تفاوت آب معدنی با آب آشامیدنی چیست؟

آب بسته بندی گران گردید

آب بسته بندی گران گردید

گل چرم: دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبهای معدنی و آشامیدنی از افزایش ۲۵ درصدی قیمت آب معدنی اطلاع داد و به دنبال سوء برداشت از صحبت های یک مقام سازمان غذا و دارو، درباره تفاوت آب معدنی با آب شرب توضیح داد.


پیمان فروهر در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بازار آب بسته بندی رونق فصلی دارد، اظهار نمود: شش ماه اول سال رونق و شش ماه دوم سال رکود این بازار است. از آغاز سال سعی کردیم قیمت آب بسته بندی افزایش پیدا نکند، چون که رقیب محصول ما آب آشامیدنی شهری است که در ۹۰ درصد جغرافیای ایران مردم به آن دسترسی دارند. به عبارت دقیق تر تفاوت این صنعت با صنایع دیگر این است که مردم برای آن جایگزین دارند.
اما به قول وی افزایش کرایه حمل و قیمت مواد اولیه و همینطور تورم سبب شد تا اواخر تیر ماه، میانگین افزایش ۲۵ درصدی قیمت آب های بسته بندی در احجام مختلف اجرا شود.
تفاوت آب معدنی با آب آشامیدنی
فروهر در ادامه درباره اظهارات مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو درباره آب های بسته بندی هم اظهار داشت: این برداشت از صحبت های آقای عزیزی که آب معدنی همان آب آشامیدنی است، برداشت اشتباهی بود و به نظر می آید سوء برداشت شده است.
دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی درباره تفاوت آب معدنی با آب شرب هم اظهار داشت: استاندارد آب معدنی با آب شرب متفاوت می باشد. برای مثال کسی که آب معدنی تولید می کند، حتما باید این آب را از منابع چشمه یا از منبع زیرزمینی برداشت کند و این منبع حتما باید خارج از محدوده شهری، صنعتی و دامداری واقع باشد. همینطور باید این آب طی چهار ساعت آنالیز شود و تلورانس تغییرات مولفه ها و پارامترهای آن در این زمان عددی منطقی باشد. همینطور در تولید آب معدنی، تولیدکنندگان اجازه استفاده از هرنوع روش تصفیه ندارند.
اما به قول وی در تولید آب های آشامیدنی، نیازی به آنالیز چهار ساعته نیست و لازم نیست منبع آن حتما در مناطق کوهستانی باشد. این آب می تواند از هر منبعی برداشت شود، اما باید همه تصفیه و ضدعفونی های لازم روی آن صورت گیرد. در نهایت هر دو محصول ایمن و کاملاً پاک هستند.
اخیرا مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در نشستی خبری گفته بود که بعضی از آب های بسته بندی آب معدنی نیست و از معادن یا چشمه ها برداشت نمی گردد، بلکه همین آب آشامیدنی معمولی است که باردیگر تصفیه می شود. یعنی آب معمولی را باردیگر تصفیه می کنند تا از نظر عامل های سلامتی کاملا مورد اطمینان باشد و بعد بسته بندی می کنند. بر این اساس پیگیری شده، برندی که آب شرب است، روی آن "آب آشامیدنی" و آن که از چشمه ها و معادن برداشت شده، "آب معدنی" نوشته شود.
گفتنی است حداقل قیمت آب بسته بندی نیم لیتری ابتدای سال جاری ۳۰۰۰ تومان بود که حالا به ۴۰۰۰ تومان رسیده است.1400/07/25
08:47:47
5.0 / 5
420
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
گل چرم