مرگ خاموش در مرغداری ها!

مرگ خاموش در مرغداری ها!

به گزارش گل چرم مرکزی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی اظهار داشت: در مرغداری دستگاه های تهویه هوا باید برای کاهش گاز داخل سالن ها 24 ساعته فعال باشند و خاموش شدن آنها بدنبال قطع مکرر برق موجب افزایش گاز داخل سالن ها خفگی مرغ ها می شود.احمد بزچلویی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: مدتی مرغ در بازار کم شده بود چونکه منافع مرغدار لحاظ نمی شد و مرغ خارج از مسیر خود و بصورت قطعه بندی و با قیمت بالاتر، از مرغدار خریداری و به سایر شهرستان ها ارسال می شد، در حقیقت تولید سرجای خودش بود، اما به جهت قیمت پایین و ضرر و زیان ناشی از آن، کشتارگاه مرغ را کمتر در سطح شهر توزیع می کرد و باقی را برای جبران ضرر بصورت قطعه بندی با قیمت بالاتر به فروش می رساند یا به دیگر استانها ارسال می کرد.

وی اضافه کرد: هم اکنون قیمت به تعادل رسیده و بازار نیز نرمال شده و مرغ در سطح شهر وجود دارد، با قیمت فعلی مرغدار و کشتارگاه متحمل ضرر نمی شوند. مرغدار قیمت مصوب هر کیلو ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان را نمی پذیرفت چونکه هزینه های جانبی همچون کارگر و تامین نهاده و... بالا بود و قیمت ها صرفه نداشت، پس مرغدار مجبور به فروش مرغ بصورت قطعه بندی می شد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی با اشاره به این که درباب تامین نهاده ماه گذشته کمی مشکل وجود داشت، اشاره کرد: هم اکنون مشکل رفع شده، اما باز هم نهاده بموقع به دست مرغدار نمی رسد و گاها یک ماه تاخیر دارد و به همین سبب مرغدار مجبور به خرید نهاده از بازار آزاد می شود.

بزچلویی افزود: اصلی ترین مشکل مرغداران، موضوع حمل و نقل است، چونکه با وجود این که کرایه ها افزایش داشته، اما باز هم رانندگان حاضر نیستند بار را به قیمت فعلی به دست مرغدار برسانند و تقاضای پشت بارنامه دارند و مرغدار نیز مجبور است این نرخ را پرداخت کند چونکه با موجود زنده طرف است و نمی تواند ریسک کند.

وی دیگرمشکل مرغداری ها را عدم کیفیت مناسب جوجه ها عنوان نمود و افزود: باتوجه به مشکلی که در گذشته برای مرغ های مادر در نتیجه معدوم سازی ها بوجود آمد، مرغ مادر کم شد و به دنبال آن جوجه کم شد و هم اکنون نیز جوجه های موجود کیفیت مناسبی ندارند و همین موضوع سبب شده است که مرغداران تلفات بالایی را متحمل شوند. مرغ های مادر بطور معمول باید ۶۰ هفته نگهداری شوند، اما وزارت جهاد کشاورزی به جهت کمبود موجود فرمان داد مرغ مادر بیشتر نگهداری شود و در نتیجه جوجه تولیدی کیفیت بالایی ندارد، البته الان کمی وضعیت بهتر شده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی با اشاره به قطعی های برق اشاره کرد: قطعی برق نیز خسارت زیادی را به ویژه در فصل گرما برای مرغداران به همراه دارد چونکه در مرغداری تهویه ها باید ۲۴ ساعته فعالیت داشته باشند، زمانی که برق قطع شود گاز داخل سالن ها بالا رفته و موجب خفگی مرغ ها می شود. تعداد زیادی از مرغداری های موتور برق و ژنراتور ندارند یا ژنراتور آنها گرفتار خرابی است و در چنین شرایطی بعد از یکی دو ساعت قطعی برق، زنده ماندن مرغ در سالن های نگهداری، شدنی نیست.

بزچلویی افزود: بدین سبب قطعی برق سبب شده مرغ ها بواسطه گازگرفتگی و گرما تلف شوند و زیان قابل توجهی به مرغداری ها وارد کرده است، مطالبه مرغداران این است که حداقل برای قطعی برق از پیش اطلاع رسانی شود برای اینکه در صورتیکه برق بدون برنامه قبلی قطع شود حتی ژنراتور نیز کاربرد نخواهد داشت. تهیه ژنراتور برای مرغداری حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه در پی دارد.

وی اشاره کرد: قطعی برق در اوج گرما سبب از میان رفتن ۳۵ درصد سرمایه مرغداری می شود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی افزود: تعطیلی واحدها نسبت به قبل کمتر شده و حتی برخی واحدها به جهت بهبود قیمت ها احیا شده اند. در صورتیکه تامین نهاده و قیمت آن به همین شکل پیش رود و قیمت جوجه از حدود ۱۰هزارتومان به حدود ۶ هزارتومان برسد مشکلی برای مرغداری ها ایجاد نخواهد شد.

منبع:

1400/06/15
11:26:39
5.0 / 5
670
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گل چرم