با افزایش گرما؛

سازمان دامپزشكی درباره خطر بیماری تب كنگو اخطار داد

سازمان دامپزشكی درباره خطر بیماری تب كنگو اخطار داد

سازمان دامپزشکی کشور نسبت به خطر بروز بیماری تب کریمه کنگو با افزایش گرما و کشتار غیرمجاز دام در منزل با نزدیک شدن به روز عید قربان اخطار داد.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: تب کریمه کنگو، بیماری مشترک میان انسان و دام است و انتقال این بیماری ویروسی به انسان با خونریزی شدید همراه می باشد و در مواردی منجر به مرگ فرد آلوده می شود.
علیرضا اکبر شاهی با بیان اینکه با شروع فصل گرما و فعالیت کنه ها در بدن دام، این بیماری مشاهده می شود، اضافه کرد: سال جاری در استانهای گیلان، مازندران و اردبیل سه مورد انسانی از این بیماری دیده شده که خوشبختانه منجر به فوت نشده است.
وی تصریح کرد: برای پیشگیری از بروز و انتقال این بیماری، مردم از کشتار غیرمجاز دام در منزل اجتناب کنند و دام خویش را برای ذبح به کشتارگاه های مجاز منتقل کنند.
اکبر شاهی عنوان کرد: در کشتارگاه ها، دامپزشکان حضور دارند و ضمن معاینه دام با تجهیزات و امکانات، لاشه دام ۲۴ ساعت به صورت کامل در دمای سردخانه و یخچال نگهداری می شود و ویروس در فرایند جمود به سادگی از بین می رود.
وی افزود: اگر کشتار غیرمجاز دام صورت گیرد، خطر انتقال این بیماری ویروسی از راه ترشحات دام مبتلا و یا طی فرایند پاکسازی و قطعه کردن گوشت وجود دارد.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور در عین حال از عموم مردم خواست، گوشت مورد نیاز خویش را از مراکز مجاز تهیه و با خیال راحت مصرف کنند.
وی همینطور به دامداران سفارش کرد که مبارزه با کنه را در دستور کار خود قرار دهند و به صورت متناوب مکان دام ها اعم گوسفند، بز و گاو را با سموم متفاوت سمپاشی کنند.
اکبر شاهی اضافه کرد: دامداری ها باید پاک و خالی از کود و فضولات دامی باشد و دیوارها هم سیمان کاری شود تا کنه ها هنگام سمپاشی در داخل سوراخ های دیوار از دسترس سم دور نمانند.
وی با بیان اینکه دامداران به دلیل سر و کار داشتن با دام در معرض گردش کنه ها و ورود این ویروس در بدن شأن هستند، اظهار داشت: دامداران هنگام معاینه دام و مواجهه با کنه، از ترکاندن آن با دست اجتناب کنند، چونکه امکان دارد منجر به انتقال آلودگی به بدن شود.
اکبر شاهی تصریح کرد: ایران طی چندین سال قبل با تب کریمه کنگو درگیر شده و این بیماری در جمعیت دامی علائمی ندارد به جز تب مختصر که در اغلب موارد دامداران متوجه آن نمی شوند.
وی درباره آمار مبتلایان به تب کریمه کنگو در سال ۹۹ اذعان داشت: پارسال ۴۰ نفر در ۱۲ استان کشور به تب خونریزی دهنده کنگو مبتلا و از این تعداد ۵ نفر فوت شدند.


منبع:

1400/04/11
16:39:44
5.0 / 5
842
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم