معاون وزیر جهاد كشاورزی:

۴۰ درصد باغات خرمای کشور فرسوده است

۴۰ درصد باغات خرمای کشور فرسوده است

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر لزوم نوسازی نخیلات اظهار داشت: حدود 40 درصد باغات خرمای کشور فرسوده است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، محمدمهدی برومندی بامداد چهارشنبه در مراسم سومین میز ملی خرما در دشتستان گفت: سیاستگذاری در وزارت جهاد کشاورزی تغییر کرده و منطبق با برنامه اعلامی وزیر به مجلس در روز رأی اعتماد است و برنامه ریزی گسترده ای برای تحقق این برنامه ها صورت گرفته است.
وی اشاره کرد: کمیسیون کشاورزی مجلس این دوره با دوره های گذشته تفاوت جدی دارد و در بودجه ۱۴۰۰ این احساس را در دولت و مجلس داشتیم که بودجه رنگ و بوی کشاورزی گرفته و برای اولین بار بود.
برومندی با اعلان اینکه برای اولین بار به بخش کشاورزی قدرت داده شد، افزود: تفکر وزارت جهاد کشاورزی این است که بخش کشاورزی امنیت و قدرت تولید می کند و سه رکن اساسی دارد که شامل مجلس، دولت و تشکل ها و تولیدکنندگان و انجمن ها و تشکل های وابسته به بخش کشاورزی است.
وی با اعلان اینکه کمیسیون کشاورزی برای دولت در زمینه کشاورزی تولید قدرت کرده است اظهار داشت: قائم مقام در وزارت جهاد کشاورزی برای حفظ و ارتقای سطح امنیت غذایی کشور تشکیل شده است و دولت درحال ساختاربخشی به این حوزه است.
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی افزود: سه میلیون هکتار باغ در کشور است و ۲۴ میلیون تن محصولات باغی تولید می شود که استان بوشهر با تولید ۳۵۰ تن محصولات باغاتی از قطب های تولید در زمینه باغبانی است.
وی بیان کرد: حدود ۴۰ درصد نخلستان های کشور فرسوده است، آب وخاک استفاده می شود ولی بازدهی لازم را ندارند، سالهای قبل اعتبارات خاصی به این مساله اختصاص نیافته است.
بودجه رنگ و بوی کشاورزی گرفته است
برومندی با اعلان اینکه از سه میلیون هکتار باغ ۳۰ درصد آن فرسوده است اضافه کرد: امسال بودجه رنگ و بوی کشاورزی گرفته و وظیفه داریم از مجلس تشکر و قدردانی نماییم.
وی بیان کرد: در دولت جدید و برنامه تحولی وزیر جهاد کشاورزی برای اصلاح و احیای باغات و تاری سازی و تولید نهال اقدامات خوبی مدنظر قرار گرفته است.
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در تلاش هستیم در بودجه ۱۴۰۱ در زمینه باغبانی بعنوان یک حوزه ارزآور نگاه ویژه ای داشته باشیم، حوزه ارزآور دیگر حوزه شیلات است
وی اضافه کرد: متناسب با سفرهای رییس جمهور به استانهای مختلف سیاستگذاری می شود و در مورد خرما اتفاقات مثبتی درحال اتفاق است.
برومندی افزود: در زمینه خرما یکی از موضوعات بسیار مهم مربوط به نهال است، حفظ گونه های بومی دراین زمینه مدنظر مقرر است.
اصلاح و نوسازی، زنجیره خرما
وی اشاره کرد: حوزه باغبانی برای ما بسیار مهمست و خرما هم اهمیت به سزایی دارد، سعی شده اصلاح و نوسازی، زنجیره خرما از تولید تا بسته بندی و فرآوری و تجارت با قدرت دنبال شود.
برگرداندن اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی
برومندی افزود: یکی از اقدامات مهم که مجلس انجام داد، برگرداندن اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی است که بازار را بهتر کنترل کند.
وی اشاره کرد: صادرات یکی از اولویت های جدی ما است و جهاد کشاورزی این مساله را با قدرت دنبال می کند و رابطه خوبی با وزارت صمت برای توسعه صادرات داریم.
برومندی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در صورتیکه احساس کند تولید ضربه می خورد و کشاورزان متضرر می شوند با در نظر گرفتن سود کشاورزان، نسبت به تعیین قیمت تضمینی اقدام می کند.
هیچ تصمیمی بدون بخش خصوصی اتخاذ نمی شود
وی با تاکید وزیر جهاد کشاورزی هیچ تصمیمی بدون بخش خصوصی اتخاذ نمی گردد اضافه کرد: دیگر خبری از تصمیمات ناگهانی به کشاورزی ضربه می زد نخواهیم بود.
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: باید برای توسعه مکانیزاسیون باغات در کشور اقدامات لازم صورت گیرد و برنامه ریزی انجام شده و تلاش می شود که اعتبارات موردنیاز هم به این بخش اختصاص پیدا کند.

1400/09/11
23:45:50
5.0 / 5
508
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گل چرم