رئیسی در جلسه احیا حقوق عامه در حوزه كشاورزی:

شورای عالی آب درباب دعاوی موجود دراین زمینه اقدام نماید

شورای عالی آب درباب دعاوی موجود دراین زمینه اقدام نماید

به گزارش گل چرم رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: مردمی که در مجاورت منابع آبی زندگی می کنند نباید در دسترسی به این منابع با محدودیت روبرو باشند.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی امروز سه شنبه در جلسه احیا حقوق عامه در حوزه کشاورزی که با حضور مسئولین استانی و نخبگان حوزه کشاورزی استان لرستان برگزار شد، استان لرستان را یکی از قطب های کشاورزی کشور دانست و اظهار داشت: به کارگیری ظرفیت های کشاورزی در استان لرستان نقش بسزایی در افزایش تولید و اشتغال و کاهش بیکاری دارد.
رئیس قوه قضائیه ضمن اشاره به منابع آبی فراوان، هوای مساعد، زمین بسیار حاصلخیز و از همه مهم تر نیروی انسانی مستعد و آماده برای کار و تلاش و افزایش تولید در استان لرستان، خاطرنشان کرد: اگر بستر برای کار و تولید در کشور آماده نشود خسارت بسیار بزرگی ایجاد خواهد شد.
ضرورت افزایش بهره وری و اجرای کشاورزی دانش بنیان
آیت الله رئیسی با تکیه بر ضرورت افزایش بهره وری و تولید و همینطور اجرای کشاورزی دانش بنیان با استفاده از فناوری های روز، به بازدید امروز خود از دستاوردهای فناورانه در جهت اجرای سیستم های کشاورزی دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: به کارگیری فناوری های روز در امور کشاورزی، افزایش بهره وری، ایجاد ارزش افزوده، ارتقای کیفیت محصول، صرفه جویی در آب و همینطور صادرات محصولات کشاورزی را به دنبال خواهد داشت.
رئیس قوه قضائیه مجموعه کشت و صنعت را نمونه ای از خصوصی سازی بد و خوب عنوان نمود و اظهار داشت: در مقطع نخست واگذاری مجموعه کشت و صنعت لرستان به بخش خصوصی این مجموعه به یک ویرانه تبدیل شد در حالیکه در مقطع دوم خصوصی سازی، همگان شاهد آبادی کامل این مجموعه بودند.
آیت الله رئیسی با تکیه بر اینکه اصل در خصوصی سازی آن است که بخش خصوصی، مجتمع ها و کارخانه های تولیدی کشور را آباد کند، اضافه کرد: علاوه بر دولت و سازمان جهاد کشاورزی، همت سرمایه گذاران و مردم منطقه نیز در آباد کردن کارخانه های تولیدی بسیار مهم می باشد.
محصول کشاورزی به صورت ارزان به دست مصرف کننده برسد
رئیس قوه قضائیه در ادامه با تکیه بر ضرورت استمرار اعطای تسهیلات به بخش کشاورزی اظهار داشت: اعطای تسهیلات به همه بخش های کشاورزی باید به نحوی باشد که در نهایت محصول کشاورزی به صورت ارزان و با کیفیت به دست مصرف کننده برسد.
محافظت از جنگل ها و درخت های بلوط در مناطق حاشیه ای زاگرس، می تواند تا حد قابل توجهی از سیلاب ها و خیلی از مخاطرات در ارتباط با امور کشاورزی جلوگیری نماید آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه خیلی از صاحبنظران و متخصصان معتقدند که درآمد توسعه گیاهان دارویی می تواند از درآمد نفت برای کشور بیشتر باشد، استان لرستان را منطقه ای مستعد برای توسعه کاشت گیاهان دارویی دانست و اظهار داشت: در نتیجه توسعه کاشت گیاهان دارویی در این منطقه می تواند برای ۴۰ هزار نفر اشتغالزایی صورت گیرد.
رئیس دستگاه قضا ضمن اشاره به لزوم محافظت از جنگل های زاگرس و درخت های بلوط در استان لرستان، اظهار داشت: محافظت از جنگل ها و درخت های بلوط در مناطق حاشیه ای زاگرس، می تواند تا حد قابل توجهی از سیلاب ها و خیلی از مخاطرات در ارتباط با امور کشاورزی جلوگیری نماید.
ضرورت برخورد بازدارنده با پدیده «قاچاق چوب»
آیت الله رئیسی با تکیه بر ضرورت برخورد بازدارنده با پدیده «قاچاق چوب»، به دادگستری ها و تعزیرات سفارش کرد که احکام صادره از جانب آنها در زمینه مقابله با قاچاق چوب و سرعت رسیدگی آنها در این حوزه بازدارنده باشد تا شاهد افزایش قاچاق چوب در کشور نباشیم
رئیس قوه قضائیه بر ضرورت بازنگاهی در قانون تنفس جنگل از جانب وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد و اظهار داشت: باید مشاهده کرد که اجرای این قانون تا کنون چه آثاری را به دنبال داشته است.
آیت الله رئیسی در ادامه ضمن انتقاد از معطل ماندن برخی پرونده ها به مدت زیاد در کمیسیون های رفع اختلاف، بر تسریع رسیدگی به پرونده ها در این کمیسیون ها و همینطور افزایش شعب کمیسیون های رفع اختلاف تصریح کرد و اظهار داشت: به هیچ وجه معنا ندارد که پرونده یک کشاورز به مدت ۵ سال در کمسیون رفع اختلاف معطل بماند؛ در صورت تسریع در رسیدگی به پرونده های موجود در کمیسیون های رفع اختلاف، خیلی از این پرونده ها به دستگاه قضائی کشیده نمی شوند.
رئیس قوه قضائیه در مورد اجرای طرح کاداستر در کشور نیز اظهار داشت: ان شاالله تا آخر سالجاری، اجرای طرح کاداستر در کشور به نتایج خوبی خواهد رسید.
مردم مجاور منابع آبی نباید در دسترسی با محدودیت روبرو باشند
آیت الله رئیسی سپس با اشاره به اینکه شورایعالی آب بعنوان مرجع تقسیم عادلانه آب در کشور، باید به سرعت در مورد دعاوی موجود در این حوزه اقدام نماید، خاطرنشان کرد: مردمی که در مجاورت منابع آبی زندگی می کنند نباید در دسترسی به این منابع با محدودیت روبرو باشند.
سیل دو سال پیش استان لرستان نشان داد که عدم رعایت چارچوب های در ارتباط با ساخت و ساز و رعایت نکردن حریم رودها و رودخانه ها، می تواند آثار منفی جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد رئیس قوه قضائیه در ادامه کشاورزی گلخانه ای در محوطه های درون شهری را اقدام بسیار پسندیده ای عنوان نمود و اظهار داشت: استان لرستان در این حوزه می تواند بعنوان یک الگو به تمام کشور معرفی شود.
رئیس قوه قضائیه ضمن تاکید بر ضرورت حفظ حریم رودخانه ها در کشور اظهار داشت: سیل دو سال پیش استان لرستان نشان داد که عدم رعایت چارچوب های در ارتباط با ساخت و ساز و رعایت نکردن حریم رودها و رودخانه ها، می تواند آثار منفی جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.
آیت الله رئیسی همینطور بر ضرورت توسعه سدسازی و آبخیزداری در استان لرستان تصریح کرد و اظهار داشت: در صورتیکه اعتبارات کافی برای سدسازی وجود نداشته باشد، باید مقوله آبخیزداری بیشتر از پیش جدی گرفته شود.
رئیس دستگاه قضا همینطور اظهار داشت: اینکه یک فوق لیسانس کشاورزی سر خویش را بالا بگیرد و در زمین های کشاورزی به کار و تلاش بپردازد، یک افتخار برای او و همه ما به حساب می آید.


منبع:

1400/01/10
23:26:09
5.0 / 5
1417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گل چرم