معاون استاندار اردبیل:

تغییر کاربری اراضی کشاورزی در اردبیل ممنوع می باشد

تغییر کاربری اراضی کشاورزی در اردبیل ممنوع می باشد

به گزارش گل چرم معاون امور عمرانی استاندار اردبیل اظهار داشت: به صورت جدی باید جلوی تغییر کاربری اراضی کشاورزی به عناوین مختلف گرفته شود تا خالی شدن روستاها را از سکنه شاهد نباشیم.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، سیدکمال الدین میرجعفریان بامداد شنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی امور اراضی در سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار نمود: هرچند تغییر کاربری در اراضی درجه سه و چهار برای توسعه مراکز تولیدی و صنعتی با اثربخشی خاص انجام شده اما همچنان سفارش و تاکید ما بر این است تا اراضی درجه یک و دو کشاورزی به شکل مطلوب پاسداری و صیانت شوند و به هیچ وجه مجوز تغییر کاربری داده نشود.
وی تصریح کرد: عده ای از مسیرهای غیرقانونی کوشش می کنند از این اراضی به نفع خود سوءاستفاده کنند که باید مقابله جدی با این فرصت طلبان صورت گیرد تا جلوی ساخت و ساز و تغییر کاربری گرفته شده و همچنان توسعه کشت و زرع را شاهد باشیم.
معاون امور عمرانی استاندار اردبیل با قدردانی از تیزبینی دستگاههای انتظامی، قضایی و نظارتی در این عرصه بیان نمود: صدور سند تک برگی برای جامعیت شناسایی این اراضی و پیشگیری از تصرفات غیرقانونی بسیار ضروریست و باید امور اراضی نقشه جامع و دقیق در چارچوب بانک زمین را برای این اراضی تهیه و تدوین کند.
میرجعفریان لزوم همگرایی یگان های حفاظت در امور اراضی با راه و شهرسازی، منابع طبیعی و شهرداری را خاطرنشان کرد و اظهار داشت: در چارچوب نقشه راه این اراضی باید مورد صیانت قرار گیرند و در قالب قوانین با متخلفان برخورد شود.
وی ضمن اشاره به این که افزود: صدمه ها و خطراتی در مورد تعرضات و تصرفات و تغییر کاربری های غیر مجاز در اراضی ها اتفاق می افتد، اضافه کرد: اراضی کشاورزی برای حفظ و صیانت نیازمند فعالیتهای اثربخش تر می باشد.
میرجعفریان خاطرنشان کرد: باید اقتصاد و معیشت روستاییان مورد توجه قرار گیرد تا در کنار پیشگیری از مهاجرت افزایش بهره وری با تولید کیفی رقم بخورد.
معاون امور عمرانی استاندار اردبیل با انتقاد از تداوم روش آبیاری سنتی و غرق آبی در اراضی کشاورزی اضافه کرد: ۸۵ درصد آب استان در بخش کشاورزی مصرف می شود که ضروریست با آبیاری مدرن میزان مصرف در این بخش کاهش پیدا کند.
میرجعفریان اظهار داشت: ۲.۵ میلیارد مترمکعب آب مصرفی سالانه استان است که ۸۵ درصد آن برای اراضی کشاورزی صرف می شود در حالیکه میزان تولید و ارزش افزوده به دست آمده هیچ تناسبی با این آمار ندارد.
وی اظهار نمود: ضروریست تدبیری مناسب برای توانمندی اقتصاد روستایی بیندیشیم تا روستاها بیشتر از این خالی از سکنه نباشند و تولید مقرون به صرفه و بهره وری بالا زمینه توانمندی بیشتر را در این بخش مهیا کند.


منبع:

1400/11/10
00:02:28
5.0 / 5
426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گل چرم