یك مقام مسئول؛

دستاوردهای علمی کشاورزی با اقدامات ترویجی به عرصه منتقل شود

دستاوردهای علمی کشاورزی با اقدامات ترویجی به عرصه منتقل شود

به گزارش گل چرم رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: دستاوردهای علمی تنها با تبدیل به دستورالعمل ترویجی قابل ارائه در عرصه اثربخش خواهد بود.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید مجتبی خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در مراسم افتتاحیه نهمین همایش علوم علف های هرز ایران که روز سه شنبه ۲۵ آبان ماه در سالن پیام موسسه آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد، ضمن اشاره به شعار این همایش با عنوان «ترویج مدیریت پایدار علف های هرز گامی به سمت امنیت غذایی» عنوان کرد: این شعار ضمن اشاره به بحث امنیت غذایی بسیار هوشمندانه انتخاب شده است. خیام نکویی اضافه کرد: در وضعیت امنیت غذایی دنیا تغییرات معناداری بوجود آمده و دسترسی به منابع غذایی نسبت به گذشته محدود شده است. معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در بحث مبارزه با علف های هرز و دیگر مقوله های کشاورزی، دستاوردهای علمی زیادی داریم که تا به دستورالعمل ترویجی قابل عرضه در عرصه تبدیل نشوند، اثربخش نخواهند بود. وی مباحث زیست محیطی و سلامت را دو دغدغه اصلی مردم دنیا معرفی نمود و اظهار داشت: مدیریت های تلفیقی و بیولوژیکی در مبارزه با علف کش ها باید افزایش پیدا کند که میزان سلامت مردم و محیط زیست را تضمین نماییم. خیام نکویی اضافه کرد: همینطور مدیریت منابع آبی و ورود تکنولوژی های جدید با استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان را پیشنهاد می کنم. رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن اشاره به آمار ضایعات در محصولات کشاورزی، تصریح کرد: در کشور ما که شرایط خاص تری در محدودیت ها داریم، پرداختن به مباحث علمی مقوله آفات بخصوص علف هرز، مدیریت، کنترل و مبارزه با علف های هرز با در نظر گرفتن کل زنجیره حائز اهمیت می باشد.
خیام نکویی ضمن ارج نهادن به برگزاری این چنین همایشی اظهار داشت: ما در تببین تاثیرگذاری اقتصادی تولیدات علمی در افزایش کمی و کیفی تولیدات کشاورزی کشور و تأثیر این امر در ضریب امنیت غذایی خوب ورود پیدا نکرده ایم و برای مثال باید مشخص شود، مبارزه با علف های هرز در افزایش تولید محصولات استراتژیک چه نقشی داشته است.
در این مراسم، علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی هم با اشاره به اینکه در شرایط تحریم نقش تحقیقات بخصوص در بحث امنیت غذایی بسیار حائز اهمیت می باشد اظهار داشت: چالش امنیت غذایی از دیرباز با بشر بوده است ازاین رو نباید غفلت کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به این که مهم ترین عنصر استقلال کشور امنیت غذایی است اظهار نمود: از آنجاییکه ۷۵ درصد از تولید کشور بخصوص محصولات استراتژیک به بخش زراعی اختصاص دارد، مبحث مبارزه با علف های هرز از مرحله پایش و آبیاری تا برداشت و همه مراحل زراعی باید به صورت ویژه پیگیری و صورت گیرد.
مهاجر بیان نمود: بحث تناوب کشت مطرح است و بیشترین چالش ها در محصولات پاییزه بخصوص گندم، جو و کلزا است.
وی اظهار داشت: با افزایش سطح زیر کشت و اصلاح آبیاری، استفاده از کشت ردیفی، خاک ورزی خوب در مزرعه و دیگر روش ها باید تلاش نماییم میزان مبارزه با علف های هرز بیشتر فیزیکی باشد تا شیمیایی.
این مقام مسئول اضافه کرد: در مبارزه تلفیقی و تناوب کشت بخصوص در محصول گندم با پهن برگ ها و در کلزا با نازک برگ ها مبارزه شود و با عنایت به این که تغییرات اقلیمی دنیا نوع روش زندگی علف های هرز را تغییر داده است، انتظار می رود با مطالعات جدید و کاهش مصرف سموم شیمیایی مشکل علف های هرز را به حداقل برسانیم.


منبع:

1400/08/26
11:42:05
5.0 / 5
439
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گل چرم