توافق آمریکا و اتحادیه اروپا برای حذف تعرفه های دوران ترامپ

توافق آمریکا و اتحادیه اروپا برای حذف تعرفه های دوران ترامپ

گل چرم: آمریکا و اتحادیه اروپا به توافق برای حل اختلاف بلندمدت بر سر تعرفه های واشنگتن روی واردات فولاد و آلومینیوم این منطقه نزدیک شده اند.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، منابع آگاه که مایل نبودند نامشان فاش شود، اعلام نمود مذاکره کنندگان آماده رسیدن به توافقی هستند که احیانا تا اختتام هفته اعلام می شود. دو طرف تلاش می کنند قبل از اول دسامبر که مقرر است تعرفه های اروپایی دو برابر شود، به توافق برسند.

این اختلاف در سال ۲۰۱۸ بعد از آن شروع شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا با استناد به ریسکهای متوجه امنیت ملی، تعرفه هایی روی واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا، آسیا و نقاط دیگر وضع کرد. اتحادیه اروپا متعاقبا تلافی کرد و محصولات آمریکایی شامل موتورسیکلتهای هارلی دیویدسون، جینهای لوی اشتراوس و ویسکی بوربون را هدف گرفت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آمریکا و اتحادیه اروپا سرگرم مذاکره درباره یک سیستم سهمیه نرخ تعرفه هستند که اجازه می دهد کشورها مقادیر مشخصی از یک محصول را با نرخ تعرفه پایینتر به کشورهای دیگر صادر کنند اما صادرات بالاتر از سقف تعیین شده مشمول تعرفه های بالاتر می شود.

سه منبع مطلع به رویترز اعلام کردند که جزئیات این توافق همچنان در دست بررسی می باشد و به کشورهای اتحادیه اروپا اجازه می دهد تحت سیستم سهمیه نرخ تعرفه، سالانه ۳.۳ میلیون تن فولاد بدون تعرفه به آمریکا صادر کنند. یکی از این منابع آگاه اظهار داشت: توافق روی فولاد حاصل شده و بزودی اعلام خواهد شد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به دنبال ترمیم روابط با متحدان اروپایی است و در عین حال دنباله روی سیاست دوران ریاست جمهوری ترامپ برای مقابله با شیوه های اقتصادی دولت چین است که به رشد بیش از اندازه ظرفیت فولادسازی و سرازیر شدن آن به بازار جهانی منتهی شد.

یک منبع مطلع اظهار داشت: ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا در دیدار روز جمعه با بایدن که در حاشیه جلسه سران گروه جی ۲۰ در رم برگزار شد، ضرورت حل مسائل تجاری را بیان کرد.

این توافق ممکنست قیمت فولاد آمریکا را که به بالای ۱۹۰۰ دلار در هر تن رسیده است، پایین بیاورد. صنعت این کشور قادر به پاسخگویی به افزایش تقاضا بعد از تعطیلیهای مربوط به محدودیتهای کرونائی نیست و این امر به افزایش تورم قیمت برای محصولات تولید شده در آمریکا همچون خودرو منجر گردیده است.

حجم فولاد بالای ۳.۳ میلیون تن مشمول تعرفه می شود اما وضعیت بدون تعرفه شامل حدود یک میلیون تن محصولات فولادی اتحادیه اروپا می شود که قبل از این استثنای تعرفه ای وزارت تجاری آمریکا را دریافت کرده بودند.

این توافق تعرفه جهانی شامل ۲۵ درصد برای واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصد روی آلومینیوم را که در دوران ترامپ وضع شدند، تغییر نمی دهد اما بخش قابل توجهی از صادرات فولاد اروپا به آمریکا را از این تعرفه معاف می کند. اروپا قبل از وضع تعرفه ها از طرف دولت ترامپ در مارس سال ۲۰۱۸، سالانه حدود پنج میلیون تن فولاد به آمریکا صادر می کرد.

کاترین تای، نماینده تجاری آمریکا مقرر است روز سه شنبه در واشنگتن برای مدیران صنعت فولاد آمریکا سخنرانی کند. این صنعت و اتحادیه کارکنان فولاد، دولت بایدن را برای حفظ تعرفه ها و پشتیبانی از افزایش سرمایه گذاری جدید از سال ۲۰۱۸ تحت فشار قرار داده اند.

طبق گزارش رویترز، هنوز جزئیات مربوط به آلومینیوم موجود نیست. یک منبع مطلع صنعتی اظهار داشت: انتظار می رود قطعنامه ای در امتداد توافق برای حل اختلاف مربوط به صادرات کلی فلزات گنجانده شود. آمریکا اجازه می دهد واردات بدون تعرفه فولاد از مکزیک و کانادا که شرکای توافق تجارت آمریکای شمالی هستند، وارد شود اما مکانیزمی وجود دارد که اجازه می دهد در صورت افزایش غیرمنتظره حجم واردات، تعرفه هایی وضع شوند.

منبع:

1400/08/09
12:10:56
5.0 / 5
492
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گل چرم