یافته های یک تحقیق درباره مشکل مهم مرغداری ها

یافته های یک تحقیق درباره مشکل مهم مرغداری ها

گل چرم: بررسی پژوهشگران گروه علوم دامی دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران درباب عملکرد سویه های جوجه گوشتی داخلی و وارداتی نشان داد که عملکرد فعلی هر دوی این سویه ها، در مرغداری های سطح کشور حداقل 25 درصد کمتر از توان واقعی آنهاست.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، محققان گروه علوم دامی دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با هدف آزمایش ارزیابی و مقایسه عملکرد جوجه گوشتی سویه داخلی «آرین» با سویه وارداتی «راس»، تحقیقی انجام دادند.

نتایج این تحقیق نشان داده است که سرعت رشد و نیازهای غذایی این دو سویه تفاوت معناداری دارد و نسبت عملکرد سویه آرین که مرغداران به دست می آورند، ۵۰۰ گرم کمتر از عملکردی است که دانشگاه تهران در این تحقیق به دست آورده است.

بر اساس نتایج تحقیق پژوهشگران دانشگاه تهران، مشخص شد عملکرد سویه آرین بسیار بهتر از مقادیر ارائه شده در راهنمای پرورش آن در بازار بوده است.

دکتر مجتبی زاغری، عضو هیأت علمی گروه علوم دامی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران درباره اهداف و ضرورت انجام این تحقیق، اظهار داشت: این تحقیق در پی ایجاد مشکل و انتقاد بازار نسبت به سویه آرین انجام شد. در نتیجه تحقیق، با اثبات کیفیت مطلوب این سویه مشخص شد که وزن کم محصولات سویه آرین در بازار به سبب شرایط محیطی مرغداری ها به لحاظ بهداشت محیط و تغذیه بوده و به این نتیجه رسیدیم که از این سویه در بازار به درستی بهره برداری نشده است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، این آزمایش در آشیانه پرورش آزمایش های بیولوژیک گروه مهندسی علوم دامی دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران انجام شده است.

بر اساس این تحقیق، در مقایسه با گزارش ها، عملکرد فعلی هر کدام از سویه های گوشتی «آرین» و «راس» در سطح کشور حداقل ۲۵ درصد کمتر از توان واقعی آنهاست.

دکتر زاغری، مجری این پژوهش اشاره کرد: باتوجه به عملکرد ضعیف هر دو سویه در سطح مرغداری های کشور لازم است بمنظور استفاده بهینه از نهاده ها (دان، جوجه و انرژی) در رویه های کنترل سلامت و بهداشت و تغذیه و همین طور شرایط پرورش گله های گوشتی تحول ایجاد شود.

در این تحقیق پیشنهاد شده است باتوجه به بازدهی پایین تر استفاده از مواد مغذی، سرعت رشد هفته اول و بالا بودن فشار خون سرخرگ ریوی و عوارض آن در سیستم تنفس و گردش خون خروس های سویه آرین که منجر به بروز عارضه آسیت می شود و ناشی از ۲۰ سال حرکت تک بعدی در راه اصلاح نژاد لاین آرین بوده است، لازم است تدوین برنامه های ارتقا و اصلاح نژاد سویه آرین در اولویت قرار گیرد.

منبع:

1400/09/24
13:19:53
5.0 / 5
438
تگهای خبر: بازار , كشاورزی , كیفیت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
گل چرم