سود 18 میلیارد دلاری ترکیه از سریال هایش!

سود 18 میلیارد دلاری ترکیه از سریال هایش!

گل چرم: دبیر کمیته اقتصاد فرهنگ اتاق تجاری تهران می گوید در صورتیکه ایران حضور در بازارهای صادراتی فرهنگی را فراموش کرده، ترکیه در سال 2019 صادرات فرهنگی خود با محوریت سریال و فیلم را به 18 میلیارد دلار رسانده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، در جریان نشست اعضای کمیته اقتصاد هنر اتاق تجاری تهران با رئیس سازمان توسعه تجارت، دو طرف بخش هایی از دغدغه های خود در زمینه مسائل هنری و امکان حضور صادراتی ایران در بازار این محصولات را مطرح نمودند.
در ابتدای این جلسه، دبیرکل اتاق تهران طی سخنانی، بخش هنر را یکی از بخش های مغفول در اقتصاد ایران توصیف کرد و اظهار داشت: به سبب اهمیت اقتصاد فرهنگ و هنر، در دوره اخیر هیات نمایندگان اتاق تهران، کمیته ای جهت بررسی و رسیدگی به مسایل فعالان این حوزه تشکیل شد که قوام آن چیزی از کمیسیون های تخصصی اتاق کم ندارد.
بهمن عشقی ابراز امیدواری کرد که در دوره آینده فعالیت اتاق تجاری تهران، فعالانی از حوزه فرهنگ و هنر به ترکیب هیئت نمایندگان راه پیدا کنند و فضای اقتصادی بهتری را برای حوزه هنر ترسیم کنند. وی در ادامه با اعلان اینکه در وضعیت تحریم، فرصت های اقتصادی محدود می شود، این تعبیر را به کار برد که «باید از آب کره گرفت». او اظهار داشت: در دوره تحریم، اقتصاد هنر می تواند برای کشور موثر واقع شود و امیدواریم اتاق تجاری تهران بتواند تسهیل کننده فضای کسب وکار در زمینه هنر باشد و در عین حال انتظارات اصحاب هنر را برآورده سازد.
در ادامه این جلسه، هادی حدادی، دبیر کمیته اقتصاد فرهنگ اتاق تهران، گزارشی از وضعیت اقتصاد محصولات خلاق در سال ۲۰۱۹ ارائه کرد و اظهار داشت: سهم اقتصاد خلاق در اقتصاد کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته از زیر یک درصد به حدود ۳۷ درصد رسیده است؛ برای مثال در کشوری مانند ترکیه، سهم اقتصاد خلاق در تولید ناخالص داخلی این کشور به بالای ۱۸ میلیارد دلار رسیده که نمود آن در تولید و صادرات محصولات فرهنگی مانند فیلم ها و سریال های تولید ترکیه قابل مشاهده می باشد.
او با اعلان اینکه سهم اقتصاد هنر در اشتغال نیروی کار کشورها به شدت رو به توسعه است، افزود: متاسفانه سهم اقتصاد هنر در اقتصاد ایران همچنان کمتر از یک درصد است. مساله این است که ایران به رغم برخورداری از جایگاه فرهنگی و بعد تمدنی به نسبت به رقبای منطقه ای، فاقد برنامه منسجم برای رونق بخشیدن به اقتصاد خلاق بوده و در این عرصه کم کاری صورت گرفته است.
حدادی در ادامه از ضرورت ترسیم یک چشم انداز با محوریت سهم صادرات، سهم اشتغال و افزایش مخاطبان آثار فرهنگی و هنری سخن گفت و نسبت به تثبیت جایگاه فرهنگ و هنر در دیپلماسی تاکید نمود. او همین طور با اشاره به این که تمرکز روی برخی شرکای منطقه ای مانند روسیه، هند، چین و منطقه اوراسیا و قفقاز می تواند در توسعه تجارت اقتصاد خلاق در کوتاه مدت موثر واقع شود، پیشنهاد کرد که در سازمان توسعه تجارت، میز تجارت محصولات فرهنگی و هنری راه اندازی شود. پیشنهاد دیگر حدادی ایجاد کارگروهی مشترک میان اصحاب هنر، سازمان توسعه تجارت و اتاق تجاری تهران بود که این پیشنهاد با اقبال حاضران این جلسه مواجه گردید.
در ادامه این جلسه، رییس سازمان توسعه تجارت پشت تریبون قرار گرفت تا از امکانات نهاد تحت مدیریت خود برای پشتیبانی از اقتصاد خلاق سخن بگوید.
علیرضا پیمان پاک با اشاره به این که دفتر صنایع خلاق بعنوان زیرمجموعه اداره کل خدمات فنی و مهندسی سازمان توسعه تجارت در حدود دو ماه اخیر فعال گردیده است، اظهار داشت: طی این مدت به مسائلی چون بازگشت ارز صادرات این محصولات، بلاکچین و رمزارز، انیمیشن و... ورود پیدا کرده ایم. ضمن آنکه، به دنبال تغییر ساختار وزارت صمت، میزهای کالایی در سازمان توسعه تجارت برچیده شده و ما بیشتر روی مسایل بین الملل متمرکز شده ایم. در حقیقت مسائل مربوط به کالاها را وزارتخانه دنبال می کند و اتفاقا وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت نیز از گذشته توجه ویژه ای به بخش اقتصاد خلاق داشته است.
او با اعلان اینکه صادرات آثار خلاق بعنوان مزیت رقابتی ایران شمرده می شود، توضیح داد: ادارات کل سازمان توسعه تجارت آمادگی دارند که به صادرکنندگان این محصولات خدمات ارایه کنند. دراین زمینه می توان در قالب نشست های تخصصی تصمیم گیری کرد.
پیمان پاک در ادامه، استفاده از ظرفیت رایزنان تجاری و فرهنگی برای توسعه تجارت محصولات خلاق را نیز مورد تاکید قرار داد. رییس سازمان توسعه تجارت همین طور با اشاره به فرصت های اشتغال و ارزآوری صادرات آثار هنری، نسبت به همراهی در برگزاری نمایشگاه های داخلی و خارجی اعلام آمادگی کرد.
منبع:

1400/10/13
09:41:25
5.0 / 5
481
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
گل چرم