض کارگران شرکت هپکو شنیده شد، چونکه با واگذاری بیش از ۵۰ درصد سهام این شرکت به سازمان تامین اجتماعی بعد از سالهای رکود و توقف تولید در این شرکت، روزنه هایی امیدی برای به چرخش درآمدن باردیگر چرخ تولید در این شرکت خودی نشان داد، اما دیوارهای بن بست هپکو به قدری بلند است که بعد از هفت ماه هنوز اتفاقی در این شرکت رقم نخورده است.
کارگران این شرکت عظیم در طول هفت ماه اخیر دندان بر سر جگر گذاشتند تا در فضایی آرام مشکلات هپکو حل و تولید و کار شروع شود، اما ظاهرا باردیگر کاسه صبرشان لبریز شده است.
در طول دو هفته اخیر کارگران این شرکت مکررا اعتراضات خودرا اعلام نموده اند و حتی اعضای شورای کار هپکو بتازگی در مقابل سازمان تامین اجتماعی و مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواهان توجه و رسیدگی به مسائل اصلی هپکو شدند.
این اعتراضات واکنش مسئولان را به همراه داشت بطوریکه هفته گذشته، جلسه ای با حضور سه وزیر اقتصاد، صمت و تعاون، دیگر مدیران مرتبط و استاندار مرکزی در وزارت اقتصاد انجام شد که به نتیجه ای مهم برای ان شرکت منجر گردید.
این جلسه به تهاتر بدهی های شرکت منتهی شد و محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۹ بهمن ماه ۹۹ در توئیتی نوشت: "به لطف خدا وزیر اقتصاد با تهاتر بدهی هپکو در پاسخ به تقاضای بنده موافقت و برای اجرا به سازمان خصوصی ساز ابلاغ نمود.
سید علی آقازاده استاندار مرکزی نیز ۲۰ بهمن ماه درباب جزئیات این جلسه، به ایسنا اظهار داشت: در این نشست قرار شد در قالب هماهنگی وزارت اقتصاد و امور دارایی، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه مبلغ هزار میلیارد تومان با استناد به بند ۲ و ۵ تبصره "و" قانون بودجه، درباب بدهی های هپکو به دستگاه های بدهکار به دولت(بانک ها) و طلبکاران دولتی (سازمان تامین اجتماعی) تهاتر صورت گیرد که مورد موافقت شرکت کنندگان در جلسه قرار گرفت و مدیران بانک ها نیز پذیرفتند و همکاری خوبی داشتند.
آقازاده با اشاره به اینکه صورتجلسه تنظیمی مصوبات جلسه ۱۹ بهمن ماه تا ظهر ۲۰ بهمن ماه به سازمان برنامه و بودجه ارسال می شود، اضافه کرد: با تایید سازمان برنامه و بودجه با دستور معاون اول رئیس جمهور این مصوبه به اجرا درخواهد آمد.
وی بیان کرد: با قطعی شدن تهاتر بدهی هپکو و اجرائی شدن این مصوبه، این شرکت از محدودیت های شکننده و خردکننده آزاد می شود و می تواند کارت تجاری و ضمانت نامه بانکی دریافت کرده و با ثبت سفارش و عقد قرارداد به تولید بنشیند.
امروز ۲۷ بهمن ماه است و یک هفته از جلسه و تصمیم مهم سه وزیر برای هپکو گذشته است و کارگران می گویند این مصوبه هنوز روی کاغذ است و نگرانی بابت این مسئله سبب شده است که بامداد امروز دقایقی را بر روی ریل راه آهن سراسری تجمع کنند.
کارگران نگران تهاتر بدهی و پرداخت حقوق هستند
رییس شورای اسلامی کار شرکت هپکو درباب این تجمع به ایسنا اظهار داشت: متاسفانه تا این لحظه تعهد دولت در قبال مسئله تهاتر شرکت عملیاتی نشده و پرسنل نگرانند که مصوبه در حد حرف باقی بماند.
رضا عبدلی با اعلان اینکه البته هم اکنون با موافقت کارگران و به جهت آرام شدن جو، پرسنل به داخل شرکت بازگشته اند، اما بسیار نگرانند، اضافه کرد: نه فقط مسئله تهاتر هنوز وارد فاز اجرائی نشده است، پرداخت حقوق کارگران نیز با تعویق روبرو شده است، مقرر بود که دهم هر ماه حقوق پرسنل پرداخت گردد، اما امروز ۲۷ بهمن است و هنوز پرداختی انجام نشده است.
تهاتر بدهی ها فعلا روی کاغذ باقی مانده
وی اشاره کرد: متاسفانه هرسال در آستانه نوروز کارگران شرکت با این وضعیت مواجه می شوند که نه فقط عیدی آنها پرداخت نمی گردد، پرداخت حقوق هم با وقفه روبرو می شود و امسال هم به مانند دو سه سال اخیر کارگران می ترسند که این وضعیت تا شب عید ادامه یابد.
عبدلی اشاره کرد: شرایط به شکلی در حال پیش رفتن است که بعید می دانیم مسئله تهاتر بدهی های شرکت عملیاتی شود، درگیر کاغذبازی شده ایم و متاسفانه بنظر می رسد که از موضوع هپکو سوءاستفاده می شود.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، مسلما درباب وضعیت فعلی شرکت باید از علی محمد رفیعی بعنوان مدیرعامل پرس و جو می کردیم، اما کوشش های ایسنا برای انجام گفت و گویی با وی به نتیجه نرسید، بنا بر این به سراغ مدیر تولید شرکت رفتیم.
قطع بودن ارتباط با سیستم بانکی؛ چالش جدی هپکو
مهندس میقانی که سابقه مدیرعاملی در سالهای ۸۶ و ۸۷، مدیریت برنامه ریزی شرکت در سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ را داشته و از سال ۸۶ تا ۹۰ نیز عضو هیات مدیره شرکت بوده و هم اکنون مدیر تولید و مهندسی شرکت هپکوست نیز درباب شرایط کنونی شرکت با تاکید بر اینکه توان و قدرت شرکت هپکو در تولید ماشین های راهسازی بر هیچ کس پوشیده نیست، اضافه کرد: شرکت هم اکنون ارتباطی با سیستم بانکی ندارد، در جلسه هفته گذشته سه وزیر مسئله تهاتر بدهی های شرکت مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم بر تهاتر شد و امیدواریم که کار با سرعت صورت گیرد تا شرکت برای کار گرفتن، انتقال ارز و تامین مواد اولیه و با سیستم بانکی ارتباط پیدا کند.
وی با اعلان اینکه اگر این تهاتر انجام نگیرد، عملا نمی توان کاری را در شرکت هپکو پیش برد، اظهار داشت: شرکت در عرصه تولید ماشین آلات راهسازی قدرت بالایی دارد، درست در شرایطی که کشور نیازمند ارز بود، ۱۰۰ میلیون مارک برای طرح توسعه هپکو در دهه ۶۰ تخصیص یافت، پس برای حفظ این سرمایه عظیم بر هر مدیر و مسئولی واجب است که شرایط برگشتن هپکو به ریل تولید را مهیا کند که یکی از اصلی ترین موارد رفع مشکلات موجود برای ارتباطات بانکی است.
هپکو صدقه نمی خواهد
میقانی با اشاره به اینکه هپکو با قرار گرفتن در مدار تولید می تواند حقوق پرسنل خودرا تامین کند، بیان کرد: هم اکنون سازمان تامین اجتماعی سهامدار اصلی شرکت است و انتظار می رود که حداقل حقوق پرسنل را پرداخت کند.
مدیر تولید و مهندسی شرکت هپکو اشاره کرد: این شرکت نیازمند صدقه نیست و می تواند با شروع تولید، حقوق پرسنل خودرا پرداخت کند، اما قطع بودن ارتباط شرکت با سیستم بانکی و مشکل بدهی های چندساله که حاصل حضور افراد غیرمتخصص بوده است نیازمند تصمیمات کلان کشوری است که امیدواریم در حل این چالش ها تسریع کنند.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، سال ۹۹ هم رو به انتها است و عملا تولیدی در هپکو رقم نخورده است در صورتیکه با نگاهی به اخبار اوایل سال، مشاهده می نماییم که همه مسئولان کوچک و بزرگ و مرتبط و غیرمرتبط، خبر از به تولید نشستن هپکو و رفع مشکلات در سال جهش تولید می دادند، اما سال ۹۹ عملا سال رکود تولید در کارنامه هپکو شد و تنها می توان امیدوار بود که مسئله تهاتر بدهی های شرکت حداقل پیش از اختتام قرن ۱۴ صورت گیرد تا حداقل هپکو قرن جدید را با تولید شروع کند.
منبع:

1399/11/27
14:21:03
0.0 / 5
1381
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
گل چرم