پیشنهاد ورود ممنوع و تنبیه برای خارجی ها!

پیشنهاد ورود ممنوع و تنبیه برای خارجی ها!

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی معتقد می باشد نه فقط هیچ نیاز و ضرورتی برای حضور خارجی ها در کشور نیست،  بلکه باید موانعی ایجاد نماییم تا پنج سال آینده شرکت های خارجی به کشور وارد نشوند و خصوصاً باید برای شرکت هایی که در وضعیت سخت ایران را رها کردند، تنبیهاتی در نظر گرفته شود.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، دو سال پیش و با تشدید تحریم های آمریکا دو شرکت کره ای ال جی و سامسونگ که در صنعت لوازم خانگی سرمایه گزاری نموده بودند ایران را ترک کردند. هم اکنون برند این دو شرکت در ایران به جی پلاس و سام تغییر کرده و قطعات از کشورهای دیگری به جز کره به ایران وارد می شود. هر چند همچنان این دو برند معروف بصورت قاچاق به کشور وارد می شود و در سطح بازار وجود دارد، اما خریداران برای تشخیص این امر می توانند به گارانتی کالا توجه نمایند، چونکه کالای بدون گارانتی قاچاق است.
وضعیت حدودا مشابهی در صنعت خودرو با برند رنو نیز رخ داد، ولی حالا با شروع مذاکرات ایران با کشورهای اروپا و تقویت احتمال بازگشت برجام، گمانه زنی هایی از بازگشت شرکت های خارجی به ایران مطرح شده که موافقان و مخالفانی دارد. تا جایی که بتازگی معاون دادستان کل کشور اظهار داشته بود: امروز در حوزه قضایی اجازه نمی دهیم که باردیگر برای شرکت های خارجی فرش قرمز پهن نماییم. قوه قضاییه نه در حوزه لوازم خانگی و نه هیچ محصولی که مشابه داخلی دارد، اجازه واردات نمی دهد.
در این رابطه حمیدرضا غزنوی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: زمانی که به سرمایه گذاری خارجی نیاز است، منافع ملی و مردم ایجاب می کند که باوجود همه بدی هایی که به کشور شده، خارجی ها جذب شوند، اما اما وقتی تولیدکنندگان داخلی در نبود کشورهای خارجی توانسته اند روی پای خودشان بایستند، بازار را تامین کنند و به لحاظ کیفیت هم جوابگو باشند دیگر دلیلی برای حضور خارجی ها وجود ندارد.
وی با اشاره به اعلام اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با خودکفا شدن در صنعت لوازم خانگی، اشاره کرد: هم اکنون حتی در بعضی از محصولات میزان تولید بیش از نیاز بازار است. دلیل رسیدن به این نقطه هم عدم حضور شرکت های خارجی است. چونکه بعد از آن که آنها بازار را رها کردند، این بازار در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار گرفت و تولید افزایش پیدا کرد.
چگونه هویت صنعتی پیدا کنیم؟
سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در ادامه وعده داد که کیفیت و تنوع کالاهای ایرانی افزایش یابد و اظهار داشت: ایران باید یک کشور صنعتی باشد و نه مصرف کننده و باتوجه به شرایط ویژه ای که دارد باید امنیت اقتصادی داشته باشیم. برای داشتن امنیت اقتصاد نیز نیاز به هویت صنعتی است هم اکنون در حوزه صنایع غذایی در کشور کارهای گسترده ای انجام می شود، اما آنها هویت صنعتی ندارند. در دنیا هم کالاهایی مثل خودرو و لوازم خانگی به کشور هویت صنعتی می دهند، برای مثال آلمان با بنز و ژاپن با پاناسونیک و تویوتا شناخته می شود.
از جانب دیگر بگفته وی سرمایه گذاری در لوازم خانگی آسانتر از سرمایه گذاری در صنعت خودرو است و اگر پشتیبانی از صنایع لوازم خانگی کمی دیگر ادامه داشته باشد تا تولیدکنندگان داخلی در بازارهای جهانی قرار گیرند، کشور هویت صنعتی پیدا می کند. ایجاد هویت صنعتی خود به افزایش اشتغال، تعمیق ساخت داخل و امنیت اقتصادی کمک می نماید.
وی با اعلان اینکه هم اکنون ۳۰۰۰ شرکت برای صنایع لوازم خانگی قطعه و مواد اولیه تولید می کنند، اظهار نمود: بدین سبب نه فقط هیچ نیاز و ضرورتی برای حضور خارجی ها در کشور نیست بلکه باید موانعی ایجاد نماییم تا پنج سال آینده شرکت های خارجی به کشور وارد نشوند. خصوصاً باید برای شرکت هایی که در وضعیت سخت ایران را رها کردند تنبیهاتی در نظر گرفته شود.
سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در مجموع با بازگشت شرکت های خارجی در صنعت لوازم خانگی مخالفت کرد و اظهار داشت: وقتی حالا بازار در در داخل تامین و تکمیل شده و سرمایه گذاران در این عرصه سرمایه گذاری کردند، نیازی به حضور شرکت های خارجی نیست. اگر این امنیت از تولیدکنندگان داخلی گرفته شود دیگر سرمایه گذاری صورت نمی گیرد.
نمی شود جوان ها بیکار باشند و یخچال خانه ما سامسونگ!
غزنوی در پاسخ به اینکه تکلیف تقاضایی که در بازار برای این محصولات وجود دارد و سلیقه مردم چیست؟ اشاره کرد: این برندها با تبلیغات گسترده برندسازی کردند. تولیدکنندگان داخلی نیز برای رقابت باید هر روز کیفیت خودرا بالا برند و الان هم باید ارتقا کیفیت نسبت به گذشته به مردم نمایش داده شود تا دلخوش شوند. نکته سوم فرهنگسازی است. برندهای کره ای با حمایت دولت و مردم کشور خود به این نقطه رسیدند و توانستند بازارهای جهانی را فتح کنند. ما هم باید همین مسیر را طی نماییم و به این نکته دقت کنیم که نمی گردد جوانان در کشور بیکار باشند اما یخچال ما در خانه سامسونگ باشد!
وی ادامه داد: هنگام خرید کالای ایرانی به شرایط کلی اقتصاد کشور دقت نماییم و به این نکته هم دقت کنیم که هم اکنون کیفیت لوازم خانگی ایرانی در کلاس جهانی است و خریداران آن ضرر نمی کنند.1400/01/27
12:50:17
5.0 / 5
2371
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم