درخواست تسهیلات ارزان برای كشاورزان خسارت دیده از خشكسالی

درخواست تسهیلات ارزان برای كشاورزان خسارت دیده از خشكسالی

گل چرم: مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش بخش کشاورزی از پیشنهاد اختصاص 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان به کشاورزان خسارت دیده از خشکسالی آگاهی داد.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید محمد موسوی اظهار داشت: برای جبران قسمتی از خسارت ناشی از خشکسالی به حوزه کشاورزی، جلوگیری از تشدید بحران، پشتیبانی از کشاورزان و احیای عملیات کاشت، داشت و برداشت، بر طبق قانون، پیشنهاداتی همچون اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان را بمنظور تامین سرمایه در گردش کشاورزان خسارت دیده به وزارت کشور ارایه داده ایم که با ۳ هزار میلیارد تومان آن موافقت و به سازمان برنامه و بودجه منعکس شده است.
وی اضافه کرد: مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان نیز برای بخشودگی سود، کارمزد، جرایم و امهال یک ساله در باز پرداخت تسهیلات بانکی بهره برداران خسارت دیده و همین طور ۲ هزار میلیارد تومان در قالب اعتبار تملک دارای های سرمایه ای در امتداد ارتقای راندمان مصرف آب و پشتیبانی از تامین آب کشاورزی برای مواردی همچون انتقال آب، راه اندازی استخرهای ذخیره آب، لوله گذاری، مرمت و لایروبی قنوات و چشمه سارها، بازسازی آب بندان و کانال های آب و هوشمند سازی سامانه های نوین آبیاری درخواست داده ایم.
موسوی گفت: وزارت کشور با پیشنهاد مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان امهال تسهیلات بانکی کشاورزان و ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای برای پشتیبانی از تامین آب در بخش کشاورزی موافقت کرده است.
وی در مورد اراضی دیم که بیمه نیستند، اظهار داشت: ما برای اراضی دیم خصوصاً اراضی دیمی که ۱۰۰ درصد محصولاتشان بر اثر خشکسالی از بین رفته است و در عین حال بیمه هم نیستند، تقاضای ۳۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض برای حل مشکلات معیشت و امکان استمرار تولید کشاورزان این اراضی از دولت کرده ایم و وزارت کشور این تقاضا را هنوز به سازمان برنامه و بودجه منعکس نکرده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش بخش کشاورزی با اشاره به اینکه مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان، کف نیاز برای اراضی دیم زیر کشت رفته و خسارت دیده از خشکسالی است، اذعان داشت: اگر این کمک بلاعوض تأیید و تصویب شود، ما باید یک مکانیزم و دستورالعملی را تدوین و تنظیم نماییم که ضمن افزایش انگیزه کشاورزان دیمکار در بیمه کردن اراضی، بتوانیم به آنان کمک نماییم تا معیشت خودرا باتوجه به چالش جدی که با آن روبرو هستند، حفظ کنند.
وی در همین حال بر تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات مصوب صندوق بیمه کشاورزی در قانون بودجه ۱۴۰۰ اصرار کرد و اظهار داشت: تخصیص بموقع اعتبارات صندوق بیمه کشاورزی منجر به اقدام سریع این صندوق در ارزیابی خسارات خشکسالی و پرداخت غرامت به کشاورزان خواهد شد.


منبع:

1400/03/26
22:40:29
5.0 / 5
1418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گل چرم