عضو كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی

با واردات ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری موافقت شده است

با واردات ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری موافقت شده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه طرح ساماندهی صنعت خودرو جهت بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده اظهار داشت: دولت راهی جز تصویب این طرح نخواهد داشت، ضمن این که یکی از راه های جبران وضعیت کسری بودجه دولت، عوارض و حقوق گمرکی گرفتن شده از واردات خودرو خارجی است.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، اردشیر مطهری نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افت کیفی تولیدات خودروسازان داخلی در سالهای قبل به بی توجهی خودرو سازان به اعتراضات مردم و خسارت های جانی و مالی وارده به آنها اشاره و بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با تعدادی از تولیدکنندگان و فعالان صنعتی با این جمله که «کیفیت خودرو های داخلی خوب نیست و حق با مردم است» اعتراض های مردم را مورد تائید قرار دادند که لازم است مسئولان صنعت خودرو در همه سالهای قبل در مقابل خداوند متعال، وجدان خود، قانون و مردم پاسخگو باشند.

وی با اشاره به افزایش قیمت خودرو بعد از خروج آمریکا از برجام و بسته شدن مسیر واردات خودرو و معامله خودرو های خارجی با قیمت نجومی اظهار داشت: حالا که واردات خودرو ممنوع می باشد، بوسیله کانال های غیر رسمی خودروی خارجی با چندین برابر قیمت وارد می شود؛ بطوریکه قیمت آن برای مصرف کننده چند برابر قیمت واقعی است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب طرح آزادسازی مشروط واردات خودرو خارجی را اقدامی در جهت برون رفت از این وضعیت قلمداد کرد و اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی طرح آزادسازی مشروط واردات خودرو خارجی را به تصویب رساند که بازار خودرو های داخلی و خارجی بدان واکنش مثبت نشان داد و قیمت ها ریزش نسبتا خوبی را تجربه کردند. در بازار خودرو های داخلی قیمت ها بین ۲ تا ۷ میلیون و در بازار خودرو های خارجی قیمت ها گاهی تا ۱۰۰ میلیون تومان کم شد، اما با مخالفت شورای نگهبان با این طرح این سیر نزولی ادامه نیافت.

مطهری از کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت خودرو در صورت آزادسازی خودرو سخن گفت و اضافه کرد: بطور قطع تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بازار تنها بر خودرو های خارجی نخواهد بود. چنانچه در سال 97 با اجرای ممنوعیت واردات خودرو قیمت خودرو های داخلی همپای خودرو های خارجی تغییر نمود در وضعیت فعلی هم این مساله صادق است.

وی با اشاره به تصویب واردات خودرو در کمیسیون مجلس از واردات ماشین آلات سنگین معادن و راهسازی، تریلی، کامیون و اتوبوس در سال آینده آگاهی داد و اظهار نمود: بر طبق این مصوبه، با واردات ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری نیز موافقت شده و طرح ساماندهی صنعت خودرو نیز جهت بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس یازدهم اضافه کرد: دولت راهی جز تصویب این طرح نخواهد داشت، ضمن این که یکی از راه های جبران وضعیت کسری بودجه دولت، عوارض و حقوق گمرکی گرفتن شده از واردات خودرو خارجی است.

مطهری اجرای سیاست کنترل و نظارت بر واردات خودرو را در هدایت بازار خودرو به سمت قیمت های منطقی، ایجاد بازار رقابتی، روی آوردن خودروسازان به سمت روش های نوین جهت کاهش هزینه های تولیدی، کاهش زیان انباشته خودرو سازان و قیمت خودرو های داخلی موثر دانست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا حذف ارز 4200 تومانی بر بازار خودروی ایران تاثیر می گذارد یا خیر؟ اظهار داشت: از آنجا که فقط همان ابتدای اجرای ارز دولتی خودروسازان ارز دولتی دریافت نمودند و پس از آن این تخصیص ارز به خودروسازان حذف شد، نباید حذف ارز دولتی از اقتصاد کشور تاثیری بر بازار خودرو بگذارد، برای اینکه خودروسازان و قطعه سازان ارز 4200 تومانی دریافت نمی کنند.

نماینده مردم گرمسار و آرادان با ذکر این مساله که بخش خودروسازی کشور با بخش هایی از اقتصاد که دارای اشتغال بالا هستند بیشتر از بخش هایی که دارای اشتغال پایین هستند، ارتباط دارد، اظهار داشت: مسلما افزایش واردات خودرو و یا کاهش موانع واردات، کاهش فرصت های شغلی در بخش خودرو (به صورت مستقیم) و بخش های دیگر را به همراه دارد.

مطهری در آخر درباب رویکرد دولت و مجلس نسبت به صنعت خودروسازی اظهار داشت: در برخورد با وضعیت نگران کننده ای که درباب واردات خودرو در صنعت خودروسازی به وجود آمده دو سناریو می توان در پیش گرفت؛ سناریوی اول این که صنعت مذکور دارای مزیت نسبی است که در این حالت نباید نگران واردات خودرو و تاثیر آن بر اشتغال بود. سناریوی دوم این است که صنعت مذکور دارای مزیت نسبی در کشور نیست و در این حالت اساسا این نگرانی وجود دارد، برای اینکه صنعتی که در یک کشور مزیت نسبی ندارد اساسا باید کوچک و در نهایت از اقتصاد محو شود.
1400/11/14
23:54:03
5.0 / 5
467
تگهای خبر: بازار , تجربه , تولید , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم