آخرین وضعیت واردات كاغذ

آخرین وضعیت واردات كاغذ

در ابتدای سالجاری واردات کاغذ در دو بخش «خمیر کاغذ» و «چاپ و تحریر» افزایش پیدا کرده اما کاغذ روزنامه با کاهش مواجه بوده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بررسی جریان واردات کاغذ امسال و در فروردین ماه در آمار گمرک ایران نشان داده است که ۱۲ هزار تن خمیر کاغذ به ارزش ۱۰.۲ میلیون دلار وارد شده در حالیکه در فروردین ماه سال قبل این واردات ۷.۷ هزار تن به ارزش ۵.۳ میلیون دلار بوده است.

بر این اساس واردات خمیر کاغذ امسال از لحاظ وزنی ۵۵ درصد و ارزش ۸۹ درصد افزایش دارد.


افزایش واردات کاغذ چاپ و تحریر


کاغذ چاپ و تحریر هم با افزایش واردات در ماه ابتدایی سال جاری مواجه بوده است؛ به صورتی که ۱۵.۶ هزار تن به ارزش ۱۲.۵ میلیون دلار واردات صورت گرفته ولی در ماه مشابه سال قبل این واردات ۸.۹ هزار تن به ارزش ۸.۱ میلیارد دلار گزارش شده بود. بنابر این واردات کاغذ چاپ و تحریر از نظر حجمی ۷۴ درصد و ارزش دلاری ۵۴ درصد افزایش دارد.

واردات کاغذ روزنامه کم شد
اما در مورد کاغذ روزنامه واردات ۱۱۸.۹ تن به ارزش ۶۷.۲ هزار دلار صورت گرفته است که در مقایسه با سال قبل مبین کاهش در این بخش است.

این در شرایطی است که در فروردین ماه سال گذشته ۲۳۵.۱ تن کاغذ روزنامه به ارزش ۱۰۸.۱ هزار دلار وارد شده بود.

گفتنی است که به تازگی قیمت کاغذ با افزایش روبرو شده و آنطور که مسؤلان مربوطه در اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ گفته اند، افزایش قیمت جهانی کاغذ، مصوبه تجاری برای افزایش نرخ ارز مبنای حقوق ورودی، محدودیت های تخصیص ارز و واردات همچون علل مشکلات بوجود آمده در بازار کاغذ است که باعث افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت کاغذ تحریر و مقوا هم شده است.
منبع:

1400/02/14
14:00:30
5.0 / 5
1562
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گل چرم