مدیركل صنایع نساجی، پوشاك و سلولزی مطرح كرد

محدودیتی برای تامین مواد اولیه از محل واردات نداریم

محدودیتی برای تامین مواد اولیه از محل واردات نداریم

گل چرم: طبق گفته مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی افزایش قیمت های پوشاک زمستانی عمدتا ناشی از افزایش قیمت جهانی مواد اولیه ابتدای زنجیره تولید، نرخ ارز و نیز هزینه های سربار تولید است و محدودیتی برای تامین مواداولیه از محل واردات وجود ندارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بتازگی عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از افزایش میانگین ۴۰ درصدی قیمت پوشاک زمستانی اطلاع داد و اظهار داشت که افزایش قیمت در پارچه هایی که مواد اولیه داخلی دارند بیشتر بوده و علت این وضعیت تصمیمات وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه محدودیت واردات بعضی از این مواد است، تا جایی که برخی مواد اولیه تولید داخل افزایش قیمت بیش از ۱۰۰ درصدی داشته اند.
البته به قول او علاوه بر محدودیت واردات مواد اولیه داخلی، در زمینه واردات نخ و پنبه رانت و انحصارهای عجیب و غریب وجود دارد که دلیل دیگر افزایش قیمت بیشتر مواد اولیه داخلی از خارجی است.
به دبنال انتشار این خبر افسانه محرابی، مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی به ایسنا توضیحاتی ارائه کرده است.
به قول این مقام مسئول هم اکنون واردات پنبه دارای محدودیت خاصی نیست و مرجع بررسی ثبت سفارشات مربوطه نیز وزارت جهادکشاورزی است. همینطور واردات الیاف یاد شده در شش ماهه ابتدایی سالجاری حدود ۳۶ هزارتن و تقریباً معادل با مدت مشابه سال قبل بوده است.
او همینطور ضمن اشاره به این که مهم ترین مواداولیه زنجیره نساجی و پوشاک پنبه و پلی استر است، تصریح کرده که افزایش قیمت جهانی پنبه از حدود ۱.۶۰ دلار پارسال به حدود ۲.۶۰ دلار درسال جاری و افزایش قیمت پایه عرضه چیپس پلی اتیلن ترفتالات نساجی در بورس کالا از حدود ۱۴ هزار تومان در مهرماه سال قبل به حدود ۲۴ هزار تومان در مهر ماه سالجاری، از دلیلهای رشد قیمت انواع نخ است.
وی در ادامه از تولید داخلی مناسب نخ های سیستم پنبه ای به میزان حدود ۲۸۰ هزار تن در سال اطلاع داده و گفته که مدیریت واردات این محصول با رویکرد تنظیم گری در طول زنجیره تولید و در قالب قواعد و ضوابط ابلاغی صورت می گیرد. بدین ترتیب ضوابط ابلاغی محدودیتی را برای واردات آن فراهم ننموده، به طوریکه میزان واردات نخ های مذکور در شش ماهه اول سالجاری با ۲ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است.
ازاین رو طبق گفته های این مقام مسئول توان تولید مناسب بخش عمده مواداولیه در صنایع نساجی در کشور وجود دارد، هیچگونه محدودیتی برای تامین مواداولیه از محل واردات وجود ندارد و موضوع افزایش قیمت ها، به طور عمده ناشی از افزایش قیمت جهانی مواد اولیه ابتدای زنجیره تولید، نرخ ارز و نیز هزینه های سربار تولید بوده است.
منبع:

1400/08/19
12:22:44
5.0 / 5
541
تگهای خبر: اتحادیه , تولید , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم