آنچه كه بر معدن و صنایع معدنی ایران در سال جهش تولید گذشت

آنچه كه بر معدن و صنایع معدنی ایران در سال جهش تولید گذشت

گل چرم: باوجود همه مشکلات ناشی از ویروس کرونا و تحریم ها، معدن و صنایع معدنی کشور در سالی که مزین به نام جهش تولید شده بود، خوش درخشیده و در اکثریت مواقع عملکردی مناسب و قابل قلول از خود برجای گذاشته است. در گزارش زیر می خواهیم، به بررسی عملکرد واحدهای تولید معدنی و صنایع معدنی و دستاوردهای آنها طی سال 1399 بپردازیم.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، سالی که گذشت، سالی سخت به جهت همه گیری ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی ناشی از آن برای همه جهان همچون ایران بود. ضمن اینکه صنعت و اقتصاد کشور ما با مانع و محدودیتی همچون تحریم ها نیز دست وپنجه نرم می کرد. معدن و صنایع معدنی ایران نیز از قاعده مقابله با تحریم ها و سایر مشکلات همچون کرونا مستثنی نبود؛ اما باوجود همه مشکلات این بخش نقش خودرا به خوبی ایفا کرده است؛ بدینگونه که در مجموع عملکرد اکثریت واحدهای تولید معدنی و صنایع معدنی کشور، عملکردی مثبت و همراه با جهش تولید دیده می شود.
طبق آمار در اختیار قرار گرفته از طرف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو)، در سال ۹۹ در حوزه اکتشاف و بهره برداری، باوجود مشکلات موجود در انتخاب پیمانکاران حفاری به علت نوسانات نرخ ارز، توسعه اکتشافات با تمرکز بر مواد معدنی راهبردی و ذخایر عمیق با بیش از ۷۰ هزار متر حفاری مغزه گیری، اخذ ۲۱ فقره پروانه اکتشاف و شش فقره گواهی کشف انجام شده است. همین طور فاز شناسایی و پی جویی شش پهنه و فاز شناسایی ۱۳ پهنه به پایان رسید که در نهایت منجر به آزادسازی بیش از ۵۹ هزار کیلومترمربع از محدوده های بلوکه شده گردید.
در حوزه بهره برداری نیز مجتمع سرب و روی انگوران در زمینه تولید خاک روی در معدن روباز و در زمینه تولید خاک سولفیدی در بخش زیرزمینی با درصد تحقق به ترتیب ۹۲ درصدی و ۱۱۱ درصدی توانسته رشد قابل توجهی در زمینه تولید سال ۹۹ نسبت به برنامه اعلامی مجتمع داشته باشد. همین طور معدن طلای هیرد نیز در بخش تولید کانسنگ طلای هیرد با رکورد ۱۳۱ درصدی در زمینه تولید توانسته پیشرفت قابل توجهی را در کارنامه سال ۱۳۹۹ خود ثبت کند و با پیشرفت ۸۲ درصدی در بخش راه اندازی کارخانه تولید شمش طلا خواهد توانست در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.
برمبنای اصل ۴۴ قانون اساسی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیریت و راهبری برخی از مجتمع های تحت پوشش خودرا به بخش خصوصی واگذار کرد که مجتمع معدنی سرب نخلک و فروکروم جغتای همچون آن هاست. از زمان واگذاری مجتمع معدنی سرب نخلک تا حالا رشد اشتغال، تولید و ایجاد طرح های توسعه و همین طور اکتشافات گسترده در این منطقه رخ داده است.
طی سالی که گذشت با راه اندازی کارخانه تولید کنسانتره به ظرفیت ۱۲ هزار تن در سال و تخریب کارخانه قدیمی و راه اندازی کارخانه جدید تولید کنسانتره به ظرفیت ۱۸۰۰ تن و با سرمایه گذاری مجموعاً ۴۰۰ میلیارد ریال، پیشرفت شایان توجهی در حوزه معدن در سال ۱۳۹۹ بوجود آمد. در سال ۱۴۰۰ نیز برنامه ریزی برای افزایش سرمایه گذاری تا سقف ۱۵۰۰ میلیارد ریال صورت گرفته است.
در بخش توسعه نیز با عنایت به شاخص عملکرد پیشرفت طرح های تجهیز و توسعه ای می توان به ۲۲ طرح توسعه ای با برآورد سرمایه گذاری حدود ۶۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان با نظارت واحد طرح و توسعه اشاره نمود. این طرح ها در حال اجرا و تجهیز بوده و طی سال ۹۹ با عنایت به درصد پیشرفت فیزیکی این طرح ها، جذب سرمایه حدود ۴۵۸۰ میلیارد تومانی محقق شده است.
در امر پژوهش نیز طی سال ۹۹ شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ۱۴ قرارداد پژوهشی به ارزش ۵۸۲۷ میلیون تومان با دانشگاه ها و مراکز آموزشی منعقد کرده است که نسبت به سال ۱۳۹۸، به ترتیب پیشرفت ۲۵۰ و ۵۳۰ درصدی را رقم زده است؛ از این نظر می توان گفت سال ۹۹، ایمپاسکو در بخش پژوهش درخششی را رقم زده است.

داخلی سازی ۱۶ قطعه اصلی
تولید داخلی و بومی سازی ۱۶ قطعه و تجهیز اصلی در مجتمع های تحت پوشش ایمپاسکو، بومی سازی و تولید داخلی دو ماده شیمیایی سیانور و کربن اکتیو و امکان سنجی جایگزینی مواد گرافتی بجای کربن فعال از دیگر اقدامات شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۹۹ بوده است. ضمن اینکه هشت پروژه پژوهشی در سال ۹۹ به پایان رسید که نسبت به سال ۹۸ (۴که چهار پروژه بوده است) پیشرفت ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است.
شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به لحاظ اقتصادی نیز در سال ۹۹، در کنار سایر ارکان جهت ساز بعنوان حلقه ای از زنجیره هدفمند و همسو با استراتژی های کلان، وظیفه جذب سرمایه و اجرای تصمیمات فروش محصولات و مواد معدنی مجتمع های تابعه را عهده دار شد که در این راستا می توان به فروش شمش طلا در بورس کالای ایران و افزایش حدود ۶۰۰ درصدی فروش نسبت به یکسال قبل از آن اشاره نمود.
همین طور برنامه ریزی و فروش ماده معدنی انگوران در بورس کالای ایران و افزایش ۲۶ درصدی آن نسبت به سال گذشته، بازاریابی و فروش صادراتی خاک فسفات، عرضه سنگ آهن در بورس کالای ایران و شناسایی و انجام مذاکرات گوناگون با سرمایه گذاران داخلی و خارجی نیز همچون اقدامات مثبت اقتصادی شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران طی سال ۱۳۹۹ بوده است.


فروش بیش از ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن انواع محصولات شرکت فولاد مبارکه
در سال جهش تولید، شرکت فولاد مبارکه از مرز هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تن فروش انواع محصولات خود عبور کرد و ثبت رکورد جدیدی در فروش محصولات خود رقم زده است. این رکورد شامل یک میلیون و۳۴۰ هزار تن تختال، چهار میلیون و۶۰۰ هزار تن محصولات گرم و یک میلیون و ۸۱۳ هزار تن انواع محصولات سرد و پوشش دار بوده است که به دست مشتریان رسیده است. پارسال علاوه بر تحقق ۱۰۲ درصدی برنامه سال ۱۳۹۹ در حوزه حمل محصولات، با رشد ۳.۵ درصدی حمل محصول نسبت به سال ۱۳۹۸، رکورد جدیدی در حمل محصولات شرکت فولاد مبارکه نیز رقم خورده است.

تولید ۷۸ هزار تن قطعات فولادی در مجتمع صنعتی اسفراین
طبق اعلام معاون تولید مجتمع صنعتی فولاد اسفراین این واحد صنعتی در سال جهش تولید با تولید ۷۸ هزار قطعات فولادی، رکورد تولیدی خودرا از بدو تاسیس (سال ۷۰) تا حالا شکسته است. ظرفیت اسمی تولید ماهانه این واحد صنعتی حدود هشت هزار تن اعلام شده و در آخرین ماه سال ۱۳۹۹ توانسته است تولید ماهانه خودرا به ۱۰ هزار و ۲۰۰ تن برساند. براین اساس در مجموع در سال جهش تولید مجتمع فولاد اسفراین با تلاش متخصصان داخلی رکورد تولید ماهیانه و حتی سالیانه این مجتمع در تولید محصولات فولاد آلیاژی از لحاظ وزنی و ارزش ریالی نیز جابه جا شده است.
همین طور با عنایت به افتتاح طرح ریخته گری پیوسته این مجتمع در سال پیش رو، پیش بینی می شود که تولید این مجتمع به ۱۲۰ هزار تن در سال برسد.
در سال ۹۸ مجتمع فولاد اسفراین حدود ۵۷ هزار تن قطعات فولادی تولید کرده بود که این میزان در سال ۹۹ به ۷۸ هزار تن رشد پیدا کرده و رشد قابل توجهی در تولید را رقم زده است. این واحد صنعتی علاوه بر نیاز داخلی موفق شده تا تولیدات مازاد خودرا به کشورهای روسیه و ترکیه نیز صادر کند.

افزایش یک میلیارد تنی ذخایر منابع معدنی مس ایران
طی سال ۱۳۹۹ با تلاش کارکنان صنعت مس کشور، یک میلیارد تن ذخیره جدید با عیار متوسط ۰.۵ درصد، اکتشاف و به دارایی هاد و ذخایر معدنی مس ایران افزوده شد. ضمن اینکه ۱۰۰ هزار متر حفاری اکتشافی انجام شده که نسبت به سال ۱۳۹۸، رشد ۵۰ درصدی و نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد ۲۵۰ درصدی داشته است. تا واپسین روزهای سال ۱۳۹۹ حدود ۷۳۰ میلیون تن ذخیره جدید با عیار ۰.۴۸ درصد در منطقه «سریدون» در استان کرمان اکتشاف شده و در منطقه سونگون در استان آذربایجان شرقی ۲۶۵ میلیون تن دیگر به ذخایر قبلی سونگون اضافه شده است.
مدیرعامل شرکت ملی مس ایران ضمن ابراز امیدواری از اینکه در سال ۱۴۰۰ با گسترش پهنه ها و عملیات اکتشافی رکورد بیش از ۲۰۰ هزار متر حفاری، ثبت گردد و ذخایر جدیدی برای کشور به ارمغان آورده بیاورد؛ اعلام نموده است که تلاش براین است تا رتبه کشور از هفتم جهانی به لحاظ ذخایر، به رتبه ششم ارتقا پیدا کند.

ثبت رکورد تولید شمش آلومینیوم طی سال ۹۹
طی سالی که گشذت میزان تولید آلومینیوم در کشور برای نخستین بار از مرز ۴۰۰ هزار تن عبور کردهخ و بیشترین میزان تولید اینم محصول معدنی را رقم زده است. چهار شرکت بزرگ تولیدکننده آلومینیوم بیش از ۴۰۴ هزار و ۹۵۰ تن شمش آلومینیوم تولید کرده اند که این میزان رشد بیش از ۶۳ درصدی نسبت به سال ۹۸ داشته است.


افزایش ۸ درصدی سهم ایران در تولید فولاد خاورمیانه
همچون اخبار مهم معدنی ایران طی سال ۱۳۹۹، تولید بیش از ۶۵ درصد فولاد تولیدی خاورمیانه بوده است که توانسته افزایش هشت درصدی سهم تولید فولاد خاورمیانه را رقم بزند. دستیابی به تمامی اهداف عملیاتی و رشد فراتر از تصور ۱۳۰ درصدی تولید گندله امسال اقدامی بزرگ بشمار می رود. فولاد سنگان با تدوین اهداف در سال جهش تولید و با ثبت رکوردهای تولید روزانه و ماهیانه، توانست رشد قابل توجه تولید گندله در سال ۱۳۹۹ را ثبت کند که در مقایسه با زمان مشابه سال ۱۳۹۸، نشان از پیش برد هرچه بهتر اهداف ارزش افزای تولیدی و عملیاتی داشته است.
طی سال ۱۳۹۸، ۴۵.۵ میلیون تن فولاد در خاورمیانه تولید شد که ایران بیش از ۶۵ درصد از فولاد ساخته شده در خاورمیانه را تولید کرده و سهم این کشور در تولید فولاد در خاورمیانه نسبت به سال ۲۰۱۹ با افزایش هشت درصدی همراه کرده است. در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱.۸۶ میلیارد تن فولاد در دنیا ساخته شده که نسبت به سال قبل از آن ۰.۹ درصد کمتر بود و تمامی کشورهای دنیا به استثنای سه کشور ایران، چین و ترکیه، کاهش تولید را تجربه کردند. در حقیقت می توان اظهار داشت که این سه کشور با افزایش حجم تولید خود، قسمتی از افت تولید دنیا را جبران و با تحقق اهداف تولیدی، توازن نسبی در بازار را به دوش کشیدند.

واگذاری معادن بلوکه شده بوسیله مزایده عمومی
از دیگر اخبار مهم سال ۹۹ که در اواخخر سال ۱۳۹۹ توسط سرپرست وقت معاونت امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت (اردشیر سعدمحمدی)، اطلاع رسانی شد، واگذاری همه محدوده های بلوکه شده در استانها به طریق مزایده عمومی بود که طبق اعلام وی برنامه ریزی شد تا محدوده ها و پهنه های معدنی بلوکه شده، بوسیله مزایده به علاقه مندان و سرمایه گذاران این بخش واگذار شوند.
در وهله اول محدوده ها، پهنه ها و معادنی که به دلیلهای منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست یا مشکلات فنی غیرفعال مانده اند، هدف نیستند؛ بلکه پهنه ها و محدوده هایی که مالک ندارند و بلا استفاده مانده، در قالب این طرح به عموم عرضه می شوند و بدین سان بخش معدن یک گام مهم در راه توسعه خواهد داشت. قرار براین بوده است که واگذاریها قبل از سال نو به شیوه سراسری در سطح کشور اجرائی شود، اما باتوجه به اینکه در شورای معادن استانها در حوزه هر استان دو نفر نماینده مجلس عضویت دارند و به جهت مشغله نمایندگان مجلس در بحث بودجه در اواخر سال ۹۹، امکان برگزاری جلسات با این نمایندگان فراهم نشد و پیاده کردن طرح واگذاری محدوده های معدنی در غیبت نمایندگان (که در مجموع ۶۴ نفر هستند)، تا قبل از سال جدید میسر نشد و اجرای طرح به نیمه دوم سال آینده موکول شد.
در ارتباط با معادن طبقه ۱ و ۲ که به دلایلی در گذشته بلوکه شده و اجازه فعالیت نداشتند، طی جلساتی در شورایعالی معادن تصمیم بر آزادسازی این معادن گرفته شده و بحث اصلی، رقابت است تا هرکس که بتواند کیفیت بالاتر و قیمت تمام شده کمتری ارائه کند، برنده این مزایده باشد. هدف اصلی کنترل قیمت است.

حق عضویت های نجومی خانه معدن ایران!
تقاضای خانه معدن ایران برای دریافت ارقام نجومی از معدن کاران برای عضویت در این تشکل، همچون خبرهای پرحشایه بود که دست آخر نیز مشخص نشد معدن کاران کشور مجبور به پرداخت شدند یا خیر! اما نکته جالب آن جایی بود که علاوه براینکه اعتراض خیلی از معدن کاران را به دنبال داشت، مدافع هم داشت. گفته می شد که تصمیم افزایش تا ۴۰ برابری حق عضویت ها، مانع مطمئنی برای ورود معادن کم ارزش کوچک و متوسط به این تشکل است.
خانه معدن ایران بمنظور عضویت شرکت های معدنی در این تشکل، از آنها تقاضای حق عضویت هایی با ارقام نجومی کرد و این در حالی بود که خیلی از شرکتها هم با رقم پنج میلیون تومان عضو این تشکل شدند. تفاهمنامه ای میان خانه معدن ایران و معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای استفاده از نظرات کارشناسی بخش خصوصی و همین طور واگذاری قسمتی از اختیارات دولت به خانه معدن به امضا رسید که با استقبال فعالان معدنی نیز مواجه شد؛ اما به دنبال امضای این تفاهمنامه، خانه معدن ایران، ارائه خدماتی همچون تخصیص سهمیه سوخت و خدمات اداری را منوط به عضویت در این تشکل با پرداخت های نجومی حق عضویت تا ۲۰۰ میلیون تومان کرد.

ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی و راه سازی تولیدی هپکو
تیرماه سال ۹۹ بود که خداد غریب پور (رئیس سابق هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) از اعطای یارانه سود تسهیلات به خریداران ماشین آلات معدنی ساخت داخل توسط این سازمان در جهت حرکت در راه تحقق شعار جهش تولید، آگاهی داد و ضمن اعلام پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی ماشین آلات معدنی، اظهار داشت: مصوبه هیات عامل ایمیدرو در اینباره صادر و مقرر شده است تا با هدف توسعه ساخت داخل و پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی، تا چهار درصد از سود تسهیلات را به صورت یارانه، در اختیار معدن کارانی که به این شیوه اقدام می کنند، پرداخت کند.
همین طور فرید دهقانی- مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی- نیز بر اهمیت و اولویت نوسازی و به سازی ماشین آلات معدنی تاکید کرده و معقد است که چنانچه مبادرت به نوسازی و به سازی ماشین آلات نشود، این عدم به سازی و نوسازی منجر به افت شدید تولید در بخش استخراج و متناسب با آن در سالهای آینده، افت فرآوری خواهد شد.
در نهایت نیز طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهدی صادقی نیارکی- معاون امور صنایع وزارت صمت- بر ممنوعیت واردات واردات ماشین آلات معدنی و راه سازی در رده تولیدات هپکو که از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ ممنوع شده بود، تاکید و اظهار نمود: بر طبق ماده ۱۰۹ و ۱۱۰ قانون امور معادن و مکاتبات صورت گرفته با معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، خواهان منع واردات محصولات دو پله بالاتر از رده تولیدات هپکو شده ایم؛ بدین سبب به اندازه کافی در بحث واردات، حمایت های لازم از مجموعه واحدهای تولیدی تولیدکننده ماشین آلات صنعتی و معدنی صورت می گیرد و تنها ماشین آلاتی که تولید داخلی ندارند، امکان ثبت سفارش دارند.

استعفای داریوش اسماعیلی از معاونت معدنی وزارت صمت
نامه داریوش اسماعیلی خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت با مضمون اعلام استعفای خود از سمت معاونت معدنی وزارتخانه مذکور نیز همچون اخبار پرحاشیه حوزه معدن و صنایع معدنی کشور در سال ۱۳۹۹ بود. اسماعیلی که قبل از معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، مسئولیتی هایی همچون ریاست سازمان نظام مهندسی و نمایندگی مجلس شورای اسلامی در دوره دهم را در کارنامه خود داشته است، قبل از پذیرش مسئولیت در وزارت صمت، از نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیز استعفا داده بود.
استعفای اسماعیلی از معاونت معدنی وزارت صمت با حواشی های پس ابلاغ شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد و دستور وزیر بر قیمت گذاری فولاد مصادف شد اما مشخص نشد که استعفای وی با حواشی اخیر ارتباطی داشت یا خیر! این درحالی بود که برخی گزارش ها حاکی از آن بود که بعد از ابلاغ شیوه نامه و بحث های اخیر پیرامون آن و همین طور آشفتگی بازار فولاد، وی را در آستانه برکناری قرار داده بود و پس قبل از آن، خودش مبادرت به استعفا کرده است.
از طرفی برخی نیز این استعفا را به علت ناهماهنگی های موجود اعلام نموده اند که البته وی در نامه خود، در مورد دلیلهای این تصمیمش تنها به بیان "در مقطع فعلی باتوجه به شرایط موجود و دلایلی که ذکر آن به صلاح نیست و احساس می کنم در این مسئولیت منشاء اثر نبوده " بسنده کرده بود.

انقلابی در عرصه معدنکاری ایران
اوایل زمستان ۱۳۹۹، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ضمن مثبت ارزیابی کردن شرایط و قیمت مواد معدنی در سال ۲۰۲۱ و برنامه های ارائه شده توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص ابطال پهنه های بلاتکلیف، اجرائی شدن تنها همین یک برنامه را عامل انقلابی درحوزه معدن ایران دانست و ضمن اشاره به اینکه به نظر می آید در سال میلادی جاری احیانا شاهد افزایش قیمت فلزات باشیم، بازار داخلی را تاثیرپذیر مستقیم از افزایش قیمت های جهانی نداست.
برنامه های وزیر صمت جهت ابطال پهنه های بلاتکلیف، از منظر فعالان معدنی کشور بسیار اثربخش به نظر می آید و معتقدند، چنانچه تنها همین برنامه به صورت کامل اجرائی شود نه فقط انقلابی در عرصه معدن کاری ایران ایجاد خواهد شد بلکه با این اقدام زمینه کار کردن شرکت های مختلف بر روی این مناطق ایجاد می شود. نباید همچون گذشته، فقط با ثبت محدوده، کاغذ خرید و فروش شود؛ پس امیدواریم که این طرح بطور کامل اجرا شود.

لزوم ثبت اطلاعات محصولات طویل فولادی در سامانه جامع تجارت
طبق ابلاغ دبیر کارگروه تنظیم بازار، کلیه فعالان تجاری توزیع و فروش مقاطع طویل فولادی نیز همچون تولیدکنندگان شمش و اسلب فولادی و خود تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی، مشمول ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت شده اند و مکلفند از شروع دی ماه اطلاعات موجودی اولیه، فروش، صادرات، مصرف و ورود خروج به/از انبار را در سامانه ثبت کنند.
براین اساس کلیه فعالان تجاری در زمینه توزیع و فروش محصولات طویل فولادی شامل انواع میله، میلگرد، تیرآهن، ناودانی، نبشی، سپری، تسمه و مفتول فولادی نیز مکلفند از تاریخ ۹۹/۱۰/۰۱ اطلاعات موجودی اولیه، فروش، صادرات، مصرف و ورود و خروج به/از انبار کالاهای مذکور خودرا فقط مطابق رویه، در سامانه جامع تجارت www.ntsw.ir ثبت نمایند.

تهاتر ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بدهی ایدرو و ایمیدرو
طبق بند (ه) تبصره هفت لایحه بودجه ۱۴۰۰، تهاتر طلب ها با بدهی های سازمان های گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تا سقف هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور مجاز شمرده شد. بر این اساس به دولت اجازه داده می شود مطالبات قبل از سال ۱۳۹۷ سازمان گسترش و نوسای صنایع ایران و نوسازی معادن ایران، بابت مشارکت در تامین سرمایه بانک تخصصی صنعت و معدن و همین طور مطالبات این دو سازمان و وزارت نفت بوسیله شرکت دولتی تابعه بابت سهم متعلق به آنها از واگذاری سهام مطابق قوانین مربوط مشروط به انجام تکالیف موضوع قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی را با بدهی آنها به دولت بابت مالیات و سود سهام تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال (هزار میلیارد تومان) به صورت جمعی-خرجی بوسیله گردش خزانه تهاتر کند.

قیمت گذاری فولاد و شیوه نامه عرضه و تقاضا فولادی
در نهایت نیز، بحث قیمت گذاری فولاد، کش و قوس بورس کالا و وزارت صمت برای قیمت گذاری فولاد و موضوع تصویب شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضا زنجیره فولاد از دیگر موضوعات بسیار گسترده طی سال ۱۳۹۹ بود که در گزاشی جداگانه به تفصیل به آن خواهیم پرداخعت.
منبع:

1400/01/06
13:16:53
5.0 / 5
1478
تگهای خبر: آموزش , بازار , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گل چرم
گل چرم