درخواست وزارت جهاد از گندمكاران؛

كشاورزان گندم تولیدی خویش را فقط به مراكز خرید دولت تحویل دهند

كشاورزان گندم تولیدی خویش را فقط به مراكز خرید دولت تحویل دهند

به گزارش گل چرم مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به افزایش قیمت گندم به ۵۰۰۰ تومان از کشاورزان خواست که آنها هم تولید خویش را فقط به مراکز خرید دولت تحویل دهند.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، فرامک عزیز کریمی درباره معیارهای تعیین قیمت جدید گندم اظهار داشت: قیمت سال قبل خرید تضمینی حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود که در ابتدا قیمت ۴ هزار تومان برای سال جدید در نظر گرفته شد، اما با عنایت به هزینه های کشت و قیمت تمام شده گندم برای کشاورزان با تعامل دولت و مجلس برای پشتیبانی از گندمکاران قیمت نهایی ۵ هزار تومان تعیین شد.
عزیزکریمی درباره نحوه محاسبه و پرداخت پول گندمکاران، بخصوص کشاورزانی که در دو هفته اخیر گندم های خویش را تحویل داده اند، اظهار داشت: وجه حدود ۲۰۰ هزار تن گندمی که در ۱۴ روز اخیر خرید تضمینی شده است با قیمت جدید پرداخت خواهد شد. مدت زمان پرداخت الان حدود ۲ هفته است، ولی امکان دارد در اوج برداشت که اوایل تیرماه است به ۲۰ روز الی یک ماه هم برسد.
وی درباره اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در تأمین بذر محصولات کشاورزی همچون تأمین بذر گندم اضافه کرد: سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه برای حدود ۴۸۰ هزار تن بذر گندم پرداخت می نماییم که البته تقریباً کل این بذر در داخل و با استانداردهای جهانی تولید می شود.
کریمی درباره میزان تولید گندم در کشور اظهار داشت: در اراضی دیم میانگین ۱.۳ تن در هکتار و در اراضی آبی حدود ۴ تن در هکتار گندم تولید می شود و استان خوزستان با تولید حدود ۱.۲ تا ۱.۴ میلیون تن در صدر لیست تولید گندم کشور قرار دارد. گلستان، کردستان، فارس و خراسان ها هم در تولید گندم سرآمد هستند. با این وجود امیدواریم به تولید بیشتر از ۱۲ میلیون تن گندم برسیم که از این میزان، مازاد بر مصرف کشور برای ذخایر استراتژیک ذخیره خواهد شد.
وی تصریح کرد: دولت و مجلس برادری خویش را با افزایش بی سابقه و ۱۰۰ درصدی قیمت خرید تضمینی ثابت کردند، از کشاورزان درخواست می کنم آنها هم تولید خویش را فقط به مراکز خرید دولت تحویل دهند.

1400/02/01
21:44:00
5.0 / 5
1302
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم