قاچاق سیگار كاهش پیدا كرد

قاچاق سیگار كاهش پیدا كرد

به گزارش گل چرم جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) حاکی از کاهش ۱۵ درصدی قاچاق سیگار و افزایش حدود ۲ برابری صادرات و واردات تنباکوی معسل است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، روند قاچاق سیگار پارسال کاهشی بود، به صورتی که در کل سال قبل برآورد وزارت صمت از میزان قاچاق سیگار نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۳۹ درصد کاهش یافته بود، اما امسال با مشکلاتی که به علت عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه در زمینه تولید این محصول ایجاد و منجر به توقف تولید در هشت واحد از ۱۵ واحد تولید محصولات دخانی شد، قاچاق سیگار رو به افزایش گذاشت، تا جایی که در اردیبهشت سال جاری برآوردها از میزان قاچاق سیگار نزدیک به دو برابر دو ماهه اول سال ۱۳۹۸ بود. اما از ماه گذشته میزان افزایش قاچاق تک رقمی شد و حالا هم در ۹ ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل قاچاق سیگار کاهش ۱۵ درصدی داشته است.
بر طبق این آمار در ۹ ماهه اول سال جاری ۴۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نخ سیگار ساخته شده که نسبت به تولید ۴۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نخ در ۹ ماهه اول سال قبل ۳.۲ درصد افزایش داشته است.
به دنبال این افزایش تولید و با عنایت به این که میزان مصرف در این هشت ماه ۴۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون نخ برآورد شده، برآورد قاچاق سیگار هم با ۱۵ درصد کاهش، از هشت میلیارد و ۶۷۰ میلیون نخ سیگار در ۹ ماهه اول سال قبل به هفت میلیارد و ۳۹۰ میلیون نخ سیگار در مدت مشابه سال جاری رسیده است.
این در شرایطی است که آمارها نشان داده است از آغاز سال جاری تا آخر آذر ماه صادرات سیگار با کاهش ۷.۷ درصدی به ۸۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نخ رسیده است. صادرات سیگار در مدت مشابه سال قبل ۸۸ میلیون و ۱۰۰ هزار نخ بوده است.
واردات تنباکو ۲ برابر شد
در مورد تنباکو، آمار تولید برخلاف ماه های قبل منتشر نشده، اما صادرات تنباکوی معسل بیشتر از دو برابر و واردات آن نزدیک به دو برابر شده است. البته بر مبنای آمارهای قبلی، تولید تنباکو با ۳۹.۲ درصد کاهش، از ۱۶۶۳ تن در هشت ماهه نخست سال قبل به ۱۰۱۱ تن در مدت مشابه سال جاری رسیده است.
اما بر مبنای آمارهای ۹ ماهه صادرات تنباکوی معسل با ۱۴۴.۹ درصد افزایش از ۵۶ تن در ۹ ماهه اول سال قبل به ۱۳۷ تن در مدت مشابه سال جاری رسیده است. اما صادرات تنباکوی سنتی با ۶.۲ درصد کاهش به ۹۱ تن رسیده است.
صادرات توتون هم در این زمان با افزایش ۱۵ درصدی به ۲۰۳۳ تن رسیده است.
در زمینه واردات هم آمارها حاکی از افزایش ۹۹.۸ درصدی واردات تنباکوی معسل در ۹ ماهه نخست سال جاری است. به طری که واردات این محصول از ۶۴۳ تن در ۹ ماهه نخست سال قبل به ۱۲۸۵ تن در مدت مشابه سال جاری رسیده است.
این در شرایطی است که به تازگی رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی مصرف سالانه تنباکوی معسل را ۱۰ تا ۱۲ هزار تن عنوان کرده و گفته بود که به دنبال ممنوعیت واردات و تولید تنباکوی معسل هم اکنون بیشتر از ۸۰۰۰ تن و بزودی کلی مصرف ۱۰ تا ۱۲ هزار تنی این محصول در کشور از راه قاچاق یا محصولات تقلبی تأمین می شود.
البته بر مبنای گفته های وی تنها دو تا سه هزار تن از نیاز سالانه کشور در بخش تنباکوی معسل در داخل تأمین می شود و بیشتر از ۸۰۰۰ تن باید سالانه به کشور وارد شود که بر طبق این آمار میزان واردات در ۹ ماهه خیلی کم تر از نیاز بازار که از جانب انجمن اعلام شده، بوده است.
منبع:

1399/12/15
12:37:18
0.0 / 5
2221
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم