چرا كالاهای ایرانی دیگر در عراق مشتری ندارد؟

چرا كالاهای ایرانی دیگر در عراق مشتری ندارد؟

گل چرم: عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری ایران درباره چرایی کاهش آمار صادراتی ایران به عراق در دو ماهه ابتدایی سال جاری توضیح داد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهایی که از وضعیت تجاری کشور در دو ماه نخست سال ۱۴۰۰ پخش شده، باتوجه به کاهش نسبی محدودیت های کرونا نسبت به زمان مشابه سال قبل، آمارها چه در زمینه صادرات و واردات و چه در زمینه تجارت مشترک با شرکای اصلی افزایش جدی را نشان میدهد.
در حالی که میزان صادرات ایران به کشورهایی مانند چین و امارات متحده عربی افزایشی قابل توجه را نشان میدهد اما صادرات به عراق بعنوان دومین مقصد عمده صادراتی محصولات ایرانی ۱۳ درصد کاهش یافته و چرایی این مساله سوالات فراوانی ایجاد کرده است.
علی شریعتی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری ایران و صادرکننده فعال در بازار عراق معتقد می باشد که آمار به ثبت رسیده به نظر موقتی خواهد بود و لااقل فعلا دراین زمینه هیچ نگرانی وجود ندارد.
وی درباره چرایی کاهش صادرات ایران در دو ماهه ابتدایی امسال به عراق به ایسنا اظهار داشت: در دو ماهه ابتدایی امسال ما در عراق با دو موضوع مهم مواجه بودیم. از سویی فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در عراق اهمیت فراوانی دارد و به جز در موارد ضرور، عملا اقتصاد ایران در ماه مبارک در خیلی از بخش ها با حداقل ظرفیت کار می کند و همین موضوع تقاضا برای کالا و محصولات جدید را می کاهد.
شریعتی افزود: در کنار آن هرچند بحث مسدود بودن مرزهای مشترک که در سال قبل با آن رو به رو بودیم امسال کاهش یافته اما در عراق همچنان محدودیت هایی برای مدیریت کرونا اجرائی می شود که این مساله نیز بر کاهش تقاضا برای کالاهای صادراتی نقش دارد.
به گفته عضو اتاق تجاری ایران، با کمتر شدن محدودیت های کرونائی و عبور از ماه رمضان، کاهش آمار صادراتی ایران جبران خواهد شد و دراین زمینه نگرانی وجود ندارد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا شروع مذاکرات هسته ای و تغییر در دولت آمریکا، در زمینه تجارت منطقه ای برای ایران گشایشی ایجاد کرده است؟ بیان کرد: شرایطی که امروز با آن مواجه هستیم اساسا نسبت به سال قبل بهتر است و لااقل امکان مذاکره با شرکت های خارجی بالا رفته است اما در تجارت آنچه که اهمیت دارد، تصمیم قطعی و بهبود واقعی شرایط است. یعنی تا تحریم ها کنار نروند یا اف ای تی اف اجرائی نشود، نمی توان از کنار رفتن موانع سخن گفت.
شریعتی اشاره کرد: ما از سویی تجربه دوره برجام را داریم و از طرف دیگر با محدودیت های سالهای اخیر روبه رو شده ایم. بدین جهت بنظر می رسد تا زمانی که تغییر در مرحله عمل و به شکل قطعی رخ ندهد همین روال ادامه خواهد داشت؛ هرچند فضای روانی مثبت شده و نسبت به قبل امید به بهبود شرایط بالا رفته است.
منبع:

1400/03/16
16:07:24
5.0 / 5
855
تگهای خبر: بازار , تجربه , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گل چرم