در گفت وگو با گل چرم اعلام شد

هنوز ۲۱۰۰ خودرو در گمركها مانده اند

هنوز ۲۱۰۰ خودرو در گمركها مانده اند

به گزارش گل چرم به قول دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، باتوجه به اینکه چهار سال از دپوی ۲۱۰۰ دستگاه خودرو در گمرکهای داخلی به علت مشکلات قضایی یا عدم ثبت سفارش می گذرد و چهار نوبت هم برای ترخیص عرضه شده اما همچنان در گمرکها باقی مانده اند، به نظر می آید دیگر امیدی به ترخیص وجود ندارد؛ این در شرایطی است که صحبت از واگذاری ۱۵۰۰ دستگاه از این خودرو های متروکه به مناطق آزاد هم در بین است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، از تیرماه سال ۱۳۹۶ امکان ثبت سفارش برای تعداد زیادی از واردکنندگان خودرو بابت صدور و ابلاغ دستورالعمل جدید و اختلال در سامانه بسته شد. در نهایت هم مردادماه سال ۱۳۹۷ واردات خودرو به کشور به صورت کلی ممنوع و به صورت رسمی، پرونده واردات خودرو بسته شد. ضمن اینکه به صورت همزمان از ترخیص خودرو های وارد شده تا قبل از مرداد ۱۳۹۷ هم جلوگیری به عمل آمد.
طبق آمار، تعداد خودرو های دپو شده در گمرک بالغ بر ۱۲ هزار دستگاه بود که به علت تغییر ضوابط واردات خودرو، ممنوعیت ثبت سفارش و ممنوعیت واردات خودرو و همینطور تحولات سیاست های ارزی امکان ترخیص پیدا نکردند؛ تا اینکه بعد از رایزنی های بسیار در دیماه سال ۱۳۹۷ هیات دولت تحت شرایطی با ترخیص این خودرو ها موافقت نمود و برپایه آن، مدت زمان چهار ماهه (تا اردیبهشت ۱۳۹۸) تعیین شد. بعد از آن باردیگر دو ماه دیگر هم تمدید گردید و در انتها گزارش های رسمی نشان داد در آن دو مرحله ۷۱۵۳ دستگاه ترخیص شده و ۵۱۰۸ دستگاه دیگر باقی مانده اند.
در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ بار دیگر فرصت سه ماهه ای در اختیار صاحبان خودرو قرار گرفت، اما به هر ترتیب آخر این مهلت هم با خروج تمامی خودرو ها همراه نشد و آمار نشان داد که ۱۳۸۹ دستگاه خودرو ترخیص شده و هنوز ۳۷۱۹ دستگاه دیگر در گمرکها باقی مانده اند.
در نهایت هم اواخر خرداد ۱۳۹۹ مهلت ترخیص خودرو های دپو شده در گمرک برای بار چهارم تمدید گردید تا صاحبان آنها بتوانند اقدامی کنند، اما این در حالی بود که پس از خروج بخشی از این خودرو ها در دوره های قبل (۳۷۱۹ دستگاه دیگر باقی مانده در گمرکها و بنادر)، حدود ۲۴۷۱ دستگاه خودرو دارای پرونده قضایی بوده و طبق مصوبه دولت احتیاج به تمدید زمان برای ترخیص نداشتند و ۱۲۴۸ دستگاه دیگر هم نیازمند تمدید زمان بودند که ۱۱۰۰ دستگاه از آن بدون ثبت سفارش بود.
هم اکنون دبیر انجمن واردکنندگان خورو، از وجود حدود ۲۱۰۰ دستگاه خودرو وارداتی در گمرکها اطلاع داده که احیانا دیگر امکان ترخیص هم برایشان وجود ندارد.
مهدی دادفر در این رابطه در گفت گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه این ۲۱۰۰ دستگاه خودرو ترخیص نشده، همان ثبت سفارش شده های قبل از مرداد ۱۳۹۷ هستند، اظهار نمود: بخشی از آنها به جهت بسته شدن یک شبه سامانه برای ثبت سفارش، نتوانستند ثبت سفارش بگیرند و به کلی ثبت سفارش ندارند و قسمتی دیگر هم خودرو های ثبت سفارش شده دارای اشکال و پرونده قضایی هستند که توسط مراجع قضایی توقیف شده و همچنان بلاتکلیف در گمرکهای داخلی باقی مانده اند.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو خاطرنشان کرد: تصمیم گیری های یک شبه که بدون برنامه و بدون اطلاع فعالان حوزه کسب و کار اتخاذ شد، سبب توقیف سه تا چهار سال اموال مردم در گمرک شده است و متضرر اصلی این تصمیمات، مردمی بودند که از شرکتهای واردکننده، خودرو پیش خرید کرده بوده اند.
وی ادامه داد: براین اساس بعد از گذشت قریب به چهار سال، به نظر می آید پرونده ترخیص این ۲۱۰۰ دستگاه خودرو بسته شده و احیانا دیگر امکان ترخیص آنها وجود نداشته باشد.
این در شرایطی است که ۲۰۴۰ میلیارد تومان تعیین شده در لایحه بودجه سالجاری به قول مسؤلان و کارشناسان، صرفاً درآمد دولت از بابت ترخیص احتمالی خودرو ها از گمرکها خواهد بود، بنابراین با عنایت به رقم در نظر گرفته شده از این جهت و باتوجه به اینکه خودروهایی دپو شده اموال مردم هستند، باید منتظر ماند تا دید دولت بعدی چه موضع و تصمیمی در ارتباط با این خودرو ها خواهد داشت.
لازم به ذکر است که در جریان تعیین تکلیف اموال موجود در انبارهای سازمان اموال تملیکی، شامل کالاها و اموالی است که متروکه یا قاچاق اعلام شده است و در بین آنها ۱۵۰۰ خودرو از خودرو های مذکور ترخیص نشده هم وجود دارد؛ بنابراین در جریان تعیین تکلیف این اموال، پیشنهادات و مکاتباتی به جهت واگذاری ۱۵۰۰ خودروی بلاتکلیف در این سازمان به مناطق آزاد مطرح شده اما هنوز نتیجه نهایی آن معلوم نیست.
خودروهایی که در بهمن سال قبل طی بازدید مسؤلان قضایی از گمرک شهید رجایی در ارتباط با بررسی نحوه ترخیص کالاهای اساسی دپو شده در گمرک ها، حواشی بسیاری داشت و بحث غیر استاندارد بودن بنز، بی ام دبلیو و پورشه های موجود در میان آنها هم عنوان شد، همچون این ۱۵۰۰ خودرویی است که شاید به مناطق آزاد واگذار شود.
همینطور باتوجه به اینکه در میان این خودرو ها، خودرو های با شرایط خاص (ممنوعیت ورود خودرو های آمریکایی و همینطور بالای ۲۵۰۰ سی سی) یا در مواردی مغایر با ضوابط استاندارد هم وجود دارد، ضروری اعلام شده است که برای واگذاری، بایستی این موانع برطرف شوند.
منبع:

1400/01/30
14:21:38
5.0 / 5
1574
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
گل چرم