تاخیر در تامین و ارسال نهاده های دامی بلای جان مرغداران!

تاخیر در تامین و ارسال نهاده های دامی بلای جان مرغداران!

تاخیر در تامین، بارگیری و ارسال نهاده های دامی دولتی این روزها بلای جان مرغداران شده است و آن طور که تعدادی از فعالان این صنعت می گویند ذرت و سویای مورد نیاز تولیدکنندگان در سامانه بازارگاه حدود دو ماه است که به درستی تامین نمی گردد و نهاده ها نیز با تاخیر یکماه تا 40 روز به دست مرغداران می رسد.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، تامین نهاده های دامی مورد نیاز تولیدکنندگان صنعت طیور و دامپروری همیشه چالش بزرگی برای دولت ها بوده است و بنظر می رسد که در دولت جدید هم ادامه دار شده است؛ بطوریکه بتازگی کمبود ذرت در سامانه بازارگاه و تاخیر در ارسال نهاده های خریداری شده صدای تولیدکنندگان را درآورده است و آن طور که فعالان صنعت طیور می گویند تولیدکنندگان مجبورند نهاده های دامی مورد نیاز خودرا چندین برابر قیمت از بازار آزاد خریداری کنند.

در این خصوص مدتی پیش پرویز فروغی_ دبیر کانون مرغداران گوشتی با اشاره به تاخیر در ارسال و بارگیری نهاده های دامی به ایسنا اظهار داشت که تعدادی از مرغداران هنوز پس از ۴۰ روز نهاده های خریداری شده خودرا دریافت نکرده اند و حدود یک ماهی می شود که ذرت و سویا در سامانه بازارگاه شارژ نشده است.

وی همین طور اضافه کرد که قیمت ذرت در بازار آزاد حدود ۵۰۰۰ تومان و سویا نیز ۹۰۰۰ تومان شده است.

در این خصوص حبیب اسدالله نژاد _نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی نیز ضمن انتقاد از تاخیر در شارژ نهاده های دامی و ارسال آنها به ایسنا اظهار داشت که وقتی نهاده دیر به دست مرغدار برسد مرغدار مجبور است دوره پرورش خودرا با نهاده های بازار آزاد طی نماید و همین مورد هزینه های تولید را بالا می برد.

فعالان دیگر صنعت طیور نیز در این خصوص نظراتی مطرح نمودند. حمید کاشانی- رییس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن نیز به وضعیت تامین نهاده های بخش مرغ تخم گذار اشاره نمود و اظهار داشت که در این بخش حدود سه ماه است که ذرت به درستی تامین نمی گردد و تنها ۴۰ درصد ذرت مورد نیاز تولیدکنندگان با قیمت مصوب تامین شده و مرغداران مجبورند ۶۰ درصد مابقی را ۳ تا ۴ برابر گرانتر از بازار آزاد خریداری کنند.

همچنین ناصر نبی پور - رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران نیز در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: گفته می شود نهاده های خریداری شده از سامانه بازارگاه ۷ تا ۱۰ روزه به دست تولیدکننده می رسد اما گاهی اوقات این مدت زمان یک تا دوماه هم می شود. از طرفی از مردادماه ذرتی در سامانه قرارنگرفته که به تولیدکننده تحویل داده شود. حدود ۶۰ روز است که مرغداران ذرت دولتی دریافت نکرده اند و مجبورند از بازار آزاد کیلویی ۶۵۰۰ تا ۶۷۰۰ تومان خریداری کنند.

وی افزود: هفته گذشته قیمت ذرت در بازار کیلویی۵۱۰۰ تومان بود که در یک هفته قیمت آن افزوده شد.

این فعال بخش خصوصی با اعلان اینکه ۴۰درصد ذرت شهریورماه تامین شده ولی هنوز به دست مرغداران نرسیده است، اظهار داشت: وعده داده اند که در این روزها همه ذرت مورد نیاز واحدهای تولیدی تامین گردد. اگر این اتفاق نیفتد قیمت هرکیلو ذرت در بازار به ۸۰۰۰ تومان هم خواهد رسید.
1400/07/07
09:53:30
5.0 / 5
475
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گل چرم