قیمت جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه گران تر شد

قیمت جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه گران تر شد

گل چرم: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام نمود قیمت جهانی مواد غذایی در آوریل برای یازدهمین ماه متوالی افزایش یافت و به بالاترین حد از ماه مه سال 2014 صعود کرد.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در آوریل به ۱۲۰.۹ واحد در مقایسه با ۱۱۸.۹ واحد در مارس رشد کرد و شکر بزرگترین افزایش را در بین فاکتور های اصلی این سبد داشت. آمار مارس قبل از این ۱۱۸.۵ واحد اعلام شده بود که مورد بازنگری صعودی قرار گرفت.

شاخص قیمت غلات فائو در آوریل برمبنای ماهانه ۱.۲ درصد و برمبنای سالانه ۲۶ درصد افزایش پیدا کرد. نگرانیها درباب وضعیت محصول آرژانتین، برزیل و آمریکا موجب افزایش ۵.۷ درصدی قیمت ذرت در ماه گذشته شد اما قیمت گندم تا حدود زیادی ثابت بود. در مقابل، قیمت جهانی برنج کاهش داشت.

شاخص قیمت روغن گیاهی فائو تحت تاثیر قیمت بالاتر روغنهای سویا، کلزا و پالم که قیمت پایینتر روغن آفتابگردان را جبران کرد، در آوریل ۱.۸ درصد نسبت به ماه پیش افزایش یافت.

شاخص قیمت لبنیات در آوریل ۱.۲ درصد رشد کرد که تحت تاثیر تقاضای قوی از طرف آسیا برای کره، پودر شیر بدون چربی و پنیر بود. شاخص قیمت گوشت تحت تاثیر تقاضای قوی از طرف شرق آسیا ۱.۷ درصد رشد کرد.

شاخص قیمت شکر بعد از افت شدیدی که در مارس داشت، در آوریل برمبنای ماهانه ۳.۹ درصد و برمبنای سالانه ۶۰ درصد افزوده شد. این افزایش چشم گیر تحت تاثیر نگرانیها نسبت به عرضه محدودتر در فصل زراعی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ به سبب برداشت کند در برزیل و خسارت یخبندان در فرانسه روی داد.

فائو پیش بینی خود برای تولید جهانی غلات در سال ۲۰۲۰ را به میزان ۱.۷ میلیون تن افزایش داد و به ۲.۷۶۷ میلیارد تن رسید با این وجود میزان تولید برآورد شده ۲.۱ درصد نسبت به سطح سال ۲۰۱۹ کاهش نشان میدهد.

بر اساس گزارش رویترز، این آژانس سازمان ملل همین طور اولین دورنمای گندم در فصل زراعی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ را ارائه و پیش بینی نمود تولید به ۷۷۸.۸ میلیون تن می رسد که با انتظار برای افزایش شش درصدی تولید در اتحادیه اروپا، ۰.۵ ردصد بالاتر از برآورد سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

منبع:

1400/02/17
17:49:20
5.0 / 5
1418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
گل چرم