رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی تاكید كرد؛

ضرورت اصلاح ساختار نامناسب حاکم بر بخش کشاورزی

ضرورت اصلاح ساختار نامناسب حاکم بر بخش کشاورزی

گل چرم: رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی بر ضرورت اصلاح ساختار نامناسب حاکم بر بخش کشاورزی و بروکراسی اداری حاکم بر آن تاکید نمود.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، اکبر فتحی عصر امروز دوشنبه در جلسه بررسی عملکرد و چالش های پیشروی بخش کشاورزی که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی انجام شد اظهار داشت: در برنامه ریزی برای بخش کشاورزی باید استعدادهای استان در زیربخش های کشاورزی مدنظر قرار گیرد و بخش عمده توان و انرژی در این بخش ها متمرکز گردد.
وی از این برنامه ها تحت عنوان پروژه های شاخص یاد کرد که علاوه بر کارهای روتین کشاورزی در هر شهرستان نسبت به استعدادها، پتانسیل ها و فرصت ها و تهدیدهای آن شهرستان تعریف شده است.
وی در مورد دلیلهای عدم موفقیت و عملی نشدن برخی پروژه ها، در وهله اول به ساختار نامناسب حاکم بر بخش کشاورزی و بروکراسی اداری اشاره نمود و تمامی چالش های پیش روی بخش کشاورزی را ناشی از دو علت عمده عدم وجود نظام بهره برداری متناسب با شرایط استان و در مقیاس بزرگ تر در کل کشور و ناکارآمدی تجاری محصولات کشاورزی دانست.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان به لزوم اصلاح این ساختار نامناسب، گفت: عملی شدن و به نتیجه رسیدن استراتژی های مدنظر در ادارات تابعه سازمان جهادکشاورزی نیازمند تغییراتی در ساختار تصمیم گیری این سازمان ها و نقش رییس سازمان جهادکشاورزی در این تصمیم گیری ها است.
فتحی ضمن اشاره به هماهنگی های لازم در زمینه آب و خاک اظهار داشت: کارهای بخش کشاورزی تابعی از کارهای بخش آب و خاک است پس هماهنگی با شرکت آب منطقه ای باید بسیار نزدیک تر و عمیق تر باشد، سازمان آب به اجرائی نمودن شبکه اصلی آب در یک پروژه اقدام می نماید و سازمان جهاد کشاورزی نیز به اجرای شبکه فرعی پروژه دیگری می پردازد که به سبب محدودیت اعتبارات هر دو پروژه نیمه کاره باقی می ماند این امر نیز ضرورت اصلاح ساختارها را نشان میدهد.
وی در ادامه عنوان نمود: باوجود حاکم بودن شرایط خشکسالی و کم آبی، در مزارع شاخص طرح جهش تولید تا ۳ تن در هکتار محصول برداشت شده است.
وی در این راستا به شناسایی ارقام سازگار با شرایط دیم که بتواند با یک دفعه آبیاری عملکرد بالایی داشته باشد اشاره نمود که قابل جایگزین کردن ارقام آبی در زمینه دریاچه ارومیه است.

ضرورت استفاده از توان علمی شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این نشست اظهار داشت: در کنار بخش خصوصی باید از ظرفیت علمی دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی و آموزشی در بخش کشاورزی استفاده نمود.
علی جهانگیری اظهار داشت: تحول زمانی ایجاد می شود که تغییرات بدون نیاز به بررسی و تحقیق با چشم دیده شود.
وی با اشاره به تأثیر سرمایه گذاری های زیربنایی بر سرمایه گذاری های بخش خصوصی اظهار داشت: باید اقداماتی صورت گیرد که مسائل دانش بنیان و تحقیقاتی به شکل پروژه بررسی و اجرائی شود که در دولت جدید در صورت شناسایی و تأیید پروژه، امکان اجرائی شدن قابل تحقق است و مدیران بخش کشاورزی برای رسیدن به این هدف باید برنامه ریزی مناسب و بموقع انجام دهند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی با تاکید بر اجرای طرح های توسعه در دوره ای کمتر از ۵ سال اظهار داشت: اگر برنامه ریزی ها علمی و دقیق باشد و اقدامات بموقع و فنی اجرا شود و البته کشور با مشکلات خاصی مثل تحریم و بیماری مواجه نباشد، می توان طرح های توسعه ای را در کمتر از ۵ سال به مرحله بهره برداری رساند.
وی به بررسی پتانسیل و ظرفیت اجرای هر طرح و پروژه ای باتوجه به منطقه ای که طرح اجرا می شود اصرار کرد و اظهار داشت: باید در اجرای هر طرح کشاورزی وضعیت نیروی کار و منابع انسانی، شرایط آب و هوایی، ظرفیت آب و خاک، حمل و نقل، مخاطرات و تأثیر اجرای طرح در منطقه و برآورد هزینه کلی پس از اجرای طرح توجه گردد.
جهانگیری با تاکید بر عدم توجه به انباشت سرمایه و سرمایه گذاری در زمان مناسب اظهار داشت: نرخ راندمان در دهه ۹۰ حدود صفر و منفی بوده که به سبب عدم برنامه ریزی و سرمایه گذاری در چند سال قبل است.
وی اضافه کرد: عدم استفاده از ابزارها و ماشین آلات کشاورزی و تکنولوژی می تواند به از میان رفتن کشاورزی و اقتصاد مبتنی بر کشاورزی در طول زمان لطمه بزند.
وی با اعلان اینکه هم اکنون افزایش راندمان با تولید چند برابری امکان پذیر است، اضافه کرد: باید از ظرفیت بخش های خصوصی بهره برد و به ظرفیت و امکانات دولت در قالب سازمان جهاد کشاورزی اکتفا نکرد چونکه این ظرفیت محدود است و امکان افزایش راندمان تنها بوسیله ظرفیت دولت وجود ندارد.
وی اضافه کرد: در کنار بخش خصوصی باید از ظرفیت علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی به درستی بهره برد چونکه در دنیای امروز علم می تواند راه های جدید و کم هزینه تر برای افزایش راندمان عرضه نماید.


منبع:

1400/07/27
10:04:57
5.0 / 5
785
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
گل چرم