سنجش غلظت محلول ها با دستگاه ایران ساخت

سنجش غلظت محلول ها با دستگاه ایران ساخت

پژوهشگران یکی از شرکتهای دانش بنیان موفق به ساخت تجهیز فناورانه و پیشرفته ای شدند که به کمک آن می توان غلظت محلول های مختلف را مورد سنجش قرار داد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، وهاب سلگی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار نمود: رفرکتومتر برای اندازه گیری و نمایش غلـظت محلول های شفاف و غیر شفاف در آزمایشگاه های تحقیقاتی و واحدهای کنترل کیفی کارخانجات صنعتی طراحی شده است.
وی افزود: سهولت استفاده، دقت و قابلیت اطمینان بالا در اندازه گیری، دستگاه رفرکتومتر ایران ساخت را به یک انتخاب مناسب برای صنایع، شرکت های دانش بنیان تولیدی و مراکز تحقیقاتی تبدیل نموده است. این تجهیز آزمایشگاهی، با اندازه گیری ضریب شکست نور و انجام محاسبات پیچیده و چند مرحله کالیبراسیون، غلظت نمونه مورد نظر را در واحد بریکس و ضریب شکست اندازه گیری می کند.
سلگی اشاره کرد: تمامی مدلهای رفرکتومتر برای گستره وسیعی از کارکردها همچون صنایع غذایی، صنایع دارویی، صنایع شیمیایی، صنایع پتروشیمی، صنایع نوشیدنی و بهداشتی مناسب می باشد. رفرکتومتر آزمایشگاهی همانطور که از اسم آن مشخص است، وسیله ای است برای اندازه گیری دقیق غلظت و ضریب شکست محلول ها در واحد بریکس که در صنایع مختلف تولیدی و تبدیلی و همین طور در آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کاربردهای فراوانی دارد.
وی ادامه داد: اندازه گیری غلظت تعدادی از اسیدها و مواد معدنی غیرآلی، آمونیاک، الکل، روغن های صنعتی، محصولات و حلال های آلی، محلول های نمکی، تعدادی از چسب ها و رنگ ها بواسطه رفرکتومتر ممکن می شود.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اشاره کرد: در صنایع موتور و وسایل نقلیه اندازه گیری غلظت ضدیخ، روان کننده ها و روغن ها از رفرکتومتر استفاده می شود. کنترل غلظت تعدادی از محلول های پسماند همچون مواردی است که رفرکتومتر در آن کاربرد دارد.
وی افزود: با تولید رفرکتومتر ایران ساخت، ۳۰ فرصت شغلی به وجود آمده است و صادرات آن به کشورهای ترکیه، افغانستان و رومانی نیز با موفقیت انجام شده است. رفرکتومتر ساخت این شرکت یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد.
سلگی، با اشاره به مزیت های رفرکتومتر تولید شده اظهار داشت: قابلیت تنظیم اتوماتیک دمای نمونه در درجه حرارت استاندارد، اندازه گیری سریع و زمان پاسخ کوتاه با قابلیت تنظیم ضریب میرایی از یک تا صد سیکل، مشاهده و تغییر پارامترهای دستگاه بوسیله مرکز، قابلیت تشخیص رسوب بر روی منشور به سبب ویسکوزیته سینماتیک بیش از اندازه و یا چسبندگی محلول، اعلام هشدار در وضعیت نامناسب کاری مانند خطا در ارتباط، قطع سیم، افزایش دما و کاهش ولتاژ همچون خاصیت های دستگاه رفرکتومتر ایران ساخت است.
وی اشاره کرد: ایزوله بودن در مقابل ارتعاشات الکتریکی، مکانیکی، گرد و غبار و رطوبت و ایمن بودن در مقابل شست و شوی منشور دما با مواد اسیدی و قلیایی از دیگر خاصیت های رفرکتومتر است که در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت به معرض نمایش گذاشته می شود.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت ۲۳ آذرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افتتاح می گردد و تا ۲۶ آذرماه سال جاری بصورت حضوری میزبان شرکت کنندگان بوده و در طول سال بصورت مجازی برقرار خواهد بود. تولیدکنندگان، بیش از ۹هزار محصول فناورانه در زمینه خدمات، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت را در قالب این رویداد ارائه می دهند که جزییات این محصولات و شرکتها در وب سایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت به آدرس https: //iranlabexpo.ir قابل مشاهده می باشد. در این برنامه حمایتی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قسمتی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را بر طبق سطح بندی تجهیزات در نمایشگاه پرداخت می کند.1400/08/29
20:34:38
5.0 / 5
538
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
گل چرم