یك مقام مسئول:

۸۰ درصد كشاورزی كشور خرده مالكی است

۸۰ درصد كشاورزی كشور خرده مالكی است

به گزارش گل چرم یک مقام مسئول با اعلان اینکه انحلال سازمان مرکزی تعاون روستایی منجر به فروپاشی شبکه تعاونی های کشاورزی می شود، اظهار داشت: حدود ۸۰درصد کشاورزی ما خرده مالکی است که در قالب تعاونی ها ساماندهی می شود.به گزارش گل چرم به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی، افشین صدر دادرس در واکنش به مصوبه دولت در خصوص ادغام سازمان مرکزی تعاون روستایی در وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: ما با این تصمیم که ابهامات زیادی نیز در آن وجود دارد، به شدت مخالفیم.
مدیرعامل اتحادیه دام های سبک با اشاره به اینکه تصمیم مذکور غیرکارشناسی است، اضافه کرد: تشکیل سازمان مرکزی تعاون روستایی بر طبق قانون بوده بدین سبب انحلال یا ادغام آن نیز باید در مجلس شورای اسلامی بررسی شود و مجلس دراین زمینه تصمیم گیری کند.
دادرس اشاره کرد: بدین سبب این مصوبه دولت در تضاد با قوانین بالادستی است.
وی با اعلان اینکه آموزش، ترویج، تشکیل و توسعه و نظارت بر کار تعاونی ها همچون وظایف سازمان مرکزی تعاون روستایی است، اشاره کرد: در وزارت جهاد کشاورزی هیچ واحد تخصصی وجود ندارد که بخواهد چنین کاری را انجام دهد و سرنوشت تعیین و تقویت تشکل ها و پشتیبانی از آنان نامعلوم خواهد بود.
دادرس با اشاره به اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی بوسیله تعاونی ها، رابط بین دولت و بدنه اجتماعی بخش کشاورزی است، اضافه کرد: با انحلال سازمان ارتباط بین بخش دولتی و بهره برداران قطع می شود.
وی اشاره کرد: در دولت فعلی ارتباط بین مسئولان و تعاونی ها به شدت ضعیف بوده و این اقدام نیز تیر خلاصی بر ساختار تعاونی های کشاورزی و روستایی کشور است.
دادرس با اعلان اینکه ساختار بخش کشاورزی و دامپروری کشور ما خرده مالکی است، اظهار داشت: بین ۷۰ تا ۸۰ درصد کشاورزی کشور بصورت خرده مالکی است و این کشاورزان خرد در قالب تعاونی ها گرد هم جمع شده اند، برای هدایت این گروه و پشتیبانی از آنها باید ارتباط قوی بین دولت و تعاونی های کشاورزی و روستایی شکل بگیرد.
وی با اشاره به اینکه حدود شش هزار تعاونی کشاورزی و روستایی در کشور فعال است که سازمان مرکزی تعاون روستایی بر کار آنها نظارت دارد، اصرار کرد که انحلال این سازمان به مفهوم تضعیف تعاونی های کشاورزی است ضمن اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی اموال و تجهیزات فراوانی دارد که در صورت لزوم در اختیار تعاونی ها قرار می دهد در صورتیکه این سازمان منحل شود، کدام دستگاه چنین امکاناتی را در اختیار تعاونی ها قرار خواهد داد؟


منبع:

1400/02/12
13:00:19
5.0 / 5
1375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم