چرا دلار ارزان می شود اما كالا نه؟

چرا دلار ارزان می شود اما كالا نه؟

چرا وقتی دلار گران می شود در کوتاه ترین زمان ممکن اثر خودرا بر قیمت کالاها نشان میدهد اما وقتی نرخ دلار پایین می آید زمانی طولانی نیاز است تا قیمت کالاها پایین بیاید؟ این سوال مهمی است که در سالهای قبل همیشه جامعه با آن روبه رو بوده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، با وجود آنکه در دولت یازدهم نرخ تورم در اقتصاد ایران بعد از مدت ها تک رقمی شد اما تحت تاثیر خروج آمریکا از برجام و کاهش رشد اقتصادی و دسترسی به بازارهای بین المللی بار دیگر قیمت ها بالا رفت و با افزایش نرخ ارز، علت بالا رفتن این قیمت ها، تغییر در این بازار عنوان شد.
با این وجود اما در ماه های گذشته هر بار نرخ دلار کاهشی شده، نشانه ای از سیر نزولی قیمت ها دیده نمی گردد یا سرعت آن بسیار کندتر از زمانی است که قیمت ها بنا بود با افزایش قیمت دلار بالا روند و خیلی از مردم هنوز پاسخ دقیقی برای این سوال ندارند.
مجیدرضا حریری – رئیس اتاق تجاری ایران و چین – در گفت و گو با ایسنا، در این زمینه می گوید: قسمتی از این تاخیر، ریشه در واقعیت های اقتصادی دارد. یعنی هزینه تمام شده برای مواد اولیه لزوما در همان زمان بر روی قیمت نهایی کالا تاثیر ندارد و طبیعی است که مشاهده تاثیرات به زمان نیاز داشته باشد.
وی با اعلان اینکه سود شخصی، محور خیلی از فرایندهای اقتصادی محسوب می شود، بیان کرد: در کنار آن این طبیعی است که برخی افراد تا جایی که امکان دارد، در مقابل تغییرات قیمتی مقاومت کنند، برای اینکه با پایین آوردن قیمت، مستقیما سود خودرا کم می کنند. بدین جهت یکی از دلایلی که سرعت تاثیرگذاری کاهش قیمت دلار بر بازار را کند می کند، همین مقاومت ها به شمار می آید.
رئیس اتاق تجاری ایران و چین با اشاره به شرایط دشوار اقشار کم درآمد در تلاطم های قیمتی، بیان کرد: در ثبات قیمتی، افرادی که درآمد ثابت دارند، حقوق بگیر یا کارمند به شمار می روند، امکان برنامه ریزی برای درآمد خودرا خواهند داشت اما وقتی اوضاع بر هم می ریزد و قیمت ها با سرعت بالایی جابجا می شوند، کارگران روزمزد و افرادی که درآمد ثابت دارند بیشترین لطمه را می بینند.
به گفته حریری، تورم عملا مالیاتی است که از فقرا گرفته می شود و افراد ثروتمند هرچند با فشار مواجه می شوند اما در عین حال با توجه به این که دارایی غیرمنقول شان رشد می کند، هزینه کمتری را دراین زمینه نسبت به کم درآمدها متحمل می شوند.1400/02/23
21:24:53
5.0 / 5
1410
تگهای خبر: بازار , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گل چرم