در نامه ای به رئیس جمهور منتخب مطرح شد؛

ارز ترجیحی، واردكنندگان نهاده های دامی را گرفتار مشكل كرد

ارز ترجیحی، واردكنندگان نهاده های دامی را گرفتار مشكل كرد

واردکنندگان نهاده های دامی در نامه ای به رییس جمهور منتخب اعلام کردند: تخصیص ارز ترجیحی برای واردات نهاده های دامی باعث شده تا ناملایمات به وجود آمده در این بازار به واردکنندگان تحمیل شود.


به گزارش گل چرم به نقل از اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور، واردکنندگان نهاده های دامی در نامه ای به رییس جمهور منتخب اعلام کردند: تخصیص ارز ترجیحی برای واردات نهاده های دامی باعث شده تا ناملایمات به وجود آمده در این بازار به رغم این که دولت متولی برنامه ریزی، سیاستگذاری، تخصیص و توزیع است، به واردکنندگان تحمیل شود. در متن این نامه آمده است؛ حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سید ابراهیم رئیسی
رییس جمهور منتخب مردم
با سلام و احترام؛ با عرض تبریک انتخاب حضرتعالی بعنوان رییس جمهوری اسلامی ایران و اعتماد مردم، توفیق در اجرای شعائر انقلاب اسلامی ایران و سربلندی، توسعه کشور، ایجاد رفاه، آرامش و آسایش برای ملت بزرگ و مقاوم برایتان از درگاه خداوند بزرگ درخواست می نمائیم. اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران بعنوان بزرگترین تشکل اقتصادی مردم نهاد، تحت پوشش اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران متشکل از بیش از یکصد شرکت فعال اقتصادی که بنا به وظیفه ملی در صف اول مقابله با تحریم هستند، بر خود لازم می داند با در اختیار قرار دادن توان کارشناسی و اجرائی در سیاستگذاری صحیح برای تامین امنیت غذایی سرزمین در عرصه تامین کالای فوق راهبردی نهاده های دامی که پایه تولید گوشت، پروتئین و لبنیات در کشور می باشد، به کمک جنابعالی آمده و بعنوان مشاوری امین، اهتمام به حل بخش اساسی از مشکلات موجود بنماید. استحضار دارید با تشدید تحریم های ظالمانه اقتصادی و بسته شدن راه های معاملات خارجی و کمبود ارز و سیاست های انقباضی بانک مرکزی، اعضا این اتحادیه برای تامین مایحتاج غذایی مردم با بهره گیری از اعتبار خود نسبت به خرید و رساندن کالاهای اساسی به مبادی ورودی اقدام نموده و مظلومانه با صبر و تحمل زمان های تخصیص ارز و امکان لطمه پذیری کالا، نهایتاً نهاده را ترخیص و برای حمل به محل های مصرف بوسیله سامانه بازار گاه کشاورزی تحت مدیریت و نظارت وزارت جهاد کشاورزی به بازار عرضه نمودند که بجای قدردانی پیوسته در دو سال اخیر سهم دولت در این بخش در رقابتی نابرابر بالا رفته است. هرچند وجود ارز ترجیحی در این فعالیت اقتصادی همیشه ناملایمات به وجود آمده در بخش تامین و تولید و مصرف را باوجود آنکه برنامه ریزی و سیاستگذاری و تخصیص و توزیع تحت نظارت دولت محترم بوده، به سهولت بردوش واردکنندگان تحمیل نموده و اتحادیه بارها درخواست حذف ارز ترجیحی از این فعالیت را کرده و خواهان یک فعالیت آزاد تجاری و استقرار نظام عرضه و تقاضا بوده است. اعتقاد راسخ داریم مراقبت از فعل و انفعالات تخصیص ارز ارزان، الزاماً ده ها نهاد و ارگان نظارتی و حکومتی را درگیر کرده و ضمن ایجاد بدبینی در عرصه عمومی، دستاورد مطلوبی نیز در اهداف تعیین شده نخواهد داشت. قابل ذکر است موقعیت جغرافیایی ایران و قرار داشتن در منطقه خشک و کم باران، سبب فقر سرزمین به لحاظ آب و زمین مرغوب کشاورزی می باشد و اجبارا باید نهاده های دامی که محصولات کشاورزی می باشند از خارج تهیه و تامین شود و به همین جهت نیاز ارزی بالایی دارد و از آنجائیکه پایه امنیت غذایی مردم است، نمی توان در تامین آن تعلل نمود. خصوصاً امسال که به سبب کمبود بارندگی ها در نیمه دوم سال به علوفه و نهاده بیشتری نیاز است. ضمن این که حجم بالای نیاز به استمرار و مداومت در تمامی حلقه های این زنجیره وجود دارد، شامل مذاکرات خرید، تخصیص و تامین ارز، نظام بانکی، سازمان بنادر و گمرک جمهوری اسلامی ایران، سیستم حمل و نقل زمینی و ریلی همه و همه باید در این فعالیت حضور مستمر و برنامه ریزی شده داشته باشند و از سویی ارگان های علمی و فنی می بایست با اتخاذ سیاست های مناسب و استفاده از تجربیات جهانی، نسبت به تولید سهم بیشتری از نهاده ها در کشور فعال شوند. معذالک این اتحادیه با تمام توان خود و اعضا بعنوان بازوی اجرائی و کارشناسی در خدمت دولت حضرتعالی است.

1400/04/10
22:55:12
5.0 / 5
975
تگهای خبر: آرامش , اتحادیه , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گل چرم