بر اقتصاد استان تهران چه گذشت؟

بر اقتصاد استان تهران چه گذشت؟

اتاق بازرگانی تهران در گزارشی جدید به بررسی وضعیت اقتصادی استان تهران پارسال پرداخته که نشان از افت جدی فعالیت در حوزه خدمات دارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، با شیوع کرونا، حوزه خدمات بیشترین صدمه را دید و هرچند محدودیت ها در هفته های گذشته قدری کاسته شده اما همچنان خیلی از فعالیت ها در حوزه خدمات با محدودیت مواجهند در این میان، استان تهران که بالاترین فعالیت در این بخش را دارد هم با رشد منفی در این عرصه مواجه بوده است.
معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران با استناد به داده های مرکز آمار، گزارشی از وضعیت شاخصهای کلان اقتصادی استان تهران تهیه و عرضه کرده است. این گزارش که نگاهی واقع گرایانه به شاخص هایی چون بازار کار، تولید ناخالص داخلی، فعالیتهای اقتصادی و رشد اقتصادی استان دارد، تحقق رشد ۷.۶ درصدی در سال ۱۴۰۱ را که برای استان تهران هدفگذاری شده، در هاله ای از تردید قرار می دهد.
ازاین رو در شرایطی که میانگین رشد سالانه استان تهران، طی دهه ۱۳۹۰، حدود ۲.۵ درصد و میانگین رشد سالانه، طی بازه زمانی ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶ حدود ۳.۹ درصد بوده است، تعیین موتورهای محرک و عوامل مسلط رشد سال ۱۴۰۱ برای تحقق نرخ رشد پیشبینی شده، ضروری عنوان شده است.
این گزارش ضمن اشاره به خصوصیت های جغرافیایی و جمعیتی استان تهران آورده است: تهران با مساحت حدود ۱۳.۵ هزار کیلومتر مربع و جمعیت ۱۳.۹۷ میلیون نفری رتبه ۲۹ام از حیث سطح و رتبه نخست از حیث جمعیت را در بین استانهای کشور داراست. نرخ شهرنشینی در استان تهران ۹۴.۳ درصد بوده در حالیکه میانگین این نرخ در کل کشور ۷۵.۴ درصد است. استان تهران پس از استان قم در رتبه دوم از لحاظ نرخ شهرنشینی در کشور قرار گرفته است.
معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران در ادامه این گزارش آورده است: به استثنای نرخ بیکاری، سایر مولفه های بازار کار استان تهران در مقایسه با میانگین کل کشور، مطلوب نمی باشد. نسبت اشتغال در استان در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۶.۹ درصد بوده که رقم بسیار کمی است. در این سال، از جمعیت فعال اقتصادی استان تهران کاسته و در مقابل به جمعیت غیرفعال افزوده شد. خروج بخشی از جمعیت از بازار کار و پیوستن آنها به جمعیت غیرفعال بیشتر از همه در چارچوب افزایش تعداد خانه دار و سایر بروز کرده است.
این گزارش ضمن اشاره به این که تولید ناخالص داخلی اسمی استان تهران طی دهه ۱۳۹۰ با رشد قابل توجهی همراه بوده و تقریباً ۸ برابر شده، آورده است: تغییرات قابل توجهی به لحاظ سهم استان در تولید ناخالص داخلی کشور اتفاق نیفتاده است. بگونه ای که در سال ۱۳۹۹، سهم استان تهران در کل تولید ناخالص داخلی کشور با رقم ۱۷۶ هزار میلیارد تومان حدود ۲۲.۴ درصد بوده که تقریباً معادل سهم آن در سال ۱۳۹۶ است. بالاترین سهم استان از تولید ناخالص داخلی کشور در ارتباط با سال ۱۳۹۴ با رقم حدود ۲۴ درصد است.
بر طبق این گزارش، با تشدید تحریم در سال ۱۳۹۷ و همراه شدن آن با همه گیری کرونا در دو سال گذشته، روند تولید در کشور مختل شد که شدت تأثیر اتفاقات مزبور بر استان تهران طی دو سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ کمتر از کل کشور بود ولی در سال ۱۳۹۹ روند تولید استان معکوس و نزولی شد در حالیکه در کل کشور صعودی بود.
این گزارش همینطور به نقش پررنگ استان تهران در ایجاد ارزش افزوده کشور در بخش خدمات اشاره کرده و آورده است: بخش خدمات بخصوص در حوزه فعالیت اطلاعات و ارتباطات و فعالیتهای مالی و بیمه، نقش عمده ای در ایجاد ارزش افزوده ایفا می کنند. حدود ۷۹ درصد از کل ارزش افزوده، در حوزه اطلاعات و ارتباطات و ۶۵ درصد از ارزش افزوده فعالیتهای مالی و بیمه توسط استان تهران تولید می شود. کمترین سهم استان در ارتباط با استخراج معدن با سهم ۰.۷ درصدی و بخش کشاورزی با سهم ۴.۴ درصدی از کل ارزش افزوده بخش های مرتبط در کشور است.
در این گزارش آمده است که طی دهه ۱۳۹۰ در اکثر سال ها، رشد اقتصادی استان تهران هم راستا با رشد اقتصادی کشور بوده؛ به این معنا که استان تهران، اغلب بعنوان عاملی تعیین کننده در جهت رشد یا تضعیف ارزش افزوده کل کشور عمل کرده است. به صورتی که در سال ۱۳۹۹، سهم استان تهران در رشد یک درصدی تولید ناخالص داخلی کشور، حدود منفی ۰.۰۱ واحد درصد بوده است. مشارکت منفی استان تهران در رشد اقتصادی کشور طی این سال، بیشتر از هر چیز، به علت رشد منفی فعالیتهای خدماتی در ارتباط با تأمین جا و غذا و همینطور کاهش ارزش افزوده خدمات در ارتباط با فعالیتهای هنری و تفریحی به علت انتشار کرونا بوده که این استان را به شدت تحت تأثیر قرار داده است.
منبع:

1400/08/08
09:27:51
5.0 / 5
460
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
گل چرم