مجری طرح گندم عنوان كرد:

بی نیازی از واردات گندم برای سومین سال پی در پی

بی نیازی از واردات گندم برای سومین سال پی در پی

به گزارش گل چرم مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه امسال، سومین سالی است كه گندم وارد نمی گردد، اظهار داشت: پیش بینی می شود امسال حدود ۱۴ میلیون تن گندم در كشور تولید شود.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، اسماعیل اسفندیاری پور در مراسم اختتامیه «عكس خوشه» با اشاره به اینكه متوسط بارندگی در طول یك سال زراعی در كشور ما ۲۳۲ میلیمتر است، اظهار داشت: كشور ما در یك كمربند خشك و نیمه خشك قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینكه طی پنج تا شش سال اخیر سطح زیر كشت گندم، بین ۵ میلیون و ۸۰۰ تا ۶ میلیون هكتار بوده است، اضافه كرد: حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار هكتار گندم دیم و نزدیك به یك میلیون و ۹۰۰ هزار تا دو میلیون هكتار گندم آبی در كشور كشت می شود ضمن اینكه مجموع مصرف گندم كشور بین ۱۳ تا ۱۳.۵ میلیون تن است.
مجری طرح گندم با اشاره به اینكه ۱۴ اقلیم گندم در كشور داریم، خاطرنشان كرد: بنابراین تمام گندم هایی كه در دنیا تولید می شود، قابلیت رشد در كشور ما را دارند.
اسفندیاری پور با اشاره به اینكه ۴۲ تا ۴۳ درصد پروتئین و حدود ۳۸ درصد انرژی جمعیت كشور ما از گندم تأمین می شود، اظهار داشت: این كالا در امنیت غذایی كشور تأثیر بسیار زیادی دارد.
مشاور وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه برنامه تولید گندم تا آخر برنامه هفتم توسعه تدوین شده است، تصریح كرد: امسال، سومین سالی است كه نیازی به واردات گندم نداریم.
به گفته وی، در بعضی از سال های گذشته ۲.۶ تا ۲.۷ میلیون دلار ارز صرف واردات گندم از خارج می شده است.
اسفندیاری پور با اشاره به اینكه آمار و اطلاعات نشان داده است در سال ۹۲ ایران یكی از واردكنندگان عمده گندم بوده است، اظهار داشت: طی بررسی هایی كه دو هفته قبل انجام داده ایم هم اكنون كشور ما جزو كشورهایی است كه گندم مورد نیازش را خود تأمین می كند.
این مقام مسئول در وزارت جهاد كشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینكه اطلاعات موثقی درباره افزایش مجدد نرخ خرید تضمینی گندم ندارم، اضافه كرد: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری حدود ۱۴ میلیون تن گندم در كشور تولید شود؛ تا به این لحظه پیش بینی تولید گندم نسبت به سال قبل از افزایش یك میلیون تنی برخوردار می باشد.
وی خاطرنشان كرد: سطح زیر كشت گندم حدود ۱۰۰ هزار هكتار افزایش یافته و از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار هكتار به بیشتر از ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار هكتار رسیده است.

1397/12/19
22:51:07
5.0 / 5
5113
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان گل چرم
گل چرم