مرغ باردیگر گران می شود؟

مرغ باردیگر گران می شود؟

به گزارش گل چرم یک تشکل بخش خصوصی اعتقاد دارد در صورتیکه تغییری در سیاست های اجرایی دولت به وجود نیاید، احتمال افزایش باردیگر قیمت مرغ وجود دارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، از حدود سه سال پیش و همزمان با از سرگیری تحریم های امریکا ضد اقتصاد ایران، دولت اعلام نمود که برای پیشگیری از افزایش قیمت برخی کالاهای مصرفی مردم، به این محصولات ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومانی خواهد داد که یکی از اصلی ترین بخش هایی که این ارز را گرفت واردات نهاده های دام و طیور بود.
با عنایت به این که ایران برای تأمین خوراک مرغداری ها احتیاج به واردات دارد، دولت در طول این سال ها اصرار داشته که ارز دولتی همچنان به این بخش تخصیص پیدا کند و با وجود انتقاد فعالان این بخش همچنان به این روند ادامه داده است. هرچند این روال امسال هم ادامه یافت اما با عنایت به مشکلات اجرایی و نظارتی قیمت مرغ در بازار به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرد و همین مساله برای مردم مشکلاتی جدید به وجود آورد.
هرچند بر مبنای برنامه ریزی مشترک مجلس و دولت لااقل در شش ماهه نخست سالجاری هم ارز۴۲۰۰ تومان در دستور کار قرار دارد اما نامه ای که به تازگی یک تشکل بخش خصوصی به معاون اول رئیس جمهوری زده نشان از آن دارد که شرایط در این عرصه دشوار خواهد بود.
در بخشی از این نامه که اتاق بازرگانی تهران آنرا منتشر کرده: از هفته پایانی سال ۱۳۹۹ تابحال هیچ گونه تخصیص و تأمین ارز از سوی بانک مرکزی برای نهاده های دام و طیور انجام نشده است. این در شرایطی است که برنامه ریزی واردات کالاهای اساسی آن هم در شرایط بحرانی احتیاج به اقدام بموقع، مستمر و بدون وقفه دارد و تخصیص ارز باید پیوستگی و استمرار داشته باشد. وقفه های عدم پرداخت ولو کوتاه مدت، آثار بسیار زیان باری دارد که به آسانی قابل جبران نیست. تجربه سال قبل گواه این امر است.
این تشکل از معاون اول رئیس جمهوری خواسته: استدعا دارد به این مقوله ورود عاجل فرموده و با درایت و شان ورود خود دستور اقدام فوری برای تأمین و تخصیص ارز مورد نیاز واردات نهاده های دام و طیور انجام شده و رسوبی در گمرکات صادر نموده و کشور را از تنگنای حادث شده عبور دهید و از ریسک کمبود کالا و نوسانات قیمتی و عوارض آن پیشگیری فرمایید.
منبع:

1400/02/04
10:09:52
5.0 / 5
1310
تگهای خبر: بازار , تجربه , كالا , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گل چرم
گل چرم